Ankara'da Yeni Rüşvet Soruşturması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara'da Yeni Rüşvet Soruşturması

Ankara'da Yeni Rüşvet Soruşturması

Bakan çocuklarının tutuklandığı operasyonun ardından Ankara'da yürütülen bir "yolsuzluk ve rüşvet" soruşturması daha ortaya çıktı. Soruşturmanın merkezinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yakın çevresindeki iş adamı ve kamu görevlileri var.

Ankara Savcısı Hakan Büyükabacı'nın "rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmak" suçlamalarıyla incelediği Devlet Demiryolları 1'inci ve 2'inci Bölge Müdürlüğü ile Yüksek Hızlı Tren Müdürlüğü ihalelerinden de AKP iktidarının akçeli işleri çıktı.

Başbakan Erdoğan'ın yakın çevresinin soruşturulduğu dosyada; TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte bölge müdürleri ve daire başkanlarının da aralarında olduğu 16 üst düzey kamu görevlisi şüpheli olarak yer alıyor.

Rüşvet vermekle suçlanan firma ve şahıslar arasında; AKP'ye yakınlığıyla bilinen Star Gazetesi'nin sahibi Hasan Dağcı ile İstanbul'daki 3'üncü hava limanı ihalesini alan konsorsiyumun üyelerinden Cengiz İnşaat'ın ortağı Mehmet Cengiz de bulunuyor. Soruşturma dosyasında 23 firma sahibi ve çalışanı şüpheli olarak yer alıyor.

Soruşturma dosyasında şüphelilerin Başbakan Erdoğan ile samimiyetlerini gösteren fotoğraflara yer verildi. Şüphelilerin Başbakan Erdoğan'a yakınlıklarını ortaya koyan bilgi notları da soruşturma dosyasına girdi.

Van Gölü Feribot Müdürlüğü'ndün 120 milyon liralık "feribot alım ve bakım, onarım" ihalesinin iptal edilmesine karşın, Genel Müdür Karaman'ın talimatıyla firmanın işe devam ettiği tespit edildi. İddiaya göre bu işlem için 1 milyon lira rüşvet alındı. Edinilen bilgiye göre soruşturmadaki iddialar; teknik ve fiziki takip ile delillendirildi.

İstanbul'daki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının Adli Kolluk Yönetmeliği'nin değiştirilmesiyle soruşturmanın deşifre olduğu öne sürüldü. İddiaya göre; AKP hükümeti dosyanın savcı Hakan Büyükabacı'dan alınarak Ankara Başsavcıvekili Harun Kodalak'a aktarılması için girişimlerde bulundu.

ulusalkanal.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanİstanbulRecep Tayyip ErdoğanRüşvetStar tvVan
Görüş Bildir