Ağaoğlu’'na, “Dayıoğlu”'ndan Eşekli Protesto | Video

 > -

Ali Ağaoğlu'na Eşekli Protesto | Cumhuriyet

Ali Ağaoğlu'na Eşekli Protesto | Cumhuriyet

"Emlak kralı", işadamı Ali Ağaoğlu'nun bir gazeteci eşliğinde kentsel dönüşüme odaklanan Tasarım Bienali'ni ziyaret edeceği söylentisi dün espirili bir eyleme sahne oldu.

Bienal mekanı İstanbul Modern’in önünde toplanan sivil inisiyatif Kamusal Sanat Laboratuvarı, Kent Hareketleri ve İMECE Toplumun Şehircilik Hareketi, her ne kadar beklenen “aktör” Ali Ağaoğlu , bienali ziyaret etmese de eylem gerçekleştirildi. Eylemde Ağaoğlu’nun son günlerde Maslak ormanlarının ortasına kurduğu “Maslak 1453” projesini tanıttığı reklamlardaki beyaz at üstündeki sahne, eşeğe uyarlanarak canlandırıldı.

Ağaoğlu’nun taklidini yapan eylemci, eşeğin üstünde reklamlardan aşina olduğumuz nükteli Ali Ağaoğlu demeçleriyle dolaşarak şunları söyledi: “Ben Dayıoğlu’yum, ağamın izinden gidiyorum, ben de İstanbul’u kentsel kentsel dö-nüştürücem! Buraları alan talan geziyorum. Bina yapacak yer arıyorum. Bana güvenin. Dedim olacak! Tarih hayal edenleri değil, yıkanları yazar. Her şeyi yıkıp Küçük Dayıoğlu İmparatorluğu’nu kurucam. Tarih hayal edenleri değil, mahvedenleri yazacak! Tasarımcıya tasarla dedim, tasarlıycak. Mimarlara çiz dedim çizecek. Ol dedim! Olacak!”

Topluluk, aynı zamanda bienali de protesto etti. Topluluğun okuduğu “İşgal 1453” başlıklı bildiride şu ifadeler yer alıyor:

Haberin Tamamı İçin:

Ağaoğlu Eşeğiyle İstanbul Modern'deydi! | Medyatava

İstanbul Modern'de Ali Ağaoğlu'nun reklam filmine gönderme yapan bir grup, eşek üzerinde eylem yaptı.

"Tarih hayal edenleri değil, gerçekleştirenleri yazar."

Yukarıdaki sözler 1453 Maslak projesi reklam filminde konuşan Ali Ağaoğlu'na ait.
Ağaoğlu'nun Bienal Tasarım'a geldiğini duyum alan bir grup, üzerinde "34 AA 1453" plakalı eşekle
birlikte İstanbul Modern bahçesindeydi.

"Tarih yıkanları yazar"

Reklam filminde at üstünde ormanlarda gezen Ağaoğlu'na gönderme yapan eşek ve Ağaoğlu karakteri şu sözlerle seslendi:

"Ben Dayıoğluyum!
Ağamın izinden gidiyorum, bende istanbul'u kentsel kentsel dönüştürücem! Buraları alan talan geziyorum. Bina yapacak yer arıyorum. Bulamazsam evlerinizi yıkacağım. Evinizi yıkıp, kafama göre yenilerini yapacağım. Biliyorum ben de bu işi. Bana güvenin. Dedim olacak!
İnsanlar mutlu olsun istiyorum.Evlerini yıkıp insanları mutlu edicem! Benim yaptığım evlerde yaşayanlar mutluluk hapı içmiş gibi olacak Hap gibi evler yapıcam! Hepsini da satıcam! Kap gibi evler yapıcam! Kapış kapış satıcam!
Bunların hiçbiri olmamış. Hepsini yıkıcam. En güzel evleri ben yapıcam. Bana inanın. Her şeyi sizin mutluluğunuz için yapıyorum. Tarih hayal edenleri değil yıkanları yazar."
"İnsanların yaşamları üzerinde at koşturuyorlar"

Kamusal Sanat Laboratuvarı, Kent Hareketleri, İmece Toplumun Şehircilik Hareketi adına yapılana açıklamada, gayrimenkul şirketlerinin arkalarına devletin ve medyanın gücünü alarak satabilmek için kenti parçaladığı belirtildi.
"Üstelik pervasızca ve küstahça televizyonlarda, gazetelerde, bilboardlarda yüzümüze bakıp, gülüyorlar. Bu kişiler ve kurumlar istedikleri ormanda, kamu arazisinde, insanların yuvaları, yaşamları üzerinde at koşturabiliyor. Kimse de hesap soramıyor."

Sadece tasarım neyi kurtarır?

Grup, eylemi eden Bienal Tasarım'ın sergilendiği İstanbul Modern'de yaptığını da şöyle açıklıyor:
"Bu düzen içinde belki en son tartışılacak konulardan birisi ise tasarım. Fiziki, sosyal, kanuni ve psikolojik olarak gayrimenkul kapanının içine çekilen insanları, sadece ve sadece tasarımla kurtarabileceğini düşünmek, kötü niyet değilse en azından naifliktir.
"Bunu Tasarım Bienali'nin sponsorlarının çoğunun gayrimenkul şirketleri olmasından da çok iyi anlayabiliyoruz. Muhalefetin söylemini de içine alabilen, yutabilen, kendi kâr güdülerine alet eden bir süreçtir bu. Aliağaoğlu'nun Tasarım Bienali ziyareti, kendisinin sanat ve tasarıma olan merakından fazla şey söylüyor."

Haberin Tamamı İçin:

Ağaoğlu’'na, “Dayıoğlu”'ndan Eşekli Protesto | İMC Tv

Müteahhit Ali Ağaoğlu'nun İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'ni ziyareti sırasında bir protesto gösterisi düzenlendi. Kendisini “Dayıoğlu” diye tanıtan kişi eşek sırtında bina yapacak yer arıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulali ağaoğlu
Görüş Bildir