Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'AB Üyeliği Süreci Türkiye'yi Daha da Demokratikleştirecektir'

 > Dış Politika-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'AB Üyeliği Süreci Türkiye'yi Daha da Demokratikleştirecektir'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Fransa’nın yeni yönetimi eski hükümetin koyduğu engelleri koymaya devam etmeme kararı aldı” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Londra’da Lord William Wallace ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Milletvekili Robert Walter’ın başkanlığını yaptığı AB Genişlemesi Dostluk Grubu ile bir araya geldi.

Parlamento binası Portcullis House’da gerçekleşen görüşmede, Bakan Bağış’ı memnuniyetle misafir ettiklerini ifade eden Milletvekili Robert Walter, Bağış’tan, AB süreci en uzun süren ülkenin AB bakanı ve başmüzakerecisi diye bahsetti.

Türkiye’nin AB üyeliğine ilk olarak 1959 yılında başvurduğunu, 1963 yılında da Ankara protokolünün imzalandığını ve ilk faslın 2005 yılında açıldığını söyleyen Bakan Bağış, İngiltere’nin Türkiye’ye AB üyeliği sürecinde verdiği destekten ötürü teşekkürlerini sundu. Üyelik sürecinin hala devam ettiğini ve bazen olması gerekenden daha da yavaş ilerlediğini dile getiren Bağış, bugün AB kanadından güzel bir haber alındığını ifade etti. Bağış, “İrlanda’nın dönem başkanlığı sırasında bölgesel politika konusunda yeni bir fasıl açacağız. Çünkü Fransa’nın yeni yönetimi eski hükümetin koyduğu engelleri koymaya devam etmeme kararı aldı” dedi.

AB Bakanı Bağış, AB üyeliği sürecinin Türkiye’yi daha demokratik, daha gelişmiş, kendine güvenen bir ifade kazanmasına yardım ettiği açıklamasında bulundu.

Bakan Bağış, İngiltere ziyareti kapsamında yarın Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile bir araya gelecek ve bu görüşmesinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığında, Avrupa Bakanı David Lidington ve William Hague katılımıyla gerçekleşecek toplantıya katılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiEgemen BağışFransaİngiltereİrlanda
Görüş Bildir