Bakanlar Kurulu'nda Ana Gündem AB ile İlişkiler...

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakanlar Kurulu Toplanıyor

Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında ana gündem, AB ile ilişkiler...

Başbakan Recey Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta gerçekleştirdiği Orta Avrupa turu, İrlanda'nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı ile birlikte atılacak adımlar, Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelecek.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği Büyükelçilerine akşam yemeği verecek.

Terörle mücadelede yeni süreç de, Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak.

Süreç bir taraftan devam ederken alınacak güvenlik önlemleri de masaya yatırılacak.

Amerikan Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırının ardından yürütülen soruşturma ile ilgili gelinen noktaya ilişkin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in sunum yapması bekleniyor.

Kişisel verilerin korunmasına dair tasarı, Bakanlar Kurulu gündemine gelirken 4'üncü yargı paketinin, Ak Parti'nin yarınki grup toplantısından sonra ele alınacağı belirtiliyor.

Buna göre, grup toplantısının ardından, Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve parti kurmayları ile bir araya gelecek.

İç ve dış gelişmelerin değerlendirildiği Bakanlar Kurulu toplantısının bir diğer kritik maddesi de, Suriye'deki gelişmeler olacak.

TRT Haber

Haberin Tamamı İçin:

4. Yargı Paketi Bugün Bakanlar Kurulu'nda

4. Yargı Paketi yarın, İnsan Hakları Eylem Planı'yla birlikte özel bir toplantıda Başbakan Erdoğan'a sunulacak ve üzerinde son bir değerlendirme yapılacak. Konuyla ilgili açıklamayı yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, paketin bugün Bakanlar Kurulu'nda ele alınmayacağını söyledi. KCK tutuklularının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiye tahliye yolu açılabileceği belirtilen düzenleme şiddet içermeyen düşünce suçlarını kapsam dışına çıkarıyor. Öte yandan, Bakanlar Kurulun'da bugün Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin ele alınacağı öğrenildi.

4'ncü Yargı Paketi'nde, Bakanlar Kurulu öncesi son aşamaya gelindi.. Paketin yarın Adalet ve Kalkınma Partisinin Grup toplantısının ardından Başbakan Erdoğan'a sunulacağı belirtiliyor. Düzenlemeyi son bir kez değerlendirmek üzere, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak özel toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanı sıra bazı bakanlar ve parti kurmayları katılacak. Toplantıda 4. yargı paketinin dışında, İnsan Hakları Eylem Planı da masaya yatırılacak. Eylem planı yargı paketiyle birlikte hayata geçirilecek. Plan ile AHİM kriterleri doğruıltusunda insan hakları ihlallerinin azaltılması hedefleniyor.

Bakanlar Kurulu'nda ele alındıktan sonra Meclis Başkanlığı'na sunulacak düzenleme yargı sisteminde önemli değişiklikler getiriyor.

Paketle, şiddet içermeyen düşünceler, suç kapsamı dışına çıkarılacak.

Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesinde yapılacak değişiklikle, örgüt üyesi olmayan, ancak o'nun adına suç işleyen kişi, örgüt üyesiymiş gibi yargılanmayacak. Paketin yasalaşması halinde, KCK'lılar başta olmak üzere, terör suçları kapsamında tutuklanan çok sayıda kişiye tahliye kapısının aralanacağı beklentisi giderek artıyor.

Paketle işkence ve kötü muamele suçları için zaman aşımı da kaldırılacak. Türk Ceza Kanunu’nda "suçu ve suçluyu övmeye" dönük düzenlemeler de pakette yumuşatılıyor. Şahsın, şuçla bağlantılı olmayan kişisel özellikleri ve sözlerinin cezalandırılmasına son veriliyor.

Halkı askerlik hizmetinden soğutmayla ilgili suça hapis cezası da kaldırılacak. Halen 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası olan bu suçun karşılığı, adli para cezasına dönüştürülecek.

Adli yardım talebi reddedilenler, artık karara itiraz edebilecek. İstendiği takdirde duruşmalı inceleme yapılacak.

KanalB

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlar Kurulu Toplantısı Başladı

Başbakanlık yeni binada, saat 11.30’da başlayan toplantıda, ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırı ve terörle mücadelede gelinen nokta ile İmralı sürecinin değerlendirilmesi bekleniyor. Toplantıda ayrıca Türkiye’nin AB sürecinin de masaya yatırılması öngörülüyor.

-BAŞBAKAN’DAN AB BÜYÜKELÇİLERİNE YEMEK-

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBaşbakanİmralıİrlandaMuammer GülerRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTRTTerörgündemtahliye
Görüş Bildir