Beşar Esad Artık Bir 'Hayalet'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Beşşar Esed artık bir 'hayalet'

Beşşar Esed artık bir 'hayalet'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed can kaygısına düştü. Esed'in yerini üst düzey görevliler bile bilmiyor. Sürekli yer değiştiren Esed'e artık 'Şam Hayaleti' deniliyor.

Özgür Suriye Ordusu'nun ülkede etkinliğini her geçen gün artırmasıyla birlikte Şam'dan ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in özellikle Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi gibi bir sonla karşılaşmamak için ilginç yöntemler kullandığı ortaya çıktı. Can güvenliğinin tehlikede olması nedeniyle Esed'e yalnızca özel kuryeler ulaşabiliyor. Meclis, hükümet ve ordudan ancak sınırlı sayıda isim Esed'le görüşebiliyor. Esed'in, kendisi ile teması daha da sınırlandırmak için bazı konulardaki imza yetkilerini yardımcıları ile bakan ve ordu komutanlarına devretmeye hazırlandığı da ifade ediliyor. Onaya sunulacak metinler en az beş nüsha olarak hazırlanarak özel kuryeler aracılığıyla farklı adreslere götürülüyor. Kararlardan sadece birinde Esed'in imzası bulunuyor. Böylece üst düzey bürokratlar bile Esed'in nerede olduğunu bilmiyor. Suriye lideri, bu yönüyle muhalifler arasında "Şam hayaleti" olarak anılmaya başladı.

Kaçış için her şey hazır

Beşşar Esed için bu olağanüstü güvenlik kalkanı, 18 Temmuz'da Şam'da gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrasında oluşturuldu. Ulusal Güvenlik binasına düzenlenen saldırıda Savunma Bakanı Davud Raciha, İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar, Esad'ın eniştesi Asaf Şevket ve danışmanı Hasan Türkmani hayatını kaybetmişti. Bir süre önce Türkiye'ye sığınan Suriyeli milletvekili İhlâs Bedevi'nin ifadelerine göre, Suriye'de devlet yönetimindeki tüm sivil ve askeri isimler, istihbarat örgütü El Muhâberat tarafından izleniyor. İstihbarat personelinin muhaliflerle işbirliği yapmaması için Mahir Esed'in kontrolündeki Şebbiha örgütü sıkı bir takip uyguluyor. Şebbiha'nın ayrıca yönetimdeki isimlerin ailelerini de rehin aldığı, birçok ismin ailelerinin hayatını tehlikeye atmamak için Suriye'den çıkamadığı kaydediliyor. Bunlara ek olarak, Beşar Esed'in Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi gibi bir son yaşamaması için de kaçış yolları oluşturulduğu bildiriliyor. Bu amaçla hava ve deniz araçları sürekli hazır olarak bekletilirken, buralarda görev alan personelin dış dünyayla temasına izin verilmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadSuriye
Görüş Bildir