Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyarbakır'da Barış'a 'Güzel' Katkı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Barış'a 'Güzel' Katkı

PKK'nın Nevruz sonrası ateşkes ilan etmesi bölgede hızlı iklim değişikliğine yol açtı. 17 ülkeden 18 güzel kız Dünya Medeniyetler Güzellik Yarışması için Diyarbakır'da kampa girdi. Kentte davul zurna ile karşılanan güzeller arasından 7 Nisan'da ‘barış' güzeli de seçilecek.

Barış süreci ile yaşanan iklim değişikliğine katkı sunmak amacıyla Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın ve bazı STK'ların desteğiyle Onursal Başkanlığını Suha Özgermi'nin yaptığı Miss Civilization Of The World-‘Dünya Medeniyetler Güzellik Yarışması'nın Diyarbakır'da yapılması kararlaştırıldı.

DAVUL ZURNAYLA KARŞILANDILAR

Yarışmaya Türkiye'den Hazal Acer (26) ile Diyarbakırlı Rahşan Kurt'un (24) yanı sıra İngiltere, Ukrayna, Afrika, Rusya, Slovakya, Sırbistan, KKTC, Kazakistan, Belerus, Gürcistan'ın da aralarında bulunduğu 17 ülkeden 18 güzel katılıyor. Birbirinden güzel kızlar Diyarbakır'da davul zurna ile karşılandı. Kentte kampa giren güzeller fırsat buldukça tarihi ve kültürel mekanları gezme fırsatı buluyor. Tarihi On Gözlü Köprü'yü gezip kaçak çay içen güzeller halkın yoğun ilgisi karşısında şaşırdı. 7 Nisan'da yapılacak yarışmada birinci olan Dünya Medeniyetler Kraliçesi, ikinci olan ‘barış' güzeli seçilecek, ayrıca kültür güzeli, Türkiye ve Diyarbakır güzeli de seçilecek.

Dünya Medeniyet Güzeli Yarışması Onursal Başkanı Suha Özgermi, dünya medeniyet güzelini medeniyetlerin baş şehri Diyarbakır'da seçecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Diyarbakır'da 1948 yılında asker hakim olarak çalıştığını belirten Özgermi, "Bölgede silahlar konuşmuş olsaydı bu yarışmayı bu kadar rahat yapamazdık. Yarışmacı kızlarımız hiç tereddüt etmeden geldiler. Kraliçenin yanı sıra ‘barış' güzelini de seçeceğiz" dedi.

DİYARBAKIRLI YARIŞMACI

Yarışmada Türkiye'yi adına Hazal Acer (26) temsil ediyor. 1.76 boyundaki güzel, rakipleri arasında iddialı olduğunu söyledi. Diyarbakır'aa daha önce iki defa nevruz kutlamasına katılmak için geldiğini vurgulayan Acer, "Diyarbakır kültürel bakımdan görülmesi ve gezilmesi gereken bir şehir. Her şey yolunda, kendimizi çok güvende hissediyoruz. Yabancı arkadaşlarım da herhangi bir kaygı taşımıyor" diye konuştu.

'Diyarbakır güzeli' olarak yarışmaya sürpriz bir şekilde davet edilen Dicle Üniversitesi Konservatuvarı mezunu Diyarbakırlı Rahşan Kurt (24) mankenliğe adım atmaya hazırlandığını belirtirken, "Güzellik yarışmasının Diyarbakır'da olması çok önemli, medeniyet güzelinin Diyarbakır kadar güzel olacağını düşünüyorum" dedi.

YARIŞMAYA TEPKİ

Öte yandan kapatılan Mustazaf-Der'e yakınlığıyla bilinen Diyarbakır Halkla Dayanışma, Yardımlaşma ve Hizmet Derneği, yarışmanın Diyarbakır'da yapılmasına tepki gösterdi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada Suha Özgermi'nin hedef gösterildiği açıklamada şöyle denildi:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırİngiltereKKTCRusyaUkraynaçay
Görüş Bildir