ABD Kongresi'nde Türkiye Mesaisi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD Kongresi'nde Türkiye Mesaisi

ABD Kongresi'nde Türkiye Mesaisi

Senatoya Türkiye'ye terör örgütü PKK ile mücadelesinde güçlü destek veren tasarı sunuldu.

Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi'ne sunulan Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması tasarısı kabul edilirken, Dışişleri Komitesi'nde de Kıbrıs konusu gündeme geldi.

KONGREDE TÜRKİYE MESAİSİ
Senato'ya Türkiye'ye terör örgütü PKK ile mücadelesinde güçlü destek veren tasarı sunulurken, Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi'nde Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması ve Kıbrıs konusu gündeme geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Türkiye'de olduğu sırada Kongre'de de Türkiye'ye ilişkin gündem öne çıktı.

Kongre'nin Senato kanadından Türkiye'ye terörle mücadelesinde destek çıktı.

Senato'nun 4 etkin senatörü olan 2008 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı, şu anki Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain, 2000 ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den başkan yardımcısı adayı, şu anki Bağımsız Senatör Joe Lieberman, Demokrat Parti New Hampshire senatörü Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Parti Florida Senatörü Marco Rubio tarafından sunulan tasarıda, terör örgütü PKK kınanırken, bu konuda Türkiye ile dayanışma beyan edildi.

Tasarıda, terör örgütü PKK'nın Türkiye ve ABD'nin yanı sıra tüm sorumlu ülkelerin ortak düşmanı olduğuna vurgu yapıldı.

PKK'ya silah bırakma, şiddeti terk etme ve Türk hükümetiyle barışçıl diyaloğa girme çağrısında bulunan tasarı, PKK'nın ortaya koyduğu tehdide son vermek için, örgütün Avrupa'da konuşlanmış finansal destek ağları da dahil olmak üzere, istihbarat ve terörle mücadele işbirliğinin artırılması çağrısını da içeriyor.

Tasarıda, PKK'nın sürdürdüğü saldırılar kınandı, teröre kurban gidenlerle dayanışma vurgulandı.

İSVEÇ, DANİMARKA VE NORVEÇ'E ELEŞTİRİLER
ABD hükümetinin, PKK tehdidini yok etmek amacıyla kapsamlı bir strateji geliştirmesi ve uygulamaya geçirmesi için Türk hükümetine destek verici çabalarından memnuniyet duyulduğu ifade edilen tasarıda, ABD hükümeti, bu konuda Türkiye'ye diplomatik, askeri ve istihbarat desteği vermeye teşvik ediliyor.

Tasarıda, AB hükümetleri de PKK'ya karşı acil tedbirler almaya çağrıldı. PKK ile bağlantılı televizyon kanallarına müsaade ettikleri gerekçesiyle İsveç, Danimarka ve Norveç'e eleştiri yöneltildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Türk hükümetinin, PKK'nın suistimal ettiği Kürtlerin acılarını çözmek etmek için tarihi adımlar attığına işaret edilen tasarıda, Türk-Amerikan ilişkilerine de değinilerek, iki ülkenin ordularının Kore Savaşı'ndan bu yana dünyanın çeşitli yerinde birlikte görev yaptığı belirtildi. ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yapan sözlerine işaret edildi.

Haberin Tamamı İçin:

abd kongre binası

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanİsveçKoreNorveçRecep Tayyip ErdoğanTerörgündem
Görüş Bildir