Avrupa Basınından Özetler | 26 Aralık 2012

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

26 Aralık 2012 Basın Özeti

26 Aralık 2012 Basın Özeti

İngiltere'de bu sabah yayımlanan gazetelerden Independent ve Times eşcinsel evlilik tartışmasına ağırlık veriyor.

Muhafazakar-liberal koalisyon hükümetinin 2013'te eşcinsel evlilikle ilgili yasal düzenleme yapması bekleniyor.

Anglikan Kilisesi'nin en düzey yetkilisi olan Westminister Başpiskoposu, kilisenin eşcinsel nikay kıymasına karşı görüşler açıklamıştı.

Times , bir yüksek mahkeme yargıcının da hükümetin bu konuya ağırlık vermesini eleştirdiğini duyuruyor.

Independent gazetesi ise kamuoyunun, kilisenin eşcinsel nikah kıymasına olanak sağlanmasını istediğini gösteren bir anketi haberleştiriyor.

Ankete katılanların üçte ikisi kilisenin eşcinseller için nikah kıymasına izin verilmesini istiyor.

Almanya'da iktidarda olan Hıristiyan demokratlardan gelen bir istifa gazetenin öne çıkardığı haberler arasında.

Batı Almanya'nın kurucusu sayılan Konrad Adenaur'un 59 yaşındaki torunu Stephan Werhahn Hıristiyan Demokratlardan ayrıldı.

Independent Werhahn'ın istifa gerekçesinden bir alıntı yapıyor: Alman siyasetçi Başbakan Angela Merkel'i katı bir politika izlemekle suçluyor ve "Herkesin üzerinden buldozer gibi geçiyor" ifadesini kullanıyor.

Independent'ın haberine göre, Werhahn, Euro krizinin ağır bunalım yarattığı ülkeleri "toparlanmalarına imkan sağlamak için" serbest bırakmak gerektiğini, Euro'nun, Avrupa'nın kuzeyindeki az sayıdaki ülkenin para birimi olması gerektiğini söylüyor.

İngiltere'de yılbaşından daha önemli görülen Noel için verilen hediyelerden biri Guardian 'ın merceği altında görülüyor.

Gazete, bu Noel, dün milyonlarca mini tablet bilgisayarın hediye edildiğini duyuruyor.

Gazetenin muhabiri "ama" diyor "Hangi markanın daha çok sattığı daha belli olmadı."

ipad ve Google'ın aralarında bulunduğu dört markadan hangisinin daha çok hediye edildiği, gazetenin yorumuna göre İngiltere pazarının bu kesimini kimin kontrol ettiğini gösterecek.

Otomobil sahiplerinin "Aşırı vergi ödüyoruz" şikayetinin yerinde olmayabileceğini gösteren bir çalışmanın sonucu yine Guardian gazetesinde.

Habere göre Almanya'daki Dresden Teknik Üniversitesi, hava ve gürültü kirliliği, kazalar derken her bir otomobil sahibinin yılda yaklaşık 900 dolarlık zarara yol açtığını hesapladı.

Buradan hareketle ülkelerin otomobil sahiplerini toplam 450 milyar dolarlık bir kaynakla desteklendiği hesaplanıyor.

Guardian , İngiltere'de elektrikli otomobil satışlarının 2012'nin ilk dokuz ayında bir önceki döneme göre ikiye katlandığını da bildiriyor.

BBC'nin genel müdürünün tartışmalı bir şekilde görevini bırakmasına yol açan tartışmaları izleyen şu günlerde Daily Telegraph , BBC'deki ikramiyelerle ilgili bir haberi manşete çıkarıyor.

Gazete, iş akdinden gönüllü olarak vaz geçmeleri için BBC'nin kimi çalışanlarına 100.000 ve üzerinde ikramiye verdiği iddiasını gündeme getiriyor ve konunun araştırılacağını haber veriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAppleBaşbakanDeepMindEşcinselEvlilikİngilterevergi
Görüş Bildir