ABD'de `Mali Uçurum` Korkusu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD`De `Mali Uçurum` Korkusu

ABD`De `Mali Uçurum` Korkusu

ABD'de Temsilciler Meclisi liderleri, Boehner'in B Planı'nın oylanmasını, yeterli destek bulmadığı gerekçesiyle iptal etti Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Temsilciler Meclisi'nin Başkanı John Boehner, parti içinden gelen itirazların ardından mali uçurumun önlenmesini hedefleyen B Planı'ndan vazgeçti. Temsilciler Meclisi, Boehner'in yıllık geliri 1 milyon dolar ve altında olanlar için Bush dönemi vergilerinin devam etmesini, onun üzerindekilerin ise artırılmasını öngören B planının oylaması iptal edildi.

ABD'de 1 Ocak'ta devreye girecek olan 600 milyar doların üzerindeki vergi artışları ve otomatik harcama kesintilerin önlenmesi karşısındaki riskler tırmandı ve dünyanın en büyük ekonomisinin mali uçurumdan düşeceği endişeleri arttı.

Resmi oylama yapmadan planını çeken Boehner, Noel sonrasına kadar Temsilciler Meclisi'ni tasfiye ederek, KOngre ve ABD Başkanı Barack Obama'yı mali uçurum tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Eric Cantor, Perşembe günü erken saatlerinde Cumhuriyetçiler'in B Planı'nın geçeceğini öngörmesinden kısa süre sonra Cumhuriyetçiler planın oylanmasını iptal etti ve Cantor, Meclis'in tecil edildiğini açıkladı.

Boehner, yaptığı açıklamasında Temsilciler Meclisi'nin bugün yeterli desteği bulamamış olmasından ötürü vergilerin önlenmesinde anlaşılamadığını ve artık Başkan Obama'nın mali uçurumu önleyecek bir yasa için Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid ile çalışmasının gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetçiler'in B Planı, 1 milyon dolar ve altındakilerin vergi kesintilerinin devam etmesinin yanısıra, veraset vergisindeki kuralların ve sermaye kazançlarında 1 milyon doların altında geliri olanlar için yüzde 15 verginin devam ettirilmesini öngörüyordu.

B Planı'nın çöktüğü haberi Amerikan endeks vadelilerinde sert satışlara neden oldu. Dow Jones Endeks Vadelileri ve S&P 500 Vadeli Kontratları yüzde 1.8'er düşerken,Tokyo Borsası kaydettikleri zirvelerden gevşemeye başladı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 kazancını yüzde 0.2'lere çekti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obamavergi
Görüş Bildir