Tarihi Anlaşmaya CHP'den İlk Tepki

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD ile Rusya Suriye Konusunda Anlaştı

ABD ile Rusya Suriye Konusunda Anlaştı

ABD ile Rusya, Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yok edilmesi üzerine Cenevre'de yaptığı görüşmeler üçüncü gününde devam ediyor.

İki ülkenin müzakere ekibi görüşmelere devam ederken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların alınması ve yok edilmesi metotları üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi. İki ülkenin Suriye'nin elindeki kimyasal silah türleri ve sayıları hakkında anlaşmaya vardıklarını dile getiren ABD'li Bakan, Suriye'nin de bir hafta içinde elindeki silahların listesini sunması gerektiğini bildirdi.

"7. MADDE UYGULANIR"

Kerry ayrıca, Suriye'nin anlaşmaya uygun davranamaması durumunda 7. Madde'nin uygulanmasını Rusya'nın da kabul ettiğini açıkladı. BM Şartı’nın yedinci maddesi, BM Güvenlik Konseyi’nin “barışı sağlama” yetkilerini belirliyor. Madde, Güvenlik Konseyi’ne barışa zarar verildiğinde askeri ya da askeri olmayan eyleme geçme izni veriyor.

Kerry'nin ifadesine göre Rusya, Suriye'nin tüm kimyasal tesislerinin soruşturulmasına izin vermesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Dünyanın şimdi Esad'dan kamuoyuna verdiği sözleri yerine getirmesini beklediğini aktaran Kerry, "Kimyasal silah konusundaki bu çabalar ve hazırlıklar, ikinci Cenevre konferansıyla bağlantılı" diye konuştu.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Kerry: Rusya ile Anlaştık

Cenevre'de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kimyasal silahları konusunda Rusya ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Açıklamada Rusya'nın Suriye rejiminin elinde bulunan kimyasal silahların sayısı ve türü hakkında bir hafta içinde ayrıntılı bilgi vermesini kabul ettiği belirtildi.

Ayrıca ABD ile Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların imhası konusunda prensip anlaşmasına vardığı kaydedildi. Kerry, kimyasal silahların imhası konusundaki adımların önümüzdeki yıla kadar netleşmesi gerektiğini söyledi.

Kerry diğer yandan taahhütlere uyulmaması durumunda bunun bir karşılığı olacağını belirterek, konunun BMGK'da takip edileceğini ifade etti.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'ye Bir Hafta Süre

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Tarihi Anlaşmaya CHP'den İlk Tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya ve ABD'nin Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda anlaşmasına ilişkin, bunun Suriye'de akan kardeş kanının durması için bir umut olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Aydın Tezcan'ın kızının Kuşadası'ndaki nikah törenine katılmak üzere geldiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda gazetecilerin Rusya ve ABD'nin Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda anlaşmasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Bu gelişmenin umut verici olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAydınBeşer EsadBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiİzmirKemal KılıçdaroğluRusyaSuriye
Görüş Bildir