Avukatlar Tutuklandı, Armutlu'da Kentsel Dönüşüme Start Verildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Avukatlar Tutuklandı, Armutlu'da Kentsel Dönüşüme Start Verildi

Avukatlar Tutuklandı, Armutlu'da Kentsel Dönüşüme Start Verildi

Kentsel dönüşüm ile evleri yıkılacak yoksullara yardımda bulunan ÇHD'li avukatların tutuklandıkları gün, faaliyet gösterdikleri Küçükarmutlu, resmen kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi.

(Süleyman Arıoğlu / Cnnturk.com) -- DHKP-C adı altında yürütülen operasyonlarda gözaltına alınan ve tutuklanan avukatların hukuki destek sağladığı hak mücadeleleri gündeme gelmişti. Bu avukatların destek verdiği hak mücadelelerinden biri de kentsel dönüşüm çerçevesinde evleri yıkılacak olanlara hukuki destek sağladıkları "Yıkımlara Karşı Komisyon"du.

Tutuklanan avukatlar barınma hakkı mücadelesi veriyordu

Tutuklanan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan avukatlar, bu komisyona hukuki destek veriyor ve evleri kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılacak yoksullara hukuki yardımda bulunuyordu. Yıkımlara Karşı Komisyon ile birlikte 18 Ocak'ta gözaltına alınarak tutuklanan avukat Taylan Tanay, Barkın Timtik, Ebru Timtik ile hakkında yakalama kararı çıkartılan avukat Oya Aslan çalışıyordu. 20 Ocak'ta ise, Yıkımlara Karşı Komisyon'un mücadele ettiği Küçükarmutlu olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi.

Tutuklandıkları gün Küçükarmutlu kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi

Sarıyer'de Küçükarmutlu olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Mahallesi 20 Ocak'ta resmen kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi. Buna göre Sarıyer, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Armutlu sınırları içerisinde kalan 140 hektarlık riskli bölge olarak kabul edildi. Bu karar gereğince Küçükarmutlu yıkılacak ve yeniden dönüştürülecek. Karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 17/12/2012 tarihli ve 2201 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altında Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24/12/2012 tarihinde kararlaştırıldı. Karar, 20 Ocak 2013’te de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

ÇHD destekliyordu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çerçevesinde gerçekleştireceği belirtilen 1 milyon evin yıkımına karşı, kentsel dönüşüm çerçevesine alınan mahallelerde evleri yıkılacak yoksullar tarafından kurulan "Yıkımlara Karşı Komisyon", Çağdaş Hukukçular Derneği'nin hukuki yardımıyla mücadelesini sürdürüyordu. Bu yıkımlarla İstanbul'da 5 milyon civarında insanın evlerinden edileceği, daha da yoksullaşacağını belirterek, yıkımlara karşı birlikte mücadele eden Komisyon, bu çerçevede mahalle toplantıları düzenleyerek, kentsel dönüşüm çerçevesindeki mahallelerde oturanları kahve toplantıları düzenleyerek bilgilendiriyordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar Kuruluİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesi
Görüş Bildir