Basın 31 Mayıs Gezi Parkı Direnişini Nasıl Gördü?

 > -

REUTERS/Murad Sezer

Gazetelerde Bugün | 01 Haziran 2013

Gazetelerde Bugün | 01 Haziran 2013

CUMHURİYET

Halk başkaldırdı

Gezi Parkı’nda ağaçlar kesilmesin diye dört gündür demokratik tepkisini gösteren yurttaşa iktidarın polis eliyle müdahalesi çok sert oldu. Polis sabah 05.00’ten gece yarısına kadar Taksim’e akan yurttaşlara gaz, cop ve tazyikli su ile müdahale etti. Her kesimden eylemcinin yanı sıra yoldan geçen turistler, yaşlı ve çocuklar gaza boğuldu. Buna karşın on binler geri çekilmedi.

HÜRRİYET

24 saat gaz

Polis, Taksim gezi Parkı'ndaki ağaçlar kesilmesin diye günboyu nöbet tutan gruba sabahtan gece yarısına kadar müdahale etti. Aşırı güç kullanmakla suçlanan polisin gaz bombaları onlarca kişiyi yaraladı.

MİLLİYET

Ne bu şiddet bu celal

Gezi Parkı'ndaki direnişin üçüncü gününde polis en sert müdahaleyi yaptı, gaz fişekleri çok sayıda kişiyi yaraladı

VATAN

Bu ne şiddet!

Gezi Parkı protestosunun 4'üncü gününde Taksim savaş alanına döndü. Çoğu atılan gaz bombalarından, biri ağır 12 yaralı var

RADİKAL

Ne bu şiddet bu celal?

Polis, Gezi Parkı'na sahip çıkan her kesimden insana dün şafak vaktinden başlayarak gazlı, sulu, coplu müdahalede bulundu. şiddetin boyutu büyük. yaralanan 1'i ağır 12 kişi tedavi altında. Hastaneye kaldırılanlar arasında Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de vardı.

AKŞAM

Taksim etkisi

Topçu Kışlası düzenlemesi için Gezi parkı'nda ağaç kesilmesine tepkiyle başlayan gerilimde ipler koptu. Vatandaşların nöbetinin 4'üncü gününde polis en sert müdahaleyi yapınca on binler Taksim'de buluştu. 9 ilde halk destek için sokağa çıktı

SÖZCÜ

Halka işkence ve zulmün fotoromanı

Göstericilerin, ''ağaçlar kesilmesin'' gibi masum istekleri vardı. Ancak polis o kadar acımasızdı ki, terörist muamelesi yaptı. Adeta savaş yaşandı.

HABERTÜRK

Leyla'lar kavgası

Leyla Zana'nın ''İsrail devleti yıkılmasın'' sözü, Filistinli Leyla Halid'i çok kızdırdı

SABAH

'İçiren yeri kapatırız'

Erdoğan: Bazısı '5 bin tl ceza verir sigara içiririm' diyor. Biz de o zaman kapatmaya kadar götüren karar alırız

POSTA

Gezi Parkı!

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nın yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılmasına karşı çıkanlara polis dün yine gaz bombalarıyla müdahale etti. Eylemciler parktan atıldı. 200 kişi yaralandı. Yaralıları arkadaşları Gezi Parkı'ndan çıkarıp sürükleyerek hastaneye götürdü. Direnişçiler sabaha kadar polisle çatıştı

BİRGÜN

Faşizm, sözün bittiği yerdir...

Gezi Parkı'nda dört gündür süren direniş dün de polisin gaz bombalı saldırısına uğradı. Gün boyu süren saldırılarda çok sayıda gösterici yaralandı. Polis 1 Mayıs'ta olduğu gibi Taksim'de yine OHAL uyguladı

YENİ ŞAFAK

Büyük ortak vatandaş

Hükümet, köprü ve otoyolların halka arzı için düğmeye bastı. Kurulacak bir şirket üzerinden hisselerin yüzde 51'inin halka satışı için 5 formül masada. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, geçmişte de gündeme gelen gelir ortaklığı modeli üzerinde duruyor. Bu yöntemle köprü ve otoyol hissesi alanlar 20 yıl garanti kara ortak olacak.

ZAMAN

Mahkeme, Gezi Parkı’nda yürütmeyi durdurdu

Haberin Tamamı İçin:

Türk Medyasından 2. Roboski Rezaleti!

Türk Medyasından 2. Roboski Rezaleti!

Taksim Gezi Parkı'nda yaşananlara kör sağır ve dilsiz kalan Türk medyası adeta ikinci bir Roboski karartmasına imza atıyor...

Polisin orantısız şiddeti de haber kanallarının Taksim Gezi Parkı körlüğü de tam gaz devam ediyor. Daha vahimi gazeteler açısından da durum hiç parlak değil. Türk medyası Taksim Gezi Parkı 'nda olanlar karşısındaki tutumuyla ikinci bir Roboski rezaleti yaşadı.

HİÇ BİRİSİ SABAH'IN ELİNE SU DÖKEMEDİ!

Haber kanallarının günlerdir süren suskunluğu gazetelerde kısmen kırılmış olsa da hükümete yakın bazı gazetelerin tutumu pes dedirtti. Sabah ve Takvim gazetesi olaylara ilk sayfada yer vermeyerek büyük tepki topladı. Olayları manşete taşıyan gazetelerden Star, Yeni Şafak, Zaman, Akit ve Türkiye ise protestocuları suçlayan manşetler attı.

HABER KANALLARINDAKİ KARARTMA 4. GÜNE GİRDİ!

Medyanın Gezi Parkı sürecindeki tutumunda en ağır hezimeti TV kanalları yaşadı. Başta haber kanalları olmak üzere hepsi hala susuyor. CNN ve BBC başta olmak üzere uluslararası prestiji olan kurumlar dahi saatlere varan canlı yayınlar yaparken Türk haber kanalları İstanbul'dan başlayan ve çok sayıda ile yayılan gösterilere karartma uyguluyor. Göstermelik bir kaç bağlantı dışında olaya ilgisiz kalak büyük markalar Uludere katiamındaki başarılarını bir adım ileri götürüp karartmayı 4. güne kadar taşıdılar.

SOSYAL MEDYA POLİSTEN ÇOK MEDYAYA ÖFKELİ

Ortaya çıkan sonuç ise hayli ibretlik... İnsanlar sosyal medyada olan biteni Türk kanallarından değil baştan Norveç olmak üzere başka ülkelerin kanallarından izlediklerini yazdılar. "Korkak medya" etiketi TT listesinin tepesine kadar tırmandı, sözlüklerde unutulmaz başlıklar açıldı. Sosyal medyada tepkiler polisten çok medyaya yöneldi.

OLAYLAR HABERTÜRK'E YÜZ METRE MESAFEDE GERÇEKLEŞTİ!

Show TV'yi de bünyesine katan Ciner Grubu'nun haber kanalı Habertürk ibretlik bir sınav verdi. Kanalın Taksim Talimhane'deki binasına sığınan çok sayıda gösterici oldu. Habertürk'e yüz metre mesafede binlerce insanın polis karşısında perişan hale geldi. Ancak bunlar yaşanırken Habertürk ekranında Başbakan'ın "Millete Hizmet Yolunda" adlı ulusa seslenişi yayındaydı.

REKLAMVERENLER NTV İLE ANLAŞMALARI İPTAL ETMEYE BAŞLADI!

NTV ise Gezi Parkı tutumuyla büyük prestij kaybı yaşadı. Kulislerdeki iddialara göre reklamverenler de kanalın tutumuna tepki göstererek reklam anlaşmalarını iptal etmeye başladı. NTV'nin suskunluğu grup bünyesinde Sar TV, Cnbc-E, E-2 gibi kanallar da reklamverenlerin anlaşmaları bir bir iptal etmesiyle zor durumda kaldı.

CNN TÜRK'ÜN NAMUSUNU ŞİRİN PAYZIN DA KURTARAMADI!

CNN Türk ise Doğan Grubu'nun amiral gemisi Hürriyet'in ve Radikal'in olayları manşetten görmesine karşın suskunluğunu sürdürüyor. Şirin Payzın, Ne Oluyor'da Gezi Parkı'nı tartışmaya açarak kişisel bir not düşmüş olsa da CNN Türk'te de hala tık yok.

ARTI 1, İMC, HALK TV, HAYAT TV TARAF OLDU

Diğer yandan solun farklı renklerinde konumlanan kanallar ise Gezi Parkı olaylarıyla yayın akışlarını askıya alarak olan biteni dakika dakika aktarmaya çalıştı. ARtı 1, Halk TV, İMC, Hayat TV gibi kanalları Taksim çatışmalarındaki eleştirler tutumlarıyla taraf oldular.

kaynak: Gazeteciler.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısBaşbakanGezi ParkıİsrailİstanbulNorveçOlağanüstü HalPolisSavaşShow tvSosyal MedyaStar tv
Görüş Bildir