'Suriye'ye Müdahale İmkanı Maalesef Ortadan Kalktı'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Arınç'ın Uluslararası İslamofobi Konferansı Konuşması

Müslüman bir kişinin aynı zamanda demokrat olmasını engelleyen hiç bir şartının olmadığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "AK Parti ve hükümetimiz medeniyetler çatışması tezlerini çürüten nadide bir örnektir. Çok kültürlülüğü önemseyen farklı kültürleri ev sahibi olarak gören bir inanca sahibiz. Devlet olarak laik birey olarak Müslüman olarak dünyaya net mesaj veren bir yönetim anlayışına sahibiz. İslamofobi bir insanlık suçudur" dedi.

Hazırlanan demokratikleşme paketinde nefret suçlarıyla ilgili ayrı bir düzenlemenin varlığına dikkat çeken Arınç, bu kapsamdaki cezaların arttırılacağını kaydetti. Saldırı kişinin dini, ırkı veya mezhebine karşı işlenmişse mevcut suçun cezası katlanacak.

Bir seçimden diğerine geçen sürede azınlıkta olanların her türlü meşru talebi karşılanmalıdır. İslam ve terörizm, İslam ve baskıcı yönetim kavramları yan yana getirilerek toplumlara pompalanan antipatilerle toplumların birbirine şüpheyle bakmalarına neden oluyor.

Dünyada hiç bir terör örgütü o terör eylemlerini yapanların dini aidiyetlerini dikkate almazken İslam dünyası ne yazık ki farklı bir uygulamaya maruz kalıyor.

Barışı huzuru hakim kılmak amacındaki İslam dininin temel pratikleri ortadayken insan hakları anlamındaki ihlaller bu konuda daha dikkatli olmamızı gerektiriyor.

Akademik ve derin analizler yerine özet bir haber bombardımanı yaşamaktayız. Ülkeler toplumlar hakkındaki bilgiler anlık bir şekilde topluma iletilmektedir. Dünya gündemini ilgilendiren olaylarda konunun perde arkasını ortaya koymayan haberler toplum üzerinde ağır etkiler bırakmaktadır. Militan İslam, aşırı dinci din adamı, İslam faşizmi, Kur’an faşizmi gibi kavramlar ortaya atılmaktadır. Her fırsatta özgürlük savunucusu olan batı medyasının İslam söz konusu olduğunda kullandığı dil oldukça şaşırtıcıdır.

Hangi noktadan bakarsak bakalım islamofobi insanlık onuruna yönelik bir saldırıdır. Medyanın toplumları bilgilendirmek gibi önemli bir görevi varken islamofobinin bir parçası olması güvenirliğini zedelemektedir. Medya pozitif rol oynamalıdır.

İslam alemi Müslümanlarla ilgili önyargıları gidermek için çaba göstermelidir. Batı toplumları da kendi içlerinde hızla yükselen islamofobiyi önlemeye çalışmalıdır. Bununla ilgili yasal çerçeve de oluşturulmalıdır.

Bir demokratikleşme paketi sürecindeyiz. Bu paketin içinde önemli bir husus yer almaktadır. Bizim anayasamızın 10. maddesinde herkesin din ırk siyasal düşünce bakımından ayrım gösterilmemesi hükmü kabul edilmiştir. Bir kişiye gruba karşı din mezhep, renk, cinsiyet, felsefi inanç ve ya siyasi düşünceden ötürü düşmanlık içeren suçlara nefret ya da önyargı suçları demektedir. Türkiye, nefret suçlarının düzenlenmesi konusunda ilerleme kaydetmek zorundadır.

Ensonhaber

Haberin Tamamı İçin:

'Müslümanlar Özünde Demokrattır'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, himayelerinde gerçekleştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) The Grand Tarabya Otel'de düzenlenen "Hukuk ve Medya Bağlamında Uluslararası İslamofobi Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, birbirinden önemli konu başlıklarının, dünyanın çeşitli bölgelerinden, alanında uzman kişiler tarafından tartışılması ve yorumlanmasının Türkiye'nin ve dünyanın entelektüel hayatına ciddi katkılar sunacağına inandığını ifade etti.

İletişim teknolojisindeki yeniliklerle, sınırların kağıt üstünde kaldığı bir dünyada, karşılıklı bağımlılıkla birlikte kültürlerarası diyalog ve işbirliği alanlarının her geçen gün geliştiğini belirten Arınç, "Aynı zamanda, birlikte yaşama düşüncesine karşı; nefret, dışlama, yabancı düşmanlığı, ırkçı söylem ve eylemlerde de ciddi anlamda artışlar olmaktadır. Son derece sinsi şekilde ilerleyen ırkçılık, ayrımcılık, köktencilik, aşırılık gibi sorunlar adeta toplumlara ölümcül bir virüs gibi nüfuz etmeye çalışıyor. İşte bu virüslerden birisi de İslamofobidir" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünün yaşandığını ve sadece Amerika'da değil, başta Avrupa olmak üzere çok geniş bir coğrafyada, sistemli bir şekilde nefret ideolojisinin propagandasının yapıldığını kaydetti.

Bu noktada İslamofobinin, İslam'ın ve dolayısıyla Müslümanların, Batı toplumları için potansiyel bir tehdit olduğu algısına dayanan bir "nefret ideolojisi" olarak yaygınlaştığına işaret eden Arınç, şunları kaydetti:

"Konferansın hemen başında çok başarılı bir sunum gerçekleştirildi. Burada gördüklerimiz bizi etkiledi ve doğrusu korkuttu. Siyatçilerinden, medyada ve sokak gösterilerinde yapılan davranışlar ve sözler işin hangi boyuta geldiğini doğrusu açıkça gösterdi. İslamofobinin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı tartışılsa da, geçmişten kalan bazı izler taşımakla birlikte bu kavramın kullanımı ve politik izdüşümleri son yüzyılda ortaya çıkmıştır. Modern dönemde farklı yönleriyle ortaya çıkan İslamofobi, aynı zamanda bir baskı aracıdır. 'İslam ve demokrasi yan yana gelmez' teorisinden beslenen bu baskının ana hedefi, İslam ve demokrasiyi birlikte özümseyen coğrafyaların sorun adacıklarına dönüşmesidir. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da paydaş olduğu bu toplantıda şunu net olarak ifade diyorum, Müslümanlar özünde demokrattır. Bir başka deyişle Müslüman bir insanın demokrat olmasını engelleyecek hiçbir dini kural yoktur. Elbette her dinin mensupları farklı siyasal tercihlerde bulunabilir. Fakat bir hüküm cümlesi olarak sadece 'demokrat Müslüman olmaz' denilirse bu çok büyük bir yanlış olur. Bunun en önemli örneği, kendi hükümetimizin, kendi partimizin tüzüğünde, muhafazakar demokrat yazan bir parti oluşumuzdur. AK Parti, dünya devletleri arasında hem medeniyetler çatışması, hem de demokrasiye karşı İslam'ın tehdit olduğu tezlerini çökerten nadide bir örnek konumundadır."

AA

Haberin Tamamı İçin:

Arınç: 'Biz Gözümüzü mü Bağladık?'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçSuriyeTerör
Görüş Bildir