'Türk Demokrasisine Güveniyoruz'

 > Dış Politika-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ak Parti'ye Sürpriz Ziyaret

Ak Parti'ye Sürpriz Ziyaret

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi'ne sürpriz bir ziyarette bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi'ndeki MKYK toplantısı devam ederken Parti Genel Merkezi'ne geldi.

Haberin Tamamı İçin:

'Türk Demokrasisine Güveniyoruz'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti MKYK toplantısı sürerken Genel Merkeze geldi ve Başbakan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'la görüştü. Ricciardone, görüşme sonrası yaptığı açıklamada ''Türkiye'nin dostu ve müttefikiyiz. Türk demokrasisine güveniyoruz'' dedi.

GÖRÜŞME ÖNCEDEN KARARLAŞTIRILDI

ABD kaynakları, Richiardone'nin Ak Parti'de Başbakan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan ile görüşmesinin "önceden ayarlanmış bir görüşme" olduğunu belirttiler.

"TÜRKİYE'NİN KENDİ MESELESİ"

ABD Büyükelçisi'nin görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Gezi parkı olaylarına doğrudan atıf yapmadan, "Türkiye'nin kendi iç meselesi" demesi dikkat çekti. Büyükelçi, görüşme sonrasında birkaç kez ifade özgürlüğü ve barışçı toplanma özgürlüğüne dikkat çekti.

Büyükelçi Ricciardone gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularına şu yanıtları verdi

Biz Türkiye’nin dostu ve müttefikiyiz. Gerilim ve daha az gerilim zamanında da müttefikiyiz. Türkiye’nin gücüne önem veriyoruz. Liderler ve ülkeler ticaret ve yatırım konusunda görüşüyor. Biz de buna önem veriyoruz. Ben yeniden Türk demokrasisine olan güveni yinelemek istiyorum.

Haberin Tamamı İçin:

Ricciardone'den AK Parti'ye Ziyaret

AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Akdoğan ile görüşen ABD Büyükelçisi Ricciardone, "Türk demokrasisine güveniyoruz" dedi.

ANKARA

Riccardone, AK Parti Genel Merkezi'nde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştü.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Riccardone, AK Parti hükümetiyle yakın ilişki içerisinde bulunduklarını belirterek, Türkiye'de muhalefetle de görüştüklerini söyledi.

"Biz Türkiye'nin dostu ve müttefikiyiz. Gerilim zamanlarında ve daha az gerilim zamanlarında da dost ve müttefikiz" diyen Riccardone, "Ortak çıkarlarımıza önem veriyoruz ortaklar olarak. Demokratik, büyüyen ve dinamik ekonomi olarak Türkiye'nin gücüne önem veriyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın bir ay önce iki ülke arasındaki yatırım ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerine görüştüğünü ve bu görüşmelerin devam ettiğini anlatan Riccardone, G8 zirvesinin de iki gün önce başladığını, zirvede ileri ülkelerin liderlerinin görüştüklerini kaydetti.

G8 zirvesinde liderlerin yatırım ve ticaret konularını görüştüklerini, ABD olarak buna da büyük önem verdiklerini vurgulayan Riccardone, AK Parti'nin üst düzey yetkilileriyle görüşmelerinin de devam ettiğini ve devam edeceğini ifade etti.

Riccardoe, "Türk demokrasisine olan güvenimizi özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü bizim, ifade özgürlüğü, demokratik toplantı özgürlüğü konusunda aramızda bir görüş farkı yok. Ben inanıyorum ki ilişkilerimiz hala güçlü ve sağlıklı. ABD olarak Türk demokrasisine güveniyoruz, Türk halkı ve hükümeti ile ilişkimiz devam ediyor. Biz, bu süreçte aranızda olmaya devam edeceğiz. ABD'nin bu dost ülkesine önem veriyoruz. Hem iş dünyası hem turizm alanında ortak çıkarlarımızın olduğu bu ülkeyle ilişkilerimiz devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin görüşmede Gezi Parkı odaklı olayların gündeme gelip gelmediğini sormasuna da Riccardone, "Görüşmelerimizi yüksek düzeyde bir prensibe dayalı olarak gerçekleştirdik. ABD'nin Türk demokrasisine olan güvenini yineledik. İfade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü açısından güvenimizi tekrarladık" yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaBaşbakanGezi ParkıRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir