Avrupa Parlamentosu'nda Gezi İle İlgili Flaş Gelişme

 > -

Avrupa Parlamentosu'nda Gezi İle İlgili Flaş Gelişme

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Yeşiller Grubu’nun ev sahipliğinde Gezi Parkı eylemlerinin konuşulduğu bir konferans düzenlendi.

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre’un yönettiği panele Taksim Platformu’nun 3 üyesi şahsen katılırken sanatçı Memet Ali Alabora Türkiye’den canlı bağlantıyla iştirak etti. Panelde ilk sözü Gezi eylemlerini desteklediği için tehdit aldığını söyleyen sanatçı Memet Ali Alabora aldı. Alabora “Eyleme destek verdim çünkü kent kültürünü, sinemaları, ağaçları korumak istedim” dedi.

Taksim Paltformu temsilcisi olarak konuşan Korhan Gümüş, eylemlerin doğuşunu ve polisin sert müdahalesi sonrası yaşananları aktararak şunları söyledi: “Taksim’de komünist, ateist, Müslüman, eşcinsel, Kemalist arkadaşlarımız, sol ve sağ herkese açık bir kamusal mekan oluştu. Ve devlet bunu nasıl denetleyeceğini bilemiyor. Bu devrim Ak Parti’nin kendi içinde de yaşanmaya başlandı. Umarım Erdoğan da bunu bir kriz olarak değil, bir demokrasi fırsatı olarak değerlendirir.”

Antikapitalist Müslüman Rojda Tekin ise, “Sokakta birbirlerine tahammül edemeyen fraksiyonlar 15 gündür birlikte uyuyor, birlikte yiyor, birlikte direniyor. Erdoğan hala ‘Muhatabım kim’ diyor. Muhatabın halk, bunu anla artık. Polisini oradan çek” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAvrupa BirliğiEşcinselGezi Parkı
Görüş Bildir