'İzmir' Davasında Tüm Taleplere Ret

 > -

İzmir'deki Tarihi Davada İkinci Perde

İzmir'deki Tarihi Davada İkinci Perde

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, çıkar amaçlı suç örgütü lideri olmaktan 397 yıl hapis talebiyle yargılandığı tarihi davaya bugün kaldığı yerden devam edilecek. Dün saat 10.00’ da başlayan duruşmada 17 ye kadar 25 sanık dinlendi. Mahkeme başkanı saat 19:00'da duruşmaya ara verdi. 45 dakika - 1 saat içinde tahliye talepleri açıklanacak.

Başkan Kocaoğlu’nun yanı sıra onlarca belediye bürokratı da yüzlerce yıl hapis istemiyle bu davada yargılanıyor. İzmir Bayraklı Adliyesi’nde bugün 10 da başlaması gereken davanın 18’i tutuklu 130 sanığı bulunuyor.

Mahkeme salonuna dünden bugüne yansıyan olumlu havanın nedeni duruşmaya günler kala ÖYM’lerle ilgili 3. yargı paketini açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı açıklama oldu. Cumhurbaşkanı Gül duyduğu rahatsızlığı İzmir Büyükşehir Belediyesi davasını örnek göstererek ifade etmişti.

DAKİKA DAKİKA TARİHİ DAVA

19:00 Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. 1 saat içinde tahliye talepleri açıklanacak.

18.55 Yine savcılık makamının tahliye talep ettiği Gökhan Boğazkesen dinleniyor.

18.50 Savcının tahliye talep ettiği Ferit Faruk Boyacıoğlu tahliye talebini yaptı.

18.45 Savcı'nın tahliye talep ettiği organizatör Alaattin Eraslan'ın avukatı Barış Çilingir müvekkilinin mide kanserine yakalandığını ve duruşmalara katılamayacağını belirterek tahliyesini istedi.

18.40 Yazıcı'nın avukatları devam ediyor. Avukat Levent Kutuk müvekkilinin kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığını şu cümlelerle anlatti: "Müvekkilim ilk operasyonun olduğu 5 Mayıs'ta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. 6 Mayıs'ta görevinin başındaydı. 22 Kasım'daki ikinci operasyonda yine ayni yerden gözaltına alındı ve tutuklandı. Bu nasıl bir kaçmadır ki 6 ay 19 gün kaçmamış. Eminim şimdi bıraksanız yine onu aynı yerde bulacaksınız. Hakkında hiçbir delil ve böyle kaçma şüphesi olmayan bir insanın bu şekilde tutukluluğu hukuk skandalıdır" dedi.

18.15 Büyükşehir eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Abdulhalim Yazıcı tahliyesini isterken şair olduğunu Pen Yazarlar Derneği üyesi olduğunu ve Kültür Bakanlğı Şiir ödulu aldığını vurguladı.

18.10 Organizatörler Ata Karataş ve Sedat Sakur'un tahliye talepleri dinlendi.

18.00 Say ve Ergin'in avukati sanatçı ihalelerini anlatarak savunma yapıyor. Tüm tutuklu sanıkların mağduriyetlerini sadece dahil olanlarin değil tüm toplumun artık bildiğini vurguladı.

17.50 Organizatör Ömer Devrim Ergin de kayıplarını ve suçsuzluğunu anlattıktan sonra nişanlı olduğunu bir daha bu mesleği zaten yapmayacağını söyleyerek tahliye talep etti.

17.45 Organizatörlerden Hakan Say dinlendi. Say bir ceza hukukçusunun sözlerini heyete hatırlattı: "Adalet geri veremeyeceği şeyleri almamalı" Say bu sözlerinin ardından gözyaşlarını tutamayarak devam etti: "Tutuklandığımda kızım 4 yaşındaydı şimdi 5 yaşında. Beni tanımıyor. Adalet benden kızımın sevgisini çaldı."

17.40 Mahkemenin verdiği 10 dakikalık ara 40 dakikaya çıktı. Salonda hem bunaltıcı sıcaklık hem de beklentiler artıyor.

17.00 Duruşmaya 10 dakika ara verildi.

16.25 Sendika görevlileri Cafer Alt ve Cafer Konca'nın ardından avukatları Özkan Yücel konuşuyor. Polis dinlemeleri ve takiplerinin yetersiz ve yanlış olduğunu anlatıyor. Devlet memurları ve güvenlik görevlilerinden oluşan 18 tanıkla ihale günü cebir ve zorlama yaşanmadığını, böyle bir olayı kimsenin görmediğini anlattıklarını ama savcılık makamının bunu dikkate bile almadığını anlatıyor. Telefon sinyalleri tespitinde ihale günü belediyede bulunmadıklarını sunumla aktarıyor.

16.15 Mehmet Sayar ifadesinde ailesiyle birlikte mağdur olduklarını söyledi.16 yılda 3 belediye başkanıyla çalıştığını anlatırken, "Diyelim biri görmedi üçü de mi benim ihalelere fesat karıştırdığımı fark etmedi. Bir belediyede 120 kişi ihaleye fesat karıştırırsa o belediye batar. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi büyük kredi kuruluşlarınca mali yapısı sağlam bulunup notu iki puan arttırıldı" dedi. Avukatları ise müvekkilinin dürüst bir bürokrat olarak bulunduğu durumu kabul edemeyerek depresyona girdiğini kaydetti.

15.40 Mehmet Sayar tahliye talebinde bulunuyor.

15.10 Duruşma kaldığı yerden devam ediyor. Ali Sabuktay da tahliyesini talep etti. Avukatı Ercan Demir yeni yasa paketini işaret ederek "Gelecekte ve su andan itibaren suç vasfı tüm sanıklar için değişecek. Bugün açılsaydı bu dava için izin alınması gerekecekti" dedi. O da müvekkilinin tahliyesini istedi.

14.55 Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

14.25 Savcının tahliye talep ettiği bir diğer bürokrat Tülay Azeri'ye geçildi. Ardından tahliye talebini iletmek için söz alan Azeri'nin avukatı Enis Dinçeroğlu, çok katlı otopark ihalesini örnek vererek ,"Çankaya çok katlı otoparkın bulunduğu alan sit alanı olduğu için, ihaleye fesat söz konusu olamaz. İhaleye çıkılması bile gerekmeyen bir konuda ihaleye fesat sucunun işlenebileceği düşünülemez. Yasa kararları da bunu destekler niteliktedir. Ortada işlenemez bir suç iddiası vardır" sözleriyle tahliye talep etti.

14.20 Avukatı Meftune Çil ise müvekkilinin ülkesi için çalışmış iyi bir insan ve bürokrat olduğunu anlatırken, "Bu davalarla galiba ülkesi için çalışan iyi insanları öfkelendiriyor bu ülke" dedi. Çil, yargı paketine atıfta bulunarak sözlerini, "Yasamanın size bir mesajı var. Aslında biz ceza avukatları olarak tutuklu yargılamanın ceza olmaması bir tedbir olması gerektiğini vurgulayarak yıllardır ifade ediyoruz" cümleleriyle tamamladı.

14.10 Hüseyin Kırmızı savcılık makamına tahliye istemiyle ilgili teşekkür etti. Tahliyesini talep ederken, "yüreğimizin yarısı içeride kalmasın. Diğer arkadaşlarım için de ayni talepte bulunuyorum" dedi.

14.00 Savcılık makamının tahliyesini istediği Selçuk Savcı konuşmasını kısa tuttu. Tahliyesinin yanında beraatını de istedi.

13.40 Duruşma başladı. Hilmi Özen'in avukatı Zeynep Sedef Özdoğan tahliye talebiyle ilgili savunmasını yapıyor. Özdoğan mahkeme heyetine sordu; "Başkan Aziz Kocaoğlu Cumhurbaşkanına iki kere bizi Devlet Denetleme Kuruluna denetletin dediğini açıklamıştı. Çete liderinin Cumhurbaşkanına müracaat edip, bizi denetleyin dediği bir çete var mı? Yok. Literatürde de bu davanın örneği yok" dedi. Özdoğan'ın dinlerken sürekli başını onaylar gibi sallayan Mahkeme Başkanı Halit Uysal'a, "Başkanım sürekli anlar gibi başınızı sallıyorsunuz. Biz de umutlanıyoruz. Umarım Mahkeme sonunda da anlaşıldığımızı gösterirsiniz" sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Mahkeme heyeti de gülüşmelere katildi.

11.55 Davaya 13.30'a kadar ara verildi. Duruşma boyunca pencereden içeri giren iki güvercin salondakilerin "özgürlük habercisi" yorumlarını getirdi.

11.40 Belediye Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen'e geçildi. Özen 40 yıllık devlete hizmet etmiş bir kişi olarak değil bir çete bir derneğe bile üye olmadığını söyledi "Bu dünyada değil ama mahşerde o yüce divanda beni bu hale düşürenlerin iki elim yakasında olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

11.30 Avukat Turan Karakaş tahliye talebini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tan alıntıyla tamamladı. Kılıç'tan "Bir mazlumun sabah saatindeki gözyaşı bütün silahlardan güçlüdür. Geçmişteki tecrübelerimiz çok açık şekilde bunu göstermektedir" sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün İzmir'de görülen davayla ilgili, 'Buradan bir şey çıkmaz" sözleriyle tamamladı. Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesini ya da adli kontrollü genel sekreterlik görevi devam eder halde yapmasını talep etti.

11.10 Pervin Şenel Genç'in avukatı Turan Karakaş tahliye talebini iletirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çete ve suç örgütü olmadığını anlatıyor. Karakaş ihalelerde aslında kamuya zarar değil fayda sağlandığını aktardı. İlgi çeken bolum, "Sanıkların hiçbirinin sabıka kaydı bile yok. Hepsi 50'li 60'lı yaşlarda bürokratlar. Bu yaşa kadar çete kurmamış da 60'ından sonra mı çete kurayım demişler. Böyle çeteye can kurban" dedi.

10.30 Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in tahliye talebiyle başlandı. Genç, Türkiye'nin ilk kadın genel sekreteri olduğunu ve tahliye talep talebini battaniye üzerinde kurşun kalemle yazdığını anlatıyor. Genç duygusal bir konuşma yapıyor.

10.25 Savcı mütalaasında Tülay Azeri, Selçuk Savcı, Alaattin Eraslan, Hüseyin Kırmızı, Faruk Boyacıoğlu, Gökhan Boğazkesen, Murat Boyacıoğlu'nun suç vasfını yitirdiğinden tahliyelerini istedi. Geri kalanların 11 kişinin tutukluluğunun devamını istedi.

10.20 Savcı mütalaasını okuyor.

10.10 130 sanığın yoklamasının ardından mahkeme heyeti salona girdi.

10.00 Duruşma salonunun kapısı acildi. Düne göre daha az sayıda kişi Kontrollü olarak içeri alindi.

09.50 Büyüksehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu esi Türkegül Kocaoğlu ile yine el ele Bayraklı Adliyesi'ne geldi. Kısa bir açıklama yapan Başkan Kocaoğlu, "Elimiz yüreğimizde tahliye bekliyoruz" dedi.

TUTUKLU SANIKLAR/TUTUKLANDIĞI TARİH

Abdülhalim Cumhur Yazıcı (İBB Eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı) - 22/11/2011

Ali Sabuktay (İZENERJİ Genel Müdürü) - 25/11/2011

Cafer Alt (Genel İş 3 Nolu Şube Denetim Kurulu Başkanı) - 25/11/2011

Cafer Konca (Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı) - 25/11/2011

Hilmi Özen (Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü) – 06/05/2011

Hüseyin Kırmızı (İZELMAN Genel Müdürü) – 10/12/2011

Mehmet Sayar (İzmir Büyükşehir Belediyesi Alım Şube Müdürü) – 06/05/2011

Pervin Şenel Genç (İBB Genel Sekreteri) – 06/05/2011

Selçuk Savcı (İBB Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı) – 10/12/2011

Tülay Azeri (İBB Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı) – 10/12/2011

Hakan Say (Organizatör) – 06/05/2011

Ömer Devrim Ergin (Organizatör) – 06/05/2011

Haberin Tamamı İçin:

İzmir Büyükşehir Davasında Tahliye

İzmir Büyükşehir Davasında Tahliye

İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik davada tutuklu 18 sanıktan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, dışındaki tüm sanıklar tahliye edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin 130 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanıklardan 17’sinin tahliyesine karar verildi.
İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma, verilen öğle arasının ardından, tutuklu sanık ve avukatlarının savunmalarıyla tekrar başladı.
Tutuklu sanık Hilmi Özen, savunmasında, 2011 yılının Ağustos ayında İZSU Genel Müdür Yardımcılığı’ndan emekli olduktan kısa süre sonra, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun ricası üzerine belediyede Şirketler Koordinatörü olarak göreve başladığını kaydetti.
Birikimlerini, yol gösterici nitelikte paylaştığını aktaran Özen, ihalelerde resmi ya da gayriresmi hiçbir görevi bulunmadığını anlattı.
Özen, ”66 yaşındayım. 435 gündür bir avuç gökyüzüne bakarak yaşıyorum. 40 yıldır bu devlete hizmet ettim. Her sabah uyandığımda, ’Ben ne yaptım da buradayım’ sorusunun cevabını bulamadım” ifadelerini kullandı.
Sanıklardan Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Serdal Selçuk Savcı da suç unsuru olmamasına rağmen cezaevinde bulunmalarını anlayamadığını belirterek, ”Tahliye yeterli değil, beraat istiyorum” dedi.
İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı da onurlu yaşamanın ve görevini yapmanın bedelinin bu kadar ağır olacağını tahmin etmediğini ifade ederek, suçlamaları reddetti.
Şimdiye kadar hiçbir çıkar sağlamadığını dile getiren Kırmızı, ”Mal varlığımdaki borçları gören devlet bize sanıyorum yardım edecektir. Yüreğimizin yarısının geride kalmaması için herkesin tahliye edilmesi gerekir” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Satın Alma Şube Müdürü Mehmet Sayar da ihalelere fesat karıştırdığı yönündeki suçlamaları reddetti.
Kendisi ve ailesinin mağdur olduğunu savunan Sayar, ”Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından ’en iyi belediye’ seçilen bir yerde ihaleye fesat karıştırma ve başkalarına menfaat sağlama olabilir mi? Bizler yolsuzluk yapmadık” diye konuştu.
Diğer sanıklar da suçlamaları reddederek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.
Daha sonra avukatlar savunma yaptı.
Sanık avukatlarından Ercan Demir, yaptığı savunmada, yeni kanun değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Yasada yer alan ”süren davalar” ibaresinin doğru olmadığını savunan Demir, hakimin, tutuklama yerine farklı adli kontrol uygulama sistemi getirebileceği görüşünü aktardı.
Demir, ”Bu sanıkların neresi tehlikeli? ’Ben karakola gidip imza vermek yerine, tutuklama talebi devam etsin diyorum’ diyemezsiniz. Burada bulunanlar çıktıkları durumda toplumda infiale mi neden olacaklar ki tutuklu olarak kalıyorlar?” diye konuştu.
Diğer sanık avukatları da isnat edilen suçlamaları kabul etmeyerek müvekkillerinin tahliye edilmesini istedi.

Karar
Mahkeme heyeti, dosya kapsamı ve mevcut delil durumuna göre, sanıklardan Alaittin Eraslan’ın bihakkın tahliyesine, başka suçtan tutuklu veya hükümlü değilse salıverilmesine karar verdi.
Sanıklar Tülay Azeri, Ferit Faruk Boyacıoğlu, Murat Boyacıoğlu, Gökhan Boğazkesen ve Hüseyin Kırmızı’nın, 6352 sayılı yasa ile değişik 5271 sayılı CMK’nın ilgili maddesi uyarınca yurtdışı yasağı konarak, adli kontrole tabi tutulmaları şeklinde tahliyesine karar verilirken, Serdal Selçuk Savcı, Hilmi Özen, Ali Süha Sabuktay, Mehmet Sayar, Hakan Say, Ömer Devrim Ergin ve Ata Karataş’ın konutlarını terk etmemek şeklinde adli kontrole tabi tutularak tahliyeleri kararlaştırıldı.
Sanıklar Cafer Konca, Sedat Sakur, Abdülhalim Yazıcı ve Cafer Alt ise bulundukları yere en yakın polis merkezine giderek 19.00-21.00 saatleri arasında imza vermeleri şeklinde adli kontrolle serbest bırakıldı.
Tahliye kararı mahkeme salonunda, sanık yakınlarınca sevinçle karşılanırken, Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in mevcut delil durumu ile beklenen raporların henüz gelmemesi nedeniyle tahliye edilmemesi tepkiye yol açtı.
Sanık yakınları, tahliye sevincini adliye dışında da alkışlar ve ıslıklarla kutladı.

Haberin Tamamı İçin:

17 Tahliye: Örgüt İddiası Kalkmıştır

17 Tahliye: Örgüt İddiası Kalkmıştır

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar ile aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bulunduğu bir kısım tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşma öncesinde gazetecilere açıklama yapan Aziz Kocaoğlu, ''Tahliye bekliyoruz. Arkadaşlarımızın özgürlüklerine kavuşmalarını istiyoruz'' dedi.

Duruşmanın bugünkü celsesinde savcı, isnat olunan suçların vasıf ve mahiyeti, tutuklulukta geçen süreyi göz önüne alarak tutuklu sanıklardan Tülay Azeri, Serdal Selçuk Savcı, Alaittin Eraslan, Ferit Faruk Boyacıoğlu, Murat Boyacıoğlu, Gökhan Boğazkesen ve Hüseyin Kırmızı'nın tahliyesini talep etti.

Daha sonra ise tutuklu sanıklar ve avukatlarının savunmaları alındı.

Sanıklardan Pervin Şenel Genç, ''örgüt kurmak ve yönetmekle'' suçlandığını belirterek, ''431 gündür bu acıyı yaşıyorum. Kimsenin başına gelmesin. Bir kurum yöneticilerini suçlamak bu kadar kolay mı?'' dedi.

Şenel, isnat edilen suçlamaların hiçbir delili olmadığını iddia ederek tahliyesini talep etti.

Mahkeme kararını verdi: 17 tahliye

Mahkeme heyeti, 18 kişiden 17'sinin tahliyesine, 7'sinin ev hapsine karar verdi. Heyet, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç'in tutukluluğunun devamına hükmetti.

Aziz Kocaoğlu: Örgüt iddiası ortadan kalkmıştır

Karar sonrası konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şunları söyledi:

  • Tutuklu bulunan 18 hükümlüden 17 tanesi çeşitli kararlarla serbest bırakıldı. Sadece Pervin Şenel Genç'in tutukluluğuna devam kararı verildi. Pervin Şenel Genç'in İzmir'e nasıl hizmet ettiğini hepimiz biliyoruz. Umuyorum ki Pervin Şenel Genç de özgürlüğüne kavuşacaktır.

  • Sadece bir kişinin içeride kalması, diğerlerinin serbest bırakılması, örgüt iddiasını da ortadan kaldırmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Tek Başına ‘Örgüt’

CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun da ‘çete lideri’ sıfatıyla 397 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada, tutuklu tek sanık Genel Sekreter Pervin Şenel Genç kaldı

Belediyecilik tarihine giren 130 sanığın “çete üyesi”, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun da “çete lideri” sıfatıyla ve 397 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada, tutukluluğu devam eden tek sanık Genel Sekreter Pervin Şenel Genç oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla ilk operasyon 2 Mayıs 2011 tarihinde özel yetkili cumhuriyet savcılığının talimatıyla yapıldı.
İlk operasyonda 36 kişi gözaltına alındı, 20’si tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi, belediye yetkilerinin de aralarında bulunduğu
17 kişi tutuklandı.
Daha sonra itirazlar sonucu Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç, Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten, Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay, organizatörlier Harun Aslan ve Mustafa Çakar tahliye edildi. Böylece ilk operasyonda tutuklu sanık sayısı 11’e indi.İkinci dalga operasyon ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun EXPO sunumu için Paris’te bulunduğu 22 Kasım 2011’de gerçekleşti.
Gözaltına alınan 44 kişiden Kültür Şube Müdürü Abdülhalim Cumhur Yazıcı, İzenerji Genel Müdürü Ali Süha Sabuktay, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Cafer Konca’nın da aralarında 11 kişi daha tutuklandı.
Cumhuriyet Savcılarının itirazı sonucu serbest kalan 26 kişiden 13 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. Böylece Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey, İZULAŞ ve İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Gül Şener, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı da cezaevine konuldu. Son olarak geçen 30 Aralık’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Sırrı Aydoğan, yılın ilk iş günü olan 2 Ocak’ta da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ifadesini alınıp serbest bırakıldı.

Sadace o kaldı
Operasyonun ardından hazırlanan iddianamede 1’i aranan 33’ü tutuklu sanıklar “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak” dava açıldı. Dava sürecinde 18 sanıktan diğerleri tahliye edilirken önceki gün de 18 tutuklu sanıktan 17’si için tahliye kararı verildi. Ancak Pervin Şenel Genç cezaevine gönderildi.

Mandalin ve şal dağıttı
Genç’in tutukluluğu başta Kocaoğlu olmak üzere, avukatlarda ve yakınlarında büyük hayal kırıklığı yarattı. Genç, “örgüt kurmak”la suçlanırken, diğer tahliyelerle “olayın çete olamayacağının ortaya çıktığı” öne sürüldü. Yakınları “Şenel tek kişilik çete mi, bu nasıl bir örgüt?” diyerek tepki gösterdi.
2010/2011 yılları arasında yaklaşık 400 milyon liralık ihalelere imza atan Genç, katlı otopark, İzban filmi, konserler, alımlar başta olmak üzere 18 konuda yargılanıyor.
Suçlamalar arasında 200 bin liralık şal dağıtılması, 180 bin liralık üreticinin elinde kalan mandalinaların okullarda dağıtılması gibi iddialar da bulunuyor. Genç’in avukatı Turan Karakaş, evrak ve dosyalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını, delilerin ise yalnızca telefon konuşmaları ve ortam dinlemelerine dayandığını belirterek, bu dellilerde de sebep-sonuç ilişkisi bulunmadığını öne sürdü.
Karakaş, “Acaba Pervin Şenel Genç davanın kamuoyundaki meşruiyeti için mi tutuklu kalmaktadır” yorumunda bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Tarihi davada 42 kişiye takipsizlik

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen soruşturmada, ’şüpheli’ sıfatıyla ifadelerine başvurulan ancak haklarında dava açılmayan 42 kişiye, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar gönderildi. Şüphelilere yönelik tape’ler ve CD’lerin de imha edilmesine karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, 397 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı, ikinci duruşmasında 17 kişinin tahliye edildiği sadece Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in tutuklu olarak kaldığı davanın savcılık soruşturmasında, 42 kişinin ’şüpheli’ sıfatıyla ifadelerine başvurulmuştu.

İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan, haklarında dava açılmayıp adları da iddianamede yer almayan 42 kişiye, geçen 3 Temmuz’da, savcılıkca hazırlanan, somut kanıtlara ulaşılmadığından, kamu adına ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar yazısı gönderildi.

Kararda, bu kişilerin bu suçları işlediklerine veya bu suçlara katıldıklarına dair yeterli somut kanıtlara ulaşılamadığından kovuşturmaya yer olmadığına, şüphelilere ait yapılan teknik dinleme ve teknik takip kayıtlarına ilişkin tape’ler ve CD’lerin tamamının 10 gün içinde imha edilmesine de yer verildi.

HAKLARINDA KOVUŞTURMAYA YER OLMAYANLAR

Jeotermal A.Ş. ve İZBETON A.Ş. Eski Genel Müdürü Ali İçhedef, Grand Plaza. A.Ş. Eski Genel Müdürü Birol Soylu, Abdulhalik Sönmez, Abdullah Yıldırım, Adalet Okhan, Ahmet Aslaner, Ahmet Tevfik Pısıl, Ali İçhedef, Ali Osman Kaya, Alp Özdemir, Aslı Koç, Aslı Demir, Bahar Atan, Bingül Gümeli, Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ziya Çavdar, Çevre Kontrol Daire Başkanı Yıldız Yılmaz, Cemal Palut, Emre Arolat, Erdal Çapan, Erdem Timur, Fikret Tekin, Hamza Güzeldere, Hasan Hüseyin Durak, Hüseyin Gazi Polat, Kemal Tuncer Örs, Kenan Çelik, Keziban Ustabaş, Melda Çalışkan, Meltem Ayvalı, Milli Erdener Gökmen, Murat Özdemir, Necip Menderes, Oktay Öztürk, Ömer Sönmez, Senem Polat, Serkan Keskin, Seayit Ali Selek, Süleyman Ergin, Taner Türkel, Tanju Adis, Tevfik Arslan, Yaşar Teki ile Zehra Güner.

SÜRÜCÜLÜ ARAÇ KİRALAMA

Birol Çengil’in hazırladığı karar metninde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2 ayrı ’sürücülü araç kiralama’ hizmet alım sözleşmesi hakkında hazırlanan bilirkişi raporuna atıfta bulunularak, raporda hizmet alımı sözleşmesine fesat karıştırıldığına dair yeterli şüphe oluşturan kanıtlar mevcut olduğu kanaatine ulaşıldığından; tefrik karar verilerek, dosya görevsizlik kararı ile soruşturma yapmaya yetkili ve görevli olan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma bürosuna gönderilmiştir ifadesine yer verildi.

İZFAŞ HAKKINDA

Kararda "İzfaş A.Ş. tarafından gerçekleştirilen "çift atlı koşum takımı ile birlikte 3 adet Victoria tipi klasik fayton alımı" ile ilgili alınan bilirkişi raporunda, doğrudan temin yöntemi ile yapılan alımda ihale mevzuatına aykırı bir duruma rastlanılmadığı, ancak mal tesliminin 55 gün sonra gecikmeli olarak yapıldığı, ödemenin ise teslim tarihinden sonra gerçekleştiği, bu nedenle malın geç teslim alınmasında sorumluluğu olan şirket görevlileri hakkında idarı işlem yapılmasının uygun olacağının" belirtildiğine işaret edildi.

BUCA HASANAĞA BAHÇESİ’NDE VERGİ USÜLSÜZLÜĞÜ

Kararda "İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği adına Buca Hasanağa Bahçesi’nde Ünsal Pervanlar tarafından yapılan tadilat ve tamirat işi ile ilgili yüksek bedelli faturalar ile kulübü zarara uğratma iddiası ile ilgili alınan bilirkişi raporunda "yapılan işin maliyeti yüksek gösterilerek derneğin zarara uğratıldığı, bu nedenle sahte belge düzenlemek ve kullanmak suçlarından inceleme yapılması gerektiğinin" belirtildiği, bilirkişiye vergi usulsüzlüğü yönünden inceleme yapmak üzere diğer raporlarla birlikte bu raporun da gönderildiği, vergi usulsüzlüğü dışında başka bir suçun unsurlarının oluşmadığı bilgisine yer verildi.

BİROL SOYLU DA AKLANDI

Haberin Tamamı İçin:

'İzmir' Davasında Tüm Taleplere Ret

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin tamamı tutuksuz, 130 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

AA

İzmir- İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç'in de aralarında bulunduğu adli denetime tabii sanıkların avukatları, müvekkillerine yönelik, ''Konutu terk etmeme'' de dahil uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması ya da hafifletilmesi talebinde bulundu.

TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe giren ve kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan 6352 Sayılı Kanun'da, kamu görevlilerine yönelik isnat edilen suçlar için soruşturma izni alınması şartının getirildiğini, ancak kanunun geçici 2. maddesiyle önceki davaların bu kapsam dışında tutulduğunu da belirten sanık avukatları, bunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ettiğini savundu. Avukatlar, mahkeme heyetine kanunun geçici bu maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunulmasını talep etti.

Talepler reddedildi

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması ya da hafifletilmesi ve 6352 Sayılı Kanun'un geçici 2. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne dava açılması taleplerini reddetti.

Davadaki tüm sanıkların tutuksuz olmalarını dikkate alan mahkeme heyeti, sanıkları vareste tutarak, duruşmalara katılma zorunluluklarını kaldırdı.

Büyükşehir belediyesine yazı

Mahkeme heyeti ayrıca dava dosyası uyarınca, ''İhaleye fesat karıştırma suçundan mağdur olduğu'' gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, davaya müdahil olarak katılıp katılmayacağına sorulmasına ilişkin yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Bazı eksik dosyaların istenmesi ve bunlar için bilirkişi raporu hazırlanması yönünde karar alan mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Kocaoğlu: 100 civarında arkadaşımız hem 4 milyon İzmirli'nin nezdinde aklanmıştır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, duruşmada, özellikle ''Konutu terk etmeme'' yönünde adli kontrol uygulanan arkadaşlarının, bu koşullarının iyileşmesini beklediklerini, ama bunun gerçekleşmediğini ifade ederek, şunları söyledi: ''Bu açıdan üzgünüz. Bu dosya, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan operasyonda, 1,5 seneyi aşkındır yapılan işler, hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı hem ev hapsinde olan arkadaşımız, yargılanan 100 civarında arkadaşımız hem 4 milyon İzmirli'nin nezdinde, gönlünde, yüreğinde, beyninde hem de 75 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının beyninde, gönlünde, yüreğinde zaten aklanmıştır. Önemli olan halk tarafından, millet tarafından aklanmaktır.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülBaşbakanCumhuriyet Halk Partisiİstanbul Büyükşehir BelediyesiİzmirPolisRecep Tayyip ErdoğanRüşvetTürkiye Büyük Millet Meclisitahliyevergi
Görüş Bildir