Çarşı 'Kışla'ya da Karşı!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ağaçlar Sizi Bekliyor!

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılıp Topçu Kışlası adıyla AVM’ye dönüştürülmesine karşı yapılan nöbet üçüncü gününde.

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre sabaha karşı nöbet tutanlara yapılan polis saldırısının ardından parkta hayat normale dönmeye başladı. Yüzlerce kişi sabah saatlerinden itibaren parka gelmeye başladı.

Kimisi çimenlerde gazetesini okurken, kimisi sınav dönemi nedeniyle grup şeklinde ders çalışıyor. Köfteci, pilavcı, çaycı ihtiyaçları karşılarken, bugün öğle yemekleri Gıda İş'ten.

Saat 12:30'da parkta geniş katılımlı bir forum yapıldı.

Herkesin kendisini rahat hissetmesi için gazetecilerin görüntü almamasının istendiği forumda örgütlü örgütsüz her kesimden insan neden parkta olduğunu tartıştı.

Farklı görüşteki siyasi partilerden, ekoloji örgütlerine, ev kadınından, öğrenciye, emekli öğretmenden, işçiye, avukattan, esnafa kadar çok farklı kesimlerden insanlar forumda söz aldı.

İlk sözü İstanbul Barosu'ndan bir avukat alarak topluma danışılmadan yapılan bu projenin hukuksuz olduğunu belirterek mücadelenin destekçisi olduklarını söyledi.

"Doğa aşığıyım" diyerek sözlerine başlayan bir emekli öğretmen Kızılderili atasözünü örnek vererek "Tüm doğa yok olduğunda, geriye ne kalacak?" dedi.

Bir tiyatro oyuncusu, annesinin polis şiddeti nedeniyle eyleme gitmesini engellemeye çalıştığını ancak kendisinin çocuğunun geleceği için burada olduğunu söyledi.

Başka bir oyuncu, diğer sanatçılara seslenerek "Kovuklarınızdan çıkın ve buraya gelin" çağrısı yaptı.

Ekoloji örgütlerinden bir kişi, üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü içinde binlerce ağacın kesileceğini hatırlatarak aynı mücadelenin orada da gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Başka bir ekolojist de köylerde insanların sularına, doğalarına sahip çıkmak için benzer bir mücadele verdiğine dikkat çekerek onlara da bir selam yolladı.

Tartışmalarda, farklı kesimlerden insanların Taksim için bir araya gelmesinin çok kıymetli olduğuna dikkat çekilerek bu direnişin daha da büyütülmesi gerektiği konuşuldu.

Taksim dışında Türkiye'nin her yerinde yaşam alanlarına saldırı niteliğinde birçok proje olduğu hatırlatılarak bunlara karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiği de öne çıkan ortak paydalardan biriydi.

Gezi Parkı'ndakiler, herkesi dayanışmaya parka çağırıyor. Bu akşam saat 19:00'da kitlesel bir basın açıklaması yapılacak.

Nilay Vardar / Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'nda Bekleyiş Sürüyor

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında, Gezi parkında yol genişletme inşaatı nedeniyle ağaçların kesilmesini protesto eden gruplarla polisin sabah saatlerindeki müdahalesi sonrası bekleyiş sürüyor.

Topçu Kışlası’nın yapılması planlanan Gezi Parkı’nın Elmadağ tarafında yol genişletme çalışmaları nedeniyle ağaçların sökülmesini protesto eden gruplarla polis arasında 3 gündür gergin saatler yaşanıyor. Saban erken saatlerde yaşanan müdahalenin ardından özellikle sosyal medya üzerinden haber alarak Gezi Parkı’na gelen katılımcılar kendi aralarında çeşitli etkinlikler düzenledi. Öğrenci Kollektifleri tarafından düzenlenen forumlara katılan eylemcilerden bazıları tulum eşliğinde horon tepti. Bazıları boyalarla bezlere yazı yazarken, bazıları renkli yünlerle tırmandıkları ağaçları süsledi. Bazı katılımcılar da yeniden kurdukları çadır kenarlarında kitap okudu. Bu arada bazı katılımcıların müdahaleye önlem amacıyla pet şişeleri kesip içine ağız maskesi yerleştirerek önlem almaları dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim'de Kalabalık Artıyor

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylem, akşam saatlerinde artan katılımcı sayısıyla devam ediyor.

Eylemcilerin sayısı, kendilerine destek veren STK'ların, siyasi partilerin, sanatçı ve vatandaşların katılımıyla arttı. Parkta çadır kuran eylemciler, parkın yıkılmasına tepkilerini, ağaçlara astıkları pankartlar ve çevredeki duvarlara yaptıkları grafitilerle dile getirdi.

GEZİ PARKI'NDA EYLEM SÜRÜYOR

Parka gelen vatandaşlar, getirdikleri müzik aletlerini çalıp şarkı söyleyerek ya da parkta top oynayarak vakit geçiriyor. Parkta toplanan kalabalağın yanında su, çay, kahve, köfte-ekmek, meyve ve pilav satan çok sayıda seyyar satıcı da yer alıyor.

Öte yandan, sabaha karşı çevik kuvvet polisinin yaptığı biber gazlı müdahalenin ardından bazı eylemcilerin su şişelerinden gaz maskesi yaptıkları görüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'n'daki Nöbet Devam Ediyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulKitapÖğretmenPolisSosyal MedyaTiyatroçaymeyvemüzik
Görüş Bildir