Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biz 3674. Kez Aşk-ı Memnu’da Bihter’in Ölümüne Ağlarken Bilim Dünyasında Bu Hafta Yaşananlar!

595PAYLAŞIM

Bilim dünyasında bu hafta neler neler oldu, gelin hep birlikte bakalım...

Bu içerik hazırlanırken Futurism, Sputnik ve Phys.org sitelerinden yararlanılmıştır.

Gönül isterdi haftaya güzel haberlerle başlayalım... Rusya'da çiçek ve Ebola gibi hastalıkların incelendiği tesiste patlama yaşandı.

Bu hafta Rusya korkulu dakikalar yaşadı. Pek çok ölümcül hastalığın virüslerinin bulunduğu Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde bir patlama meydana geldi. Korkunç sonuçlara yol açabilecek bu patlamanın bazı kaynaklar tarafından planlı olduğu düşünülüyor. 

İnsan hayatı için oldukça tehlike arz eden bu virüslerin resmi olarak saklandığı iki tesisten biri de Rusya'da patlama yaşanan tesis. Patlama esnasında tesis içerisinde çalışan işçilerde ciddi yanıklar meydana geldi. Daha kötü sonuçların yaşanma ihtimali olan bu gibi olayların bir daha yaşanmamasını umuyoruz.

Az kaldı 2035 yılında güzel günler göreceğiz!

Çevre Koruma Örgütü (EPA) hayvan dostlarımızın deneylerde kullanılmasını 2035 yılına kadar sonlandıracağını açıkladı. Memeli hayvanların maruz kaldığı kimyasal deneylerin artık sonlanması için, EPA testler için hayvanlar yerine alternatif bir çözüm bulunması adına beş üniversiteye 4.25 milyon dolar ödenek verme kararı aldı. 

EPA kurumunun başında yer alan Andrew Wheeler, artık test için hayvan kullanımı gibi klasik yöntemler yerine, yerini tutacak özgün yöntemler için destek vereceklerini belirtti. Biz hayvan hakları diye sevinirken, bu haberi olumlu karşılamayanlar da oldu. Doğal Kaynakları Koruma Konseyi "Toksik kimyasalların tespitinde kullanılan temel test yöntemlerini devre dışı bırakmak insan sağlığını korumayı zorlaştıracaktır." açıklamasında bulundu.

Neler neler oluyor? Elmas diye yola çıkıp, yeni mineral keşfetmek.

Alberta Üniversitesi’nden bir öğrenci bir elmas türünü incelerken, içerisinde daha önce görülmemiş bir mineral türü keşfetti. Bu sürpriz keşfedilen minerale, jeokimyanın babası Victor Moritz Goldschmidt anısına 'Goldschmidtite' adı verildi. 

Yeni mineralin içerisindeki bileşenlerde bulunan oldukça nadir materyallerin yanı sıra, bu bileşenlerle elmas haline gelme olasılığı da oldukça düşük olduğu ortaya çıktı. Kısacası bu hafta bilim dünyası var olması ve keşfedilmesi çok şansa dayalı bir minerali bünyesine kattı.

Böceklerin Efendisi: Frodo Baggins

Dünyaca ünlü Yüzüklerin Efendisi film serisine ev sahipliği yapan Yeni Zelanda'da yeni keşfedilen bir böcek türüne 'Frodo Baggins’ adı verildi. 

Literatürde 'Psylla Frodobaggins' ismini alan böcek kendi türleri arasında diğerlerine göre daha küçük olduğu için bu ismin verildiği söyleniyor :)

İşte Çin'in Ay'a gönderdiği Yutu-2 aracından bizlere ulaşan o fotoğraf!

Geçtiğimiz haftalarda Çin'in, Chang-4 misyonunda görev alan Yutu-2 aracının engel önleme kamerası ile Ay'ın yüzeyinde, orada bulunan topraktan çok daha farklı olduğu anlaşılan ilginç cisimler yakaladıklarını açıklamıştı. 

Bu ilginç cisimler, Ay yüzeyinde keşif yapan araçların önlerine çıkabilecek engelleri önlemek adına aracın önünde yer alan kamera ile yakalandığı için, fotoğrafların çözünürlüğü oldukça düşük. Bu sebeple cisimler gizemini sürmeye devam ediyor. Birçok bilim insanı bir araya gelerek bu ilginç cisimlerin kimyasını çözümlemek istese de maalesef görüntü kalitesi bu duruma yardımcı olmuyor.

Almanya'da Türk profesörün geliştirdiği sürücüsüz araçlar için akıllı yol uygulaması hayata geçiyor.

Berlin Teknik Üniversitesi'nde Profesör Şahin Albayrak'ın 3 yıldır üzerinde çalışıp geliştirdiği sürücüsüz araçlar için geliştirilen ilk akıllı yol uygulaması, trafik sorununa çare olması için geliştirildi. Şahin Albayrak ve ekibinin emeklerinin karşılığını alması dileklerimizi ve ilk akıllı yol uygulaması için oldukça gurur duyduğumuzu belirtmeden geçmeyelim.

Bu haftanın gündemi oldukça yoğun, Milli uçan araba 'Cezeri' ilk kez sergilendi.

Selçuk Bayraktar'ın ortaya koyduğu proje, ilk milli uçan araba 'Cezeri'nin prototipi TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde sergilendi. 9 ay gibi kısa bir sürede biten proje, şimdilik 1 saat kadar havada kalabilen ve şehir içi taşımacılık için geliştirilecek bir araç olarak öngörülüyor.

Bunları da gördük, 7.500 yıl önce yaşamış bir Anadolu kadınının yüzü modellendi!

1996 yılında İspanya’daki bir mağarada yapılan kazıda bulunan 7500 yıllık kafatasını referans alarak, Neolitik döneme ait bir Anadolu kadınının yüzü 6 aylık bir süreçte modellenerek yeniden canlandırıldı. Kafatası, Cebelitarık bölgesinden veya bir Anadolu bölgesinden gelme ihtimali var, her iki bölgeye ait izler taşıyor. Geçmişimizi biraz daha aydınlatan bu haberle, bilim dünyasında bu hafta yaşanan olayların da sonuna geldik.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

"uçan araba" ismi, işin pazarlama taktiği tarafı tabii ki. Yine de helikoptere göre maliyeti daha düşük ise ve %100 yerli olmasa da tasarım, yazılım, üretim gibi bir çok önemli kısmı yerli ise güzel bir gelişme.

goime

Ayrica bizim aslinda Türk degil Anadolulu oldugumuzu da buradan gorebiliyoruz.

goime

Bizim ucan arabamiz yok ki. Bizim ucan arabamiz yok. Beni cildirtmak mi istiyorsunuz siz? Bizim ucan arabamiz yok.

dilara.eser

Anadolu kadınının yüz yapısında hala bir değişiklik yok. Çukur ve yuvarlak gözler, ufak burun ve dolgun sayılabilecek dudak yapısı. Çok heyecanlandırdı bu keşif beni.

viyol10sel

akp reklamiyla bitmeseydi güzel içerikti

Görüş Bildir