Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adalet Komisyonu ÖYM İçin Mesai Yapacak

Anasayfa > Gündem

Adalet Komisyonu Öym İçin Mesai Yapacak

TBMM'de AFAD konusunda maddeleri de içeren 'Torba Kanun Teklifi' görüşülecek.Adalet Kogörevi'nda ise ÖYM'lerin kaldırılmasına konusunda aranjman ele alınacak

TBMM Genel Kurulu'nun gündeminde Afet ve Ivedi Vaziyet Yönetim Vaziyeti Başkanlığı (AFAD) konusunda maddeleri de içeren 'Torba Kanun Teklifi' yer alacak. Görüşmeleri tamamlanan, 'Askerlik Yasayi ile Bir Takım KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Konusunda Kanun Tasarısı' oylamaya takdim edilecek. Genel Kurul'da 11 Şubat Salı günü oylamanın ardından 53 maddeden oluşan 'Torba Kanun Teklifi'nin görüşülmesine geçilmesi tasarılanıyor. Torba Kanun Önerisi'ne göre, zelzele gözlemi yapan üniversiteler, mahalli yönetimler ve tüm müessese ve kuruluşlar, zelzele gözlem verilerini simültane olarak AFAD'a aktaracak. Meydana gelen depremin büyüklük ve şiddet gibi temel verileri kamuoyuna resmi olarak yalnizca AFAD tarafından duyurulacak.

İllerde bütünleşik afet ve ivedi vaziyet idaresinin tüm unsurlarını içerecek şekilde, AFAD'ın taşra teşkilatı olarak il afet ve ivedi vaziyet müdürlükleri kurulacak. Memur, subay, astsubay ve uzman erbaşlara, evli olmayan ve en az yüzde 70 oranında özürlü veyahut süreğen hastalığı olan çocuğunun hastalanması halinde, ana veya babadan yalnizca biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde 10 güne kadar mazeret izni verilebilecek. Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş kadrosu 3.000 artırılacak. İstanbul'da Dünya Eğitim Vakfı tarafından, 'Biruni Üniversitesi' isimi altında, yeni bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Tüm ivedi çağrıları karşılamak, sevk ve koordinasyonunu sağlamak üzere büyükşehir belediyesi bulunan şehirlerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer şehirlerde ise valilikler bünyesinde 112 ivedi davet merkezleri kurulacak. Spor Genel Müdürlüğü'nce 2020 seneyi sonuna kadar yapılacak yaz ve kış olimpiyat oyunlarına hazırlanmak amacıyla, olimpik ve paralimpik spor dallarında en az yıldızlar seviyesinde olmak kaydıyla seçilecek 4 bin sporcu yetiştirilecek. Finansal kiralama şirketleri, Örgütlü Sanayi Bölgeleri sınırları içinde finansal kiralama yapılabilecek.

Komisyonlar

TBMM'deki uzmanlık komisyonları da gündemlerindeki konuları ele alacak.

Adalet Kogörevi, AK Parti'li çok sayıda milletvekilinin imza koyduğu ve kamuoyunda 'yeni Demokratikleşme Paketi' olarak malum 'Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Konusunda Kanun Teklifi'ni 11 Şubat Salı günü görüşecek. Teklif, ÖYM'lerin kaldırılmasından tutukluluk müddetinin düşürülmesine, şahsi verilerin korunmasından legal dinleme hükmünün alınmasına kadar bir çok alanda yeni tertip etmeler içeriyor. Anayasa Komisyonu da aynı gün Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Konusunda Kanun Tasarısını, alt komisyon metni üzerinden görüşecek.

Kaynak: http://www.medya365.com/gundem/adalet...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?