Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Barış Sembolünün Ortaya Çıkışı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Barış Sembolünün Ortaya Çıkışı

Yaklaşık 50 yıl önce ortaya çıkan ve hala daha kullandığımız bir semboldür bu sembol. Aslında tam olarak Britanya bölgesinde ortaya çıkmış ve nükleer silahsızlanma amacıyla kullanılmıştır. Üzerinde çok değişik yorumlar ve anlamlar yapılmaya çalışılsa da her zaman bu anlamlardan kurtulmuş ve kendi özünü koruyabilmiş bir semboldür.

Sembolü ilk defa çizen Holtom İkinci Dünya Savaşı sırasında nükleer silahsızlanma için bunu kullandı ve sembollerin sözlerden daha çok anlamlı olabileceğini düşünmüştü. Tam olarak bu sembolü çizdiğinde ise ellerini aşağıya doğru açmış çaresiz bir insan düşündü.

Daha sonraları Holtom’un ölmesi ile “Barış: Bir sembolün hikayesi” isimli bir kitap yayınlandı. Bu kitapta sembol ve Holtom’un yaşamı anlatılıyordu. Her ne kadar çaresizliği anlatan bir sembol olsa da aslında bunun ters yüz edilip iyi bir şekilde anlatılması gerekiyordu ve olan oldu. İşte o kitaptan sonra başta Hippiler ve kadın direnişçiler olmak üzere barış isteyen herkes bu sembolü kullanmaya başladı. Hemen hemen bütün protestolarda artık bu işaret kullanılıyordu.

Sembolün çıkış noktası ise tamamen bayrak dili kullanılması ile oluşmuştur. Nükleer (Nuclear) Kelimesinin baş harfi N bayrak dilince bayrakların iki yana açılması ile gösterilir. Silahsızlanma (Disarmament) kelimesinin ilk harfi olan D ise bir bayrağı aşağı diğerini yukarıya kaldırmış bir şekilde gösterilir. Semboldeki yuvarlak ise yeryüzünü simgelemektedir.

saltza.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitap
Görüş Bildir