111 İşçi Sabotaja Kurban Gitmiş

-

111 İşçi Sabotaja Kurban Gitmiş

111 İşçi Sabotaja Kurban Gitmiş

Soruşturmayı yürüten yetkililerden Handaker, yangından kurtulanların verdiği ifadelere göre sabotajın söz konusu olduğunu söyledi

Bangladeş'te geçen ay tekstil fabrikasında çıkan yangının sabotaj olduğu bildirildi.

Soruşturmayı yürüten yetkililerden Menuddin Handaker, 24 Kasım'da başkent Dakka yakınındaki Tazreen Fashion fabrikasında 111 işçinin öldüğü yangının sabotaj olduğunu belirtti.

Handaker, yangından kurtulanların verdiği ifadelere göre sabotajın söz konusu olduğunu, yangının kısa devreden ya da başka bir nedenden kaynaklanmadığını söyledi. Yetkili ayrıca, fabrika sahibinin ihmalinin söz konusu olduğunu ve bu kişi ile 9 çalışanına istemeden adam öldürme suçlamasıyla dava açılmasının önerildiğini ifade etti.

Fabrika sahibi Delvar Hüseyin daha önce, yalnızca 3 kata izin verilmesine rağmen tesisi genişleterek 8 kata çıkardıkları, hatta yangının çıktığı dönemde 9'uncu kat üzerinde çalıştıkları itirafında bulunmuştu.

Bir itfaiye yetkilisiyse, fabrikanın yangın güvenlik sertifikasının süresinin 30 Haziran'da dolduğunu ve sertifikanın tesisin güvenlik konusundaki eksiklikleri nedeniyle yenilenmediğini söylemişti.

Yangından kurtulan işçiler, acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu, yangın söndürme tüplerinin çalışmadığını ve yangın alarmının çalmasına rağmen müdürlerin işçileri işlerinin başına dönmeye zorladığını anlatmıştı. İtfaiyeciler, 8 katlı binadaki tüm acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu doğrulamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir