Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Yıllık Ayrılık Son Buldu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

100 Yıllık Ayrılık Son Buldu

100 Yıllık Ayrılık Son Buldu

Bosna'dan 1912'de bayram namazını kılarak Türkiye'ye göç eden ailenin torunları, 100 yıl sonra yine bir bayram namazında akrabalarıyla buluştu.

SARAYBOSNA - Ömer Çetres

Bosna-Hersek'ten 1912 yılında bayram namazını kılarak Türkiye'ye göç eden ailenin torunları, 100 yıl sonra yine bir bayram namazında akrabalarıyla buluşmanın sevincini yaşadı.

Osnamlı Devleti'nin 1912 yılında Balkan Savaşlarını kaybetmesiyle Rumeli topraklarından çekilmesi, bu bölgede yaşayan Türk, Boşnak ve Arnavut gibi Müslüman halkları da derinden etkiledi. Osmanlı'nın Balkanlar'dan çekilişinin ardından, yaşadıkları topraklarda "huzur olmayacağını" düşünen aileler, atalarının yaşadıkları toprakları ve evleri terk ederek, Anadolu yollarına düştü.

Anadolu'ya doğru yola çıkan ailelerin bir kısmı, elverişsiz hava koşulları nedeniyle umuda yolculuğunu tamamlayamadan yaşamını yitirdi. Bütün mal varlıklarını bırakarak Anadolu'ya varanlar ise geride bıraktıkları akrabalarının hasretiyle yeni vatanlarında yaşamlarını devam ettirdi.

Bosna-Hersek'in Nevesinye kentine bağlı Kruşevljani köyü, Kurba Bayramı'nda ilginç ve bir o kadar da duygulu bir buluşmaya sahne oldu. İstanbul'da yaşayan Salih Öztürk, eşi Fatma ve oğlu Fatih Öztürk, dedelerinin 1912 yılının Kurban Bayramı'nda bayram namazını kıldıktan sonra veda ettikleri köye, 100 yıl sonra geldi.

Öztürk ailesi, 100 yıl sonra dedelerinin son bayram namazını eda ettiği aynı camide, bugüne kadar birbirlerini hiç görmedikleri akrabalarıyla namazı kıldı. Namazın ardından birbirlerine sarılarak sevinç gözyaşı döktü. Öztürk ailesi, namazın ardından akrabalarıyla birlikte kurban kesti ve dedelerinin yaşadıkları evleri ziyaret etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKurban Bayramı
Görüş Bildir