2. Dünya Savaşı Zaferi'nin Kutlamaları (9 Mayıs 1945)

-

2. Dünya Savaşı Zaferi'nin Kutlamaları (9 Mayıs 1945)

1939'dan 1945'e kadar süren Dünya'nın en büyük savaşının, insanlık adına zaferle sonuçlandığı tarihin yıldönümü bugün. Hitler'in uyguladığı faşist politikalar sonucu ezilen ve soykırıma uğrayan halkların, Sovyetler'den aldığı güçle mahalle aralarından cephe savaşlarına kadar her yerde savaşarak faşizmi ezdiği tarih 9 Mayıs. Bu görüntüler de savaştan sonra bölgede yaşayan halkların, Büyük Vatanseverlik Savaşı dedikleri zaferin kutlamalarını göstermekte.

Sovyetler, en büyük bedeli ödeyerek yarısı Kızıl Ordu'dan olmak üzere 20 milyon insanını bu savaşta kaybetmiştir. On yıllar sonra sosyalizmin çözülüşüyle pekte alakasız olmayan bu durum, bizlere de yansımıştır. Emperyalist işgale karşı Anadolu'da verilen savaşta yine Sovyetler en büyük desteği vermişti ama II. Dünya Savaşı'nda bu sefer kendisi dara düştüğünde Türkiye'den beklediği desteği alamaması, ilişkileri germişti. Türkiye'nin bu gergin ortamdan kurtulup kendini garantiye alabilmek için Nato'ya başvurması ve bunun devamında Kore'yi işgal etmesi bu olaya dayanır.

II. Dünya Savaşı'nın akıbeti belli olduktan sonra ucuz hava saldırılarıyla kendisini de savaşmış gibi gösteren emperyalist güçler, soğuk savaş döneminde Sovyetlere karşı yaptığı onlarca sabotaj ve kara-propagandayla geçici bir zafer kazanmış ve hala onu sürdürüyor olabilir. Yine de bizler, insanlığın tekrardan ayağa kalkıp yeni 9 Mayıslar yaratabileceğine ve bu sefer bunu daimi kılabileceğine inanıyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KoreNATOSavaş
Görüş Bildir