Uzlaşma Komisyonu, Dokunulmazlıklar Konusunda Mutabakata Vardı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

On Milletvekilinin Daha Dokunulmazlık Dosyası Meclis Başkanlığı'nda

On Milletvekilinin Daha Dokunulmazlık Dosyası Meclis Başkanlığı'nda

BDP ve CHP'li bazı milletvekillerine ait 10 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığı'na sunuldu

BDP Genel Başkanı ve Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç'ın Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Başbakanlık Tezkereleri, Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevkedildi.

Gelen dosyalar arasında, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'e ait 3 dosya da bulunuyor.

Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyası sayısı 892'ye ulaştı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Uzlaşma Komisyonu, Dokunulmazlıklar Konusunda Mutabakata Vardı

Uzlaşma Komisyonu, Dokunulmazlıklar Konusunda Mutabakata Vardı

Anayasa 2 Nolu Yazım Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, 'Yasama Sorumsuzluğu ve Dokunulmazlığı' maddesi üzerinde üç fıkra hükümlerinde mutabakata varıldığı belirtildi. Söz konusu fıkralar şöyle:

"Milletvekili hakkında, milletvekili seçilmeye engel bir suçtan dolayı kesin hüküm giyme hali dışında seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, milletvekilliğinin sona ermesine bırakılır. Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis'in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.", "Milletvekilliği süresince zaman aşımı işlemez.", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasal parti gruplarınca yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz." Açıklamada, maddenin diğer fıkralarına ilişkin müzakerelerin devam ettiği aktarıldı.

Öte yandan, 1 Numaralı Yazım Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, daha önce Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda kabul edilmiş olan 'Kişi hürriyeti (özgürlüğü) ve güvenliği' maddesindeki çekincelerin kaldırılmasının müzakere edildiği ve madde üzerinde tam mutabakat sağlandığı aktarıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBingölCumhuriyet Halk PartisiHakkariİstanbulŞanlıurfaSelahattin DemirtaşTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut OranVan
Görüş Bildir