Başbakan'ın Helikopterinden Akçakale Kampı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan'ın Helikopterinden Akçakale Kampı

Başbakan'ın Helikopterinden Akçakale Kampı

Şanlıurfa’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan ve geçtiğimiz ay atılan bomba sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği Akçakale’de Suriye muhalifleri lideri Muaz El Hatip ile birlikte halka seslendi.

Ceylanpınar ilçesinden helikopterle Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı'na inen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olağanüstü güvenlik önlemleri altında Akçakale Kaymakamlığı’na geldi. Başbakan Erdoğan, burada yoğunluğu Arap kökenli olan ve Suriye’den gelen vatandaşlara Suriye muhalifleri lideri Muaz El Hatip ile birlikte seslendi.

İlk olarak burada halka seslenen Muaz El Hatip, bütün muhaliflere birlik ve beraberlik için çağrıda bulunarak zaferin çok yakın olduğunu söyledi. Daha sonra konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, “Şu anda sizlerle Suriye’deki kardeşlerimizin, oradaki şanlı hareketin koalisyon lideri ile bir aradayız. Buradan sonra kampı ziyaret edeceğiz. Akçakaleli kardeşlerim, biliyorum sıkıntılı günler yaşadılar yaşıyorlar. Ama şunu unutmayın her kutlu doğum sancılı olur. İnşallah bu kutlu doğum Suriye’deki kardeşlerimizin iradeleri ile tecelli edecek. Ve zalim Esad zulmü ile anılacak. Babası hayırla yad edilmiyor, kendisi de hayırla yad edilmeyecek.

Geçmişte kendisi bana bir şey söylemişti; ‘bizim büyüklerimizin yaptığı hayata düşmeyeceğiz’ ama şimdi görüyoruz ki genlerine işlemiş kötülük. 50 bin Suriyeli kardeşimiz onun bombaları ve zulmü altında ebediyete kavuştu. İnşallah şehit sayılırlar. Şimdi kamplarımızda 150 bin Suriyeli vatandaşımız var” dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında Suriyeliler için 500 trilyonluk bir harcama yaptıklarını yeniden hatırlatarak, “Dünyada duyarsız kalsa da biz açık kapı politikası ile Türkiye olarak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olacak. Suriye’de hak hakim olacak ben buna inanıyorum, sizlerin de inandığını düşünüyorum. Şu anda dünyada 100’ü aşkın ülke bu kardeşinizin ve ekibinin liderliğini kabul etmiş vaziyette. Halkının kabul etmediği liderler o makamlarda kalamaz. Halk, kimi istiyorsa onlar iktidar olacaktır. İstenmeyenler de gidecektir. Kardeşlerim şu vesileyle, sınır ötesinden Akçakale’ye atılan bombalar sonucunda 5 kardeşimiz şehit oldu. Onlara rahmet diliyorum. Onların yakınlarına ve Akçakaleli kardeşlerimize sabır diliyorum. İnşallah yarın çok daha güzel olacak. Unutmayın sabreden zafere ulaşır. Bunu siz başaracaksınız. Suriyeli kardeşlerimiz de sabrettiler” diyerek sözlerine Arapça “Sabrın sonu zaferdir” sözleriyle son verdi.

Erdoğan, Suriye Ulusal Koalisyon Lideri Muaz el Hatib'i yanına alarak yaptığı konuşmada, ''Şu anda dünyada 100'ü aşkın ülke, bu kardeşimizin ve ekibinin liderliğini kabul etmiş vaziyette. Bu ne demek? 'Ey Esed biz seni artık tanımıyoruz. Artık defol' demektir. Çünkü halkının kabul etmediği liderler, o makamlarda kalamaz'' dedi.

Başbakan Erdoğan Şanlıurfa'da dün katıldığı İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısında Suriyeliler için şu ana kadar 500 milyon liraya yakın katkı yaptıklarını, dışarıdan gelen rakamın ise 30 milyon dolar olduğunu açıkladı

Erdoğan, Suriye'den gelenler için açık kapı politikası uyguladıklarını ve gelenleri ağırladıklarını söyleyerek, dünyadaki diğer kampların buralardaki kamplarla mukayese edilemeyeceğini, bunu BM Genel Sekreti Ban-Ki Mun'un da dile getirdiğine işaret etti.

İşte Erdoğan'ın helikopterinden Akçakale Kampı

Başbakan Erdoğan Akçakale'de

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaŞehitSuriye
Görüş Bildir