Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Binlerce İnsanın Aynı Anda İbadet Etmesini Sağlayan Dünyanın En Büyük 18 Camisi

109PAYLAŞIM

Dünyada binlerce bulunan, İslam aleminin yani Müslümanların ibadet yeri olan camilerin her biri mimari, tarihi ve estetik açıdan farklılıklar gösteriyor. Bu camilerin bazıları da muazzam büyüklükleriyle insanı hayretler içerisinde bırakan cinsten. Bu içeriğimizde dünyada bulunan en büyük camileri derledik. Hayırlı Ramazanlar!

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_la...

18. Sultan Haji Hassanal Bolkiah Cami

Cotabato'nun Büyük Camisi olarak da bilinen Sultan Haji Hassanal Bolkiah Cami, Filipinler'in en büyük camisidir. Yapımı için 48 milyon dolar harcanmıştır.

17. Jama Cami

Hindistan’ın Beşinci Babür İmparator’u Şah Cihan tarafından yaptırılmış. Bu muhteşem caminin yapımına 1650 yılında başlanılmış ve 1656 yılında tamamlanmıştır.

16. Büyük Jamia Mescidi

 • Lahor, Pakistan

 • Kapasite: 95,000

Büyük Jamia Mescidi, Pakistan'ın en büyük üçüncü camisidir.

15. Chota Imambara

Chota Imambara, Hindistan'nın Lucknow kentinde bulunan görkemli bir anıttır. Muhammed Ali Şah tarafından 1838 yılında inşa edilmiştir.

14. Badshahi Cami

 • Lahor, Pakistan

 • Kapasite: 100,000

Moğol İmparatoru Aurangazeb tarafından 1673 yılında yaptırılmıştır. 8 minaresi ve 3 kubbesi bulunan caminin kapasitesi 100.000 kişidir. Yaklaşık 2.6 km2′lik avlusu vardır ve minarelerinin yüksekliği 53.75 m’dir.

13. 2. Hasan Cami

 • Kazablanka, Fas

 • Kapasite: 105,000

Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve Bouygues tarafından inşa edilen cami, Atlantik kıyısında denizin doldurulması ile elde edilen bir alan üzerine inşa edilmiştir. Aynı anda 25.000 kişinin cami içinde 80.000 kişinin avluda namaz kılmasına olanak verecek derecede geniş olan caminin minaresi, 210 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun minaresidir.

12. Taj-ul-Mescid

Hindistan'nın Bhopal kendide bulunan Taj-ul-Mescid, Hindistan'nın en büyük camisidir.

11. Faysal Cami

 • İslamabad, Pakistan

 • Kapasite: 200,000

5.000 m2 üzerine yapılan caminin, her birinin yüksekliği 90 metre olan 4 adet minaresi bulunmaktadır. Birçok caminin aksine, Faysal camisinde kubbe formunun yerine, Arap Bedouin’in çadırından esinlenilerek yapılan üçgen bir çatı vardır.

10. İstiklal Cami

1978 yılında yapılan İstiklal Cami, hem ibadet amaçlı hem de Endonezya’nın sömürgeden kurtuluşunu kutlamak için kullanılmaktadır. 200.000 kişinin aynı anda namaz kılabildiği bu cami, dünyanın en büyük camilerinden biridir.

9. Bara Imambara

Asaf-ud-Daula tarafından 1784 yılında inşa edilen Bara Imambara ayrıca Asafi Imambara ismiyle de bilinmektedir. 'Bara'nın anlamı büyük, 'Imambara' ise türbe anlamına gelmektedir.

8. Şeyh Lütfullah Cami

 • İsfahan, İran

 • Kapasite: 500,000

Şeyh Lütfullah Cami, Safevi hanedanı sırasında Şah Abbas tarafından 1615 yılında inşa ettirilmiştir. 1618 yılında tamamlanan cami, Safevi mimarisinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

7. İmam Rıza Türbesi

 • Meşhed, İran

 • Kapasite: 500,000

İmam Rıza türbesi, İran'ın Meşhed kentinde yer alan, 12 İmam'ın sekizinci imamı olan İmam Rıza'nın kabrini de içine alan bir yapılar kümesidir. İran'da turizmin merkezidir ve her yıl yaklaşık olarak 15 ile 20 milyon arasında insan tarafından ziyaret edilmektedir

6. Mescid-i Şah

 • İsfahan, İran

 • Kapasite: 700,000

I. Abbas Safevi'nin emriyle 1611 yılında inşasına başlanılan caminin dört tarafı kubbelerle çevrilidir ve her bir kubbe kemerlerle çevrelenmiştir. Caminin duvarları, 7 renkten meydana gelmiş mozaikle kaplanmış.

5. İmam Ali Cami

 • Necef, Irak

 • Kapasite: 800,000

Şii mezhebine göre Kabe ve Mescid-i Nebevî'den sonra üçüncü kutsal yerdir. Burası Hz. Muhammed'in amcasının oğlu, damadı ve dördüncü İslam halifesi olan Ali ibn Ebu Talib'in defnedildiği yerdir.

4. Jamkaran Cami

 • Kum, İran

 • Kapasite: 800,000

Jamkaran Camii, İran’ın Kum kentinde bulunan bir camidir. Ahmedinecad hükümeti döneminde camiye 10 milyon Euro’dan fazla para harcanarak caminin bir ibadet kompleksine dönüşmesi hızlandırılmıştır. Otoparklar, barınma yerleri, minareler, kubbeler, ibadethaneler gibi ek binalar yapılmış ve yapılmaya devam ediyor.

3. Mescid-i Nebevî

Hicret'ten sonra Medine'de Hz. Muhammed ile arkadaşları tarafından inşa edilen, Hz. Muhammed'in kabrinin de içerisinde bulunduğu mescit. "Nebevi" Arapça'da "Peygambere Ait" anlamına gelir, "Mescid-i Nebevî" tamlamasının anlamı ise "Peygamber Mescidi"dir. Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra Müslümanlara göre ikinci en kutsal mescittir.

2. Hz. Hüseyin Türbesi ve Al Abbas Cami

 • Kerbela, Irak

 • Kapasite: 1,000,000

İslam Devleti’nin bir Emevî saltanatına dönüşmemesi için mücadele veren ve Emevîler tarafından Kerbelâ Olayı'nda ailesinden pek çok kişiyle birlikte öldürülen On İki İmâmlar'ın üçüncüsü Hz. Hüseyin'in mezarının bulunduğu türbedir. Al Abbas Cami ise hemen karşısındadır ve görselde iki minaresi görülmektedir.

1. Mescid-i Haram

Mekke'de Kâbe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mescit. "Hürmetli Mescit" anlamına gelen bu ifade Kur'an'da 16 ayette yer almaktadır. Mescid-i Haram'ın ortasında bulunan Kâbe'nin doğu köşesine işaret taşı olarak farklı renk ve özelliğe sahip olan "Kara Taş" anlamına gelen Hacer-ül Esved yerleştirilmiş ve gümüş bir çerçeveyle çevrilmiştir. Bu taşın İbrahim Peygamber’den günümüze kadar gelen bir hatıra olduğu kabul edilir. Bu nedenle de tüm Müslümanlar için çok değerlidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Cami yapacaklarına okul yapsalardı :)

evrim-official

ve seni ilk okul birinci sınıfa kaydetselerdi de, eğitimine başlamış olsaydın... bu cami yerine okul, okul yerine cami isteyen 2 tarafı da anlamıyorum... burası laik bir ülkedir... cami de olacak, okul da olacak tabii ki... ikisine de gitmek isteyen gider, istemeyen gitmez... şu yıllardır laiklerin ve dindarların salakça atışmalarından gına geldi cidden... herkes bir birine saygı duyup, karşı fikirleri hoş görse ne olur? Örtülü açığı beğenmez, açık örtülüyü beğenmez, sonra Türkiye neden üçüncü sınıf ülke... bence 5. sınıf ülke.. böyle bir birlerini küçümseyen, eleştiren, saygı duymayan kişiler olduktan sonra, Türkiye 5. sınıf ülkedir demek bile, hakaret değil, övgüdür bu ülke için...

evrim-official

bir de yukarıda ülkelerin bir çoğu şeriatla yönetilen ülkeler, normaldir cami sayısı fazla olması... ama, bir sürü üniversite mezunu Arap, Suriyeli ne bilim Iraklı falan var, orucunu falan da tutuyorlar, master da yapıyorlar... insanlar yıllarca bilim ve din bir birlerine karşıttır gibisinden sığ bir görüşü benimsedi. Aksine, Kuran'da bizzat bilimle uğraşılması istenmiştir. Peygamberler, Bilim Çin'de bile olsa gidip alın demiştir...

unknown_member

why so serious :O

goruncekadam

İmam Ali Cami ve İmam Rıza Türbesine giden birisinden duymuştum; harika yapılar,harika mimariler demişti.Aşağıda arkadaşın birisi putperestlik demiş.Kısmen haklı.Çünkü bu cami ve türbelere gösterilen saygı ve sevginin binde 1'i insana gösterilmiyor.Özellikle savaşın olduğu Irak,Suriye gibi yerlerde. Cuma namazı çıkışında birbirini bombalayan insanlar ve buna göz yuman milyonlarca müslüman , bence dünyaya islam aleminin çöküşünü hiçbir müdahaleye fırsat bırakmadan anlatıyor.Yazık.

ahrimaan

Katedral fotoğrafları paylaşılsa rahatsız olmayacak tipler Cami görünce bir gıcıklanıyor, sebebini anlamıyor değiliz merak etmeyin.

jackii-graba

Köln Cami nerede ? Avrupanin en guzel dünyanin ise en modern görünümlü camisi.

cdlmarlon

iyide burda güzelliğe göre değil kapasiteye göre sıralama yapılmış.

jackii-graba

Tamam. Köln Cami buradaki bir kaç camiden daha buyuk zaten.

delimsa

Maşallah hepsi birbirinden güzel.

Görüş Bildir