Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adalet Bakanı Cezaevlerindeki Tutuklu Sayısını Açıkladı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Adalet bakanı müjdeyi (!) verdi

Adalet bakanı müjdeyi (!) verdi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 10 yıllık AKP iktidarında tutuklu ve hükümlü sayısının iki kat arttığını bildirdi. Asıl müjdeyi(!) de verdi: "5 yıl içinde kapasite 2 katına çıkacak."

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran'ın soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Ergin, çarpıcı bilgiler verdi.

Mahkum sayısı iki kat arttı

2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken bu sayının Eylül 2012 itibariyle 121 bin 889'a yükseldiğini bildirdi. Ergin, cezaevlerinin halen 140 bin kapasitesi olduğunu, bunun 18 Eylül 2012 itibariyle yüzde 87'sinin (89 bin 713 hükümlü, 32 bin 179 tutuklu) dolu olduğunu açıkladı.

Yeni cezaevleri geliyor

Ergin, halen 41 cezaevinin yapımının sürdüğünü, önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 153 cezaevinin yapımının planlandığını böylece 106 bin 831 kişilik ek kapasite elde edileceğini de duyurdu.

Soruşturma 6 ayda bitmedi

Ergin, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nin kapasitesinin 150 kişi artırıldığını ifade etti. Yangından sonra Şanlıurfa merkezinde 2 cezaevi inşaatı için de ihaleye çıkıldığını anlatan Ergin, Oran'ın 13 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiği yangınla ilgili kimlerin sorumlu olduğuna ilişkin sorusuna ise "Kurumda çıkan yangın olayıyla ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli ve idari soruşturmaların devam ettiği anlaşılmıştır" yanıtını verdi.

"AKP ağzını açanı içeri atıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şu değerlendirmeyi yaptı:

"AKP ile birlikte Türkiye ülke olarak bir açık cezaevine dönüştü. Rakamlar ortada işte 2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken bu sayı Eylül 2012 itibariyle tam yüzde 100 artarak 121 bin 889'a yükselmiş durumda. Bu sayıya yorum yapmaya gerek var mı? Ağzını açanı, hakkını arayanı, demokrasi isteyeni, parasız eğitim isteyeni, yurdunu koruyanı içeri tıkan bir AKP var karşımızda. Ama korkunun eceli faydası yok AKP hangi taktiği uygularsa uygulasın artık halkımız gerçekleri görüyor. Bu karanlığı yıkıp güneşli günlere varmamıza az kaldı.

Öldükleriyle mi kalacaklar?

Ayrıca Urfa'da 13 tutuklu ve hükümlü yaşamını yitirmesi üzerine önergeyi haziran ayında verip 'kimdir bunun failleri' diye sormuşuz, aradan tam 6 ay geçmiş gelen yanıt 'soruşturma sürüyor'… El insaf. O insanlar öldükleriyle mi kalacaklar, 6 ayda sınırı, yeri, zamanı belli bir ölüm olayının failleri nasıl ortaya çıkarılıp yargılanmamış olabilir! Gelişmiş demokrasilerde yargılama dahi yapılıp temyiz aşamasına geçilmiş olurdu bu süre içerisinde."

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Cezaevlerindeki Tutuklu Sayısını Açıkladı

Bakan Cezaevlerindeki Tutuklu Sayısını Açıkladı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken, bu sayının Eylül 2012 itibariyle 121 bin 889'a yükseldiğini bildirdi.

Bakan Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın soru önergesine verdiği cevapta; Şanlıurfa Cezaevi'nde Haziran 2011'de çıkan yangında 13 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybetmesi ile ilgili soruşturmanın halen sürdüğünü belirtti. Bakan Ergin ayrıca, 5 yıl içinde cezaevlerinde 106 bin kişilik ek kapasite elde edileceğini de kaydetti.

CHP'li Oran'ın soru önergesine verdiği yanıtta 2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken bu sayının Eylül 2012 itibariyle 121 bin 889'a yükseldiğini bildiren Adalet Bakanı Ergin, cezaevlerinin halen 140 bin kapasitesi olduğunu, bunun 18 Eylül 2012 itibariyle yüzde 87'sinin (89 bin 713 hükümlü, 32 bin 179 tutuklu) dolu olduğunu açıkladı. Ergin, halen 41 cezaevinin yapımının sürdüğünü, önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 153 cezaevinin yapımının planlandığını böylece 106 bin 831 kişilik ek kapasite elde edileceğini de belirtti.

Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nin kapasitesinin 150 kişi artırıldığını ve yangından sonra Şanlıurfa merkezinde iki cezaevi inşaatı için de ihaleye çıkıldığını ifade eden Ergin, Oran'ın 13 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiği yangınla ilgili kimlerin sorumlu olduğuna ilişkin sorusuna ise "Kurumda çıkan yangın olayıyla ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli ve idari soruşturmaların devam ettiği anlaşılmıştır" yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiİstanbulŞanlıurfaUmut Oran
Görüş Bildir