Akademisyen Ve Partililerden Bo Xilai'ya Destek

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Akademisyen Ve Partililerden Bo Xilai'ya Destek

Akademisyen Ve Partililerden Bo Xilai'ya Destek

Çin'de sol eğilimli 300'den fazla akademisyen ve eski parti yetkilisi, parlamentoya yazdıkları açık mektupta eski lider Bo Xilai'nin ihraç edilmemesi çağrısında bulundu.

İnternet üzerinden Çince yayın yapan Red China sitesinde yayımlanan mektupta, ihraç kararının siyasi nedenli ve yasal olarak sorulara açık olduğu belirtildi.

Çin'de son yılların en büyük siyasi skandalını yaratan Xilai, yetkilerini kötüye kullanma ve yolsuzluk suçlamalarıyla, geçen ay Çin Komünist Partisi'nden ihraç edilmişti.

Bo Xilai'in parlamentodan ihracı ile dokunulmazlığı kalkarak adli yargılamanın yolu açılmış olacak.

Geçen yıl Çin'de bir İngiliz işadamının öldürülmesi olayına adı karışan Xilai adli soruşturmaya tabi tutulacak.

Xilai'ın eşi ve eski emniyet müdürü cinayet suçlamasıyla tutuklu bulunuyor.

BBC Pekin muhabiri Martin Patience, Çinli liderlerin, önümüzdeki ay başlayacak olan ÇKP kongresinde gerçekleşecek liderlik değişimi öncesinde bu sorunu çözmek için harekete geçtiğini belirtiyor.

Patience, bu açık mektubun, ÇKP içerisinde Bo Xilai konusunda derin görüş ayrılıklarının devam ettiğinin göstergesi olduğunu söylüyor.

Angus Foster

BBC News Çin'deki solcular küçük ama lafını esşrgemeyen bir grup akademisyen ve yetkiliden oluşuyor. Bunlar piyasa reformlarının aşırıya kaçtığını ve ÇKP kurucularının sosyalist hedeflerinin unutulduğunu düşünüyor. Grubun etkisi yok ve görüşleri resmi medyada yer bulmuyor. Fakat lider olarak gördükleri Bo Xilai'ın yükselişi ve çöküşü grubun adını daha fazla duyurmasını sağladı. Xilai'ın yoksullar için konut projesini ve Mao dönemine ait nostalji ve Kızıl Marşları yayma çabasını desteklediler. Çin'de gelecek ay açıklanacak yeni liderler, zengin ile yoksullar arasındaki gelir uçurumu gibi solcuların değindiği bazı sorunlara cevap verme konusunda istekliler. Fakat kimse yeni liderlerin geçmişe takılı kalmasını ya da daha fazla ekonomik reformlar yapma girişiminden vazgeçmesini beklemiyor.

Xilai'a desteğini açıklayan 300'den fazla kişi, partinin Xilai'a karşı yöneltilen suçlamaları kamuoyuna açık tartışmayı reddederek şüpheleri körüklediğini vurguladı.

Xilai'ın neden ihraç edildiğine dair olguların araştırılması ve delillerin incelenmesi gerektiğini belirten mektupta "Bo Xilai'a yasalara uygun olarak savunma hakkı tanınacağı" konusunda garanti istendi.

Ancak birçok Çinlinin Red China internet sitesine erişiminin mümkün olmadığı ve mektubun resmi medyada yer bulmadığı belirtiliyor.

Cinayet skandalından önce, Xilai, Çin'in en güçlü ve etkileyici politikacılarından biri olarak görülüyordu.

Bo Xilai'nin, eski parti şarkılarının yeniden gündeme getirilmesi ve devlet öncülüğünde büyüme gibi popülist bir tarz benimsemesi, siyasal ve ekonomik reformlar hedefleyen diğer partililerle arasının açılmasına neden olmuştu.

Taraftarları, bu skandalın, siyasi nedenlerle Xilai'ın siyasi kariyerine son vermek için kullanıldığını düşünüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çinİngiltere
Görüş Bildir