Büyükelçi Uyarıldı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

ABD Büyükelçisi Ricciardone Dışişleri'nde

ABD Büyükelçisi Ricciardone Dışişleri'nde

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Ricciardone’yi Dışişleri Bakanlığı’na müsteşar Feridun Sinirlioğlu’nun çağırdığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Büyükelçisi Dışişleri'ne Çağrıldı

ABD Büyükelçiliği kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ilerleyen saatlerde yapılması öngörülen görüşme için talep Büyükelçi Ricciardone'den geldi.

Gazetelerin Ankara temsilcileriyle görüşmesinde, Türkiye'deki yargı sistemine ilişkin eleştirilerini dile getiren Ricciardone, bazı milletvekilleri, komutanlar ve profesörlerin, suçlarının ne olduğunu bilmeden uzun süredir cezaevinde yattıklarını ifade etmişti. Dışişleri Bakanlığı bugün Ricciardone'yi Bakanlığa çağırdı. Bakanlığın Ricciardone'den yaptığı açıklamaların detayına ilişkin bilgi alması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Ricciardone Dışişleri Bakanlığı'nda

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek üzere bakanlık binasına geldi.

ABD Büyükelçiliği kaynakları, daha önce görüşme talebinin Büyükelçi Ricciardone'den geldiğini açıklamıştı.

Görüşmede, geçen hafta ABD Büyükelçiliği önünde meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi paylaşımı hususlarının ve ikili ilişkilerdeki son gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, süren davalarla ilgili açıklamaları dolayısıyla ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone'ye tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Büyükelçi'nin yaptığı açıklamalar, göreviyle bağdaşmayan açıklamalardır. Büyükelçi kendi işlerine bakarsa daha isabetli ve ülkesi için daha yararlı bir iş yapmış olur'' diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Kritik Görüşme Sona Erdi

Amerikan Elçisi Ricciardone ile Feridun Sinirlioğlu arasında gerçekleşen görüşme sona erdi. Görüşme 2 saat 15 dakika sürdü.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi, Türkiye'nin içişleriyle ilgili eleştirilerde bulunmuş, uzun tutukluluk sürelerine tepki gösteren Ricciardone, "Avrupa Mahkemeleri, bunlara anlam veremez" ifadelerini kullanmıştı.

SANIKLAR NE İLE SUÇLANDIKLARINI BİLMİYOR

Milletvekillerinin, komutanların, profesörlerin ve öğrencilerin uzun tutukluluk sürelerine dikkat çeken Ricciardone, "Sanıklar neyle suçlandıklarını bilmiyor" iddiasında bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyorlar. kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler. Profesörler var. Eski YÖK Başkanı, hakkındaki 16 yıl önce görevdeyken yaptğı çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalarla demir parmaklıklar ardında tutuluyor. Harçları protesto için barışçı gösteri yapan öğrenciler hapiste. Eğer bir yargı sistemi bu sonuçları doğrurursa ve bunun gibi insanları teröristlerle karıştırırsa, Amerikan ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna karşılık vermesi zor olur" diye konuşmuştu

ÇELİK 'HADDİNİ BİL' DEMİŞTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, sosyal paylaşım sitesi twitter'da "Rcciardone Türkiye'ye gelir gelmez, buna benzer bizim iç meselelerimizle ilgili laflar etmişti. O zaman Başbakan kendisine 'Acemi büyükelçi' demişti. Öyle anlaşılıyor ki bu geçen süre içinde sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş. Si bir diplomatsınız, içeriğine vakıf olmadığınız bir meseleden dolayı, nasıl bir ülkenin iç işleriyle, yargı sistemiyle ilgili ahkam kesersiniz? Bu hakkı size kim veriyor? Sayı Ricciardone 'Avrupa mahkemelerinin, bizim mahkemelerimizde alınan kararları anlamakta güçlük çektiğini' söylüyor.

Haber 7
Sayın Ricciardone! Sizin mahkemeleriniz bizim mahkemelerin temyiz mahkemesi değil. Dolayısıyla sizin mahkemeleriniz anlar ya da anlamaz onların problemi. Siz önce Guantanomo'yu izah edin dünyaya. 'Dinime tan eden bari Müselman olsa. Sayı Ricciardone'yi kendi sınırları ve hudutları içinde kalmaya davet ediyoruz. Bunu hoş karşılamadığımızı, kınadığımızı ifade ediyorum. Sayın büyükelçi haddini bilmelidir." sözleriyle tepki göstermişti.

Haberin Tamamı İçin:

Özür Diledi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek üzere bakanlık binasına geldi.

ABD Büyükelçiliği kaynakları, daha önce görüşme talebinin Büyükelçi Ricciardone'den geldiğini açıklamıştı.

Görüşmede, geçen hafta ABD Büyükelçiliği önünde meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi paylaşımı hususlarının ve ikili ilişkilerdeki son gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Büyükelçi Ricciardone iki gün önce yaptığı basın toplantısında Türkiye'deki tutukluluk süreleriyle ilgili görüşlerini açıklamış ve dün de AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Haddini bilmeyi öğrenememiş" şeklinde cevap vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

Büyükelçi Uyarıldı

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede terörle mücadele konusunun ele alındığı ve Ricciardone'nin son açıklamalarından duyulan rahatsızlığın dile getirildiği öğrenildi.

ANKARA

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı'ndaki temaslarını tamamlayarak bakanlık binasından ayrıldı.

Görüşmede ağırlıklı olarak terörle mücadele konusunun ele alındığı, ancak Ricciardone'nin basına yansıyan son açıklamalarından duyulan rahatsızlığın da dile getirildiği öğrenildi.

Büyükelçi Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile yaptığı görüşme yaklaşık olarak 2 saat 15 dakika sürdü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede çok çeşitli konular ele alındı, ancak ağırlıklı olarak terörle mücadele ve bu konuda Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği gündeme geldi.

Görüşmenin birçok konunun ele alınması sebebiyle uzun sürdüğünü vurgulayan diplomatik kaynaklar, terörle mücadelenin bütün boyutlarıyla en kapsamlı şekilde ele alındığını kaydetti.

Ricciardone'nin iki gün önce yaptığı ve basına yansıyan açıklamalarından duyulan rahatsızlığın da görüşme sırasında büyükelçinin dikkatine getirildiğini ifade eden kaynaklar, gerekli uyarının yapıldığını, bir büyükelçinin bu tür ifadelerde bulunmasının kabul edilemez olduğunun ve bunun bir daha tekrarlanmamasının beklendiğinin vurgulandığını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağHüseyin ÇelikTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitter
Görüş Bildir