Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ağbaba: Burs Paraları Nerede?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ağbaba: Burs Paraları Nerede?

Ağbaba: Burs Paraları Nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi..

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde aylardır burs paralarını alamayan öğrencilerin sorunlarını dile getirdi.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanıp, burs parası alması gereken öğrencilere aylardır burs paralarının ödenmediğini belirterek “burs paralarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bankalarda işletildiği iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Ağbaba’nın soru önergesi metni şu şekilde;

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanan başarılı öğrencilere 3 ayda bir ödenmesi gereken burs paralarının ödemesi konusunda uzun zamandır sıkıntılar yaşanmaktadır. Burs alan öğrenciler ve aileleri paraların zamanında ödenmemesi nedeniyle mağdur olmaktadır.

Bu çerçeveden hareketle;

1- PYBS’ye göre Malatya ilinde ve Türkiye genelinde kaç öğrenciye burs verilmektedir? Devlet tarafından ödenen burs miktarları illere göre ne kadardır?

2- Bursluluk sınavını kazanan öğrencilere hangi tarihlerde burs paraları ödenmektedir? 2011 ve 2012 yıllarında burs paralarının öğrencilere ödendiği tarihler nelerdir?

3- PYBS’ye girerek burs almaya hak kazanan öğrencilere , 3 ayda bir ödenmesi gereken paraların , bazen 4 bazen 5 ayda bir ödendiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise gecikmenin sebebi nedir?

4- 3 Ayda bir ödenmesi gereken burs paralarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bankalarda işletildiği iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızın burs paralarını yatırdığı banka var mıdır? Var ise burs paralarından elde edilen gelir ne kadardır? Bu gelir nerelerde kullanılmaktadır?

5- Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sabırsızlıkla beklediği burs paraların ödemesinin geciktirilmesi Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiMalatyaTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir