BBC: 'Papa Depresyonda'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

BBC: 'Papa Depresyonda'

Vatikan tarihinin istifa eden ikinci lideri olarak tarihe geçen Papa 16. Benedikt’in Vatikan’da çok yalnızlık çektiği ve kimseye güvenemediği için istifa ettiği öne sürüldü.

BBC tarafından yayınlanan haber- yorumda, Papa’nın sık sık Almanya’daki yakınlarına dert yanarak Vatikan’da kimseye güvenemediğinden yakındığı belirtildi. Doğal bir lider olarak görülen selefi II. John Paul’den farklı olarak 16. Benedikt’in kendi halinde akademisyen din adamı olduğunu kaydeden BBC’ye göre, Papa’nın yakın aile dostların Margarete Ricardi, 16. Benedikt’in her fırsatta Almanya’ya giderek yakın dost ve akrabalarıyla beraber olmak ve dertleşmek istediğini belirterek, “Vatikan’da etrafındakilere güvenemediği için kendini çok yalnız hissediyordu” dedi.

Papa 16. Benediktus’unsa istifa kararını aslında 1 yıl önce aldığı ortaya atıldı.

Vatikan’ın resmi yayın organlarından, günlük gazete L’Osservatore Romano’nun direktörü Giovanni Maria Vian, birinci sayfadan, 'Tanrının geleceği (Il Futuro di Dio)' başlığıyla kaleme aldığı yazıda, aslında herkese sürpriz olan 86 yaşındaki Papa 16. Benediktus’un görevi bırakma kararını aylar öncesinden almış olduğunu öne sürdü. Vian, Papa’nın, 23-29 Mart 2012 tarihleri arasında Meksika ve Küba’ya gerçekleştirdiği ziyaretleri ardından bu düşünceye vardığını belirtti. Vian, aradan geçen uzun zaman içinde Papa’nın bu sıra dışı kararını kimseyle paylamamasını da, "Böylece kimse onu engellemeye çalışmazdı" diye açıkladı.

İŞTE SEÇİM SÜRECİ

Yeni Papa ise Apostolik Anayasası’na göre belirlenecek.

Buna göre, devlet sekreteri de dahil Vatikan Devleti yönetiminde bulunan tüm kardinallerin görevleri otomatik olarak düşüyor.

Camerlengo kardinal, yaşı 80’i geçmemiş Papalığa aday kardinalleri açıklıyor.

Kardinaller Koleji bunun üzerine yeni Papa’yı belirlemek üzere yapılacak gizli oylama için meşhur Sistine Şapeli’ne kapanıyor.

Papalığa seçilebilmek için 117 kardinal aday olabilecek.

Oyların üçte ikisini alan kardinal Papa olacak ve kendisine Latince, “Quo nomine vis vocari ( Nasıl bir isimle çağırılmak istersin ? )” cümlesiyle hangi ismi almak istediği soruluyor.

Bunun ardından, şapelin şöminesinden özel bir maddeyle elde edilen beyaz duman
Vatikan Sarayı’ndan göğe yükseliyor ve "Habemus Papam (Artık bir Papamız var)" sözleriyle, meydanda bulunan yüz binlerce kişiye müjde veriliyor.

Papalık seçimlerinin, 1 Mart’tan sonra başlaması öngörülürken, seçimlerin 15-20 gün arasında bitirilebileceği belirtiliyor.

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Almanya
Görüş Bildir