Sebze Hali Değil Cephanelik!

 > -

Görüntülerde; el bombası sandıklarının sebze halindeki gibi gelişigüzel dizildiği, bazı sandıkların yıkılmak üzere olduğu, aralarına ızgara dahi konmadığı, sandık blokları arasından bir insanın geçmekte zorlandığı, aydınlatma olmaksızın içeriye girilemediği görülüyor.

Afyon'daki İhmalin Fotoğrafları

Afyon'da, 25 askerin hayatını kaybettiği patlamaya yol açan ihmallerin diğer depolarda da yaşandığı ortaya çıktı. İhmali gösteren fotoğraflara Radikal ulaştı.

Afyon’da, 25 askerin hayatını kaybettiği mühimmat deposu patlamasına yol açan ihmallerin görüntü ve fotoğraf kayıtlarına Radikal ulaştı. Eldeki kayıtlara ve dava dosyasındaki bilgilere göre, Susurluk’taki beş dopadan çıkarılan binlerce tonluk mühimmat Afyon’daki 32 ve 29 numaralı depolara sığdırılmıştı. 32 numaralı depo, gece yapılan sayım ve tasnif sırasında infilak etmişti. Patlama sonrası 32 numaralı depoya ilişkin hazırlanan 5 Şubat 2013 tarihli idari tahkikat raporunda, patlama nedeni olarak ‘üst komutanlıktan izin alınmadan müşterek depolama yapıldığı, yeni gelen mühimmatın 45 gün içinde muayenesi yapılması ve depolama tekniklerine uygun olarak elden geçirilmesi gerektiği halde bunların yapılmadığı, depoların gelişigüzel bırakıldığı’ belirtiliyor. Patlama nedenleri arasında ‘kötü istif ve ara ızgarası konulmadan yapılan yüksek bir istifin üzerine yeni mühimmatın konması sırasında acele sandıkların devrilmesi’ ihtimali de gösterilmişti.

Patlamadan sonra 29 numaralı depoda da keşif yapıldı. Keşif için içeri girildiğinde, 32’deki patlamaya hangi gerekçeler yol açmışsa bunların 29 numaralı depo için de geçerli olduğu görüldü. Görüntülere bakıldığında; el bombası sandıklarının tavana ulaşacak şekilde üst üste dizildiği, sandık sütunlarından bazılarının yıkılmak üzere olduğu görülüyor. Talimatnameye göre bazı sandıklar arasında tahta ızgaralar konması gerekirken konmadığı, sandıkların birbirlerine monte edilmediği anlaşılıyor. Ayrıca depo içerisine bir kişinin bile girmekte zorlandığı, deponun arka kesiminin tümüyle karanlık olduğu ve ancak fotoğraf makinesi flaşıyla girilebildiği anlaşılıyor.

Yüzbaşıya işlem yapılmadı

Avukat Altan Ulutaş, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanı Korgeneral Adem Huduti’nin imzasını taşıyan idari tahkikat raporunda, bu istiflemeden sorumlu tutulup hakkında yasal işlem yapılması istenen, eski Mühimmat Bölük Komutanı Yüzbaşı Murat Aydın ile ilgili hiçbir soruşturma açılmadığını söylüyor. Ulutaş, komutanlıktaki tüm üst rütbelilerin yargılanması gerektiğini savunuyor.

Afyon Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası 4. Mühimmat Bölge Komutanlığı 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı’nda, geçen yıl 5 Eylül’de 32 numaralı cephanelik deposuna mühimmat taşındığı sırada meydana gelen patlamada 25 asker can vermişti. İddianameye göre, Susurluk’taki birliğin tasfiye edilmesi üzerine beş depodaki mühimmat Afyon’a taşınmış, 32 ve 29 numaralı depolara sığdırılmıştı. Ağustos 2012’de göreve gelen Mühimmat Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran, iki depodaki mühimmatın dört gün içinde sayımı ve tasnifini emredince, 4 Eylül’den itibaren, tamamına yakını üç günlük oryantasyon eğitiminden bile geçmemiş, el bombasıyla temas etmemiş erlere mühimmat taşıttırıldı. Taşıma işlemi gece yarısına sarktı ve araç farlarıyla aydınlatıldı. Patlamada, 150 bin ton ağırlığa ulaşan yaklaşık 20 bin el bombası infilak etti.

İsmail Saymaz | Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonAydınŞehit
Görüş Bildir