'Bir Yandan Terörist, Bir Yandan Akil İnsan'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

72 KESK'linin Davası Başladı

KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu 72 KESK’linin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara Adliyesi’nde başladı. Duruşma öncesi bir açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, “Bizler, bu topraklarda gerçek bir demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin de ağır olduğunu biliyoruz. Ancak ‘hak verilmez mücadeleyle alınır’ şiarını ilke edinen, baskılara mücadeleyi daha da yükselterek cevap veren, ‘acıyı bal eyledik’ diyen bir geleneğin bugünkü mirasçıları KESK’liler olarak baskılar karşısında asla yılmayacağız” dedi.

Aralarında KESK Genel Başkanı Özgen’in de bulunduğu 72 KESK’linin yargılandığı davanın ilk duruşması başladı. Ankara Adliye’sinde görülen davada, yargılanan arkadaşlarına destek olmak için çok sayıda KESK’li Adliye önünde toplanırken, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da duruşma öncesinde Adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

Tombul, “KESK’i bertaraf etmek isteyenlerin 25 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirdiği operasyon kapsamında” açılan davanın ilk duruşmasının bugün gerçekleştirileceğini belirterek, “22’si yaklaşık 10 aydır tutuklu, aralarında Genel Başkanımız Lami Özgen’in de bulunduğu 50 si tutuksuz olmak üzere toplam 72 yönetici ve üyemiz kendilerine isnat edilen suçlamalar hakkında savunmalarını yapacaklar” dedi.

“KESK’İN ÜYESİ OLMAK AĞIR BİR SUÇ OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR”-

“Aradan geçen koskoca 10 aydan sonra bugün Ankara ve Adana’da ilk duruşmalarına çıkacak olan yönetici ve üyelerimiz ‘ileri demokrasinin!’ Özel Yetkili Mahkemelerinde yani Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanacaklar” diyen Tombul, “Çünkü sendikal hak ve özgürlüklerin tek tek budandığı, yılda ortalama bin insanımızın iş cinayetlerine kurban verildiği, sendika binalarının helikopterler eşliğinde basılmasının sıradanlaştırıldığı, kamu emekçilerinin kapı kulu olarak görüldüğü, tüm emekçilere hayatın zindan edilmek istendiği Türkiye’de, kamu emekçileri sendikal hareketinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK’in üyesi olmak ağır bir suç olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.

KESK’LİLER NEYLE SUÇLANIYOR-

Tombul, yargılanan KESK’lilerin suçlandığı maddeleri ise şu şekilde açıkladı:

“-Tüm halkın parasız, nitelikli, ulaşılabilir kamu hizmeti alma hakkını savunmak için konfederasyonumuz ve sendikalarımızın kararlarına uygun olarak eylem ve etkinliklere katılmak.

-Eğitim, sağlık hakkı konulu paneller, konferanslar düzenlemek, düzenlenenlere katılmak.

-Yargılanan KESK yönetici ve üyelerinin davalarını izlemek, dayanışma için duruşmalarına katılmak.

-Bu çerçevede; 8 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirdiğimiz, 'İnsanca Yaşam İçin Eşit-Özgür Demokratik Türkiye' başlıklı izinli mitingimize; 13 Şubat 2012 günü gözaltına alınarak tutuklanan kadın yönetici ve üyelerimizi desteklemek amacıyla gerçekleştirilen etkinliklere; 4688 sayılı yasada yapılan tadilata karşı aldığımız tutum, kamuoyu tarafından 4+4+4 olarak bilinen eğitim yasasına yönelik yaptığımız eylemlere; 21 Aralık ve 23 Mayıs tarihlerinde yüz binlerce kamu emekçisinin katıldığı grevlere katılmak. Sendikal hak ve özgürlüklerimiz ihlal edilerek, neredeyse her sendika genel merkezine ve şubesine yerleştirilen gizli kamera ve ses kayıtları ise ‘suç delili’ olarak gösterilmektedir.”

Tombul son olarak, “Buradan görmeyen gözlere, duymayan kulaklara, yazmayan kalemlere inat bir daha ifade ediyoruz. Bizler, bu topraklarda gerçek bir demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin de ağır olduğunu biliyoruz. Ancak ‘hak verilmez mücadeleyle alınır’ şiarını ilke edinen, baskılara mücadeleyi daha da yükselterek cevap veren, ‘acıyı bal eyledik’ diyen bir geleneğin bugünkü mirasçıları KESK’liler olarak baskılar karşısında asla yılmayacağız” dedi.

Gerçek Gündem / ANKA

Haberin Tamamı İçin:

'Bir Yandan Terörist, Bir Yandan Akil İnsan'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4AdanaAnkaragündem
Görüş Bildir