Botanik Bahçesi Müftülüğe Devrediliyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Botanik Bahçesi Müftülüğe Devrediliyor

Botanik Bahçesi Müftülüğe Devrediliyor

"Uluslararası Botanik Bahçeleri"ne kayıtlı iki bahçeden biri olan ve 3 bini aşkın canlı bitki türüne ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, Müftülüğe devrediliyor.

1933 yılında Türkiye'de Üniversite Reformu gerçekleşince bizzat Atatürk'ün daveti üzerine ülkemize gelen Prof. Dr. Alfred Heilbronn, Prof. Dr. Leo Brauner tarafından kurulan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislam'lık bulunduğu gerekçesiyle Müftülüğe devredilmeye hazırlanılıyor.

Biyologlar Derneği'nden protesto

Türkiye Biyologlar Derneği İstanbul Şubesi bu karara bir basın açıklaması ile tepki gösterdi. Dernek ayrıca, Süleymaniye'de bulunan Botanik Bahçesinde, yarın "Botanik Bahçesine sahip çıkalım paneli'' düzenleyecek. Panel öncesi saat 12.00'de ise öğrenciler Zooloji Bölüm Binası önünde buluşarak, Süleymaniye'ye Botanik Bahçesi'ne topluca yürüyecek.

Türkiye Biyologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı İlbay Kahraman, kenti ve kent değerlerine sahip çıkmak isteyen herkesi bu garip kararı protesto etmeye çağırarak, "Bahçenin konumu bir çok müteahidin ağzını sulandıracak bir yerdedir. AKP hükümetinin de yeşil gördüğü her yere AVM inşaa etme düşüncesini dikkate alacak olursak bu kararı daha iyi anlayabiliriz'' dedi.

Kahraman, "Ülkemizde son yıllarda üniversiteler gündelik politikanın etkilediği bir arena görünümü almış, üniversite rektörleri ise bu arenanın yöneticileri konumuna gelmişlerdir. Doğal olarak bağımsız bir şekilde bilimsel düşüncenin değil, hükümetlerin üniversite politikalarının temsilcileri gibi konuşmaktadırlar" dediği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma Partisiİstanbul
Görüş Bildir