'Yollarımız Sünnette Kesişti'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Yollarımız Sünnette Kesişti'

'Yollarımız Sünnette Kesişti'

Eser Yenenler, Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak... Ekranın yeni nesil komedyenleri. Sırları organik komedi yani doğallık. Bu gece Star’da başlayacak ‘3+1’ isimli programları öncesinde hayallerindeki kılıklara büründüler. Günümüz mizahını yorumladılar.

Hakan Gence'nin Röportajı...

Ekranların çok sevilen üç komik adamıyla röportaj için buluşmaya karar verdiğimizde onlara “Fotoğraf çekiminde hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorum. Hadi anlatın” dedim. Düşünmeden “Biz hep asi olmak istedik. Bir de herkes Muhteşem Yüzyıl’da oynuyor. Biz neden yokuz?” diye cevapladılar.

Muhteşem Yüzyıl’ın kadrosuna onları aldıramayacağıma göre içlerindeki bu ukdeye son vermek için Osmanlı padişahı ve yeniçeriler olarak objektif karşısına geçtiler.

Bu üçlünün ekranda göründüğünden hiçbir farkı yok. Zaten en büyük korkuları ekrana çıkıp güldürüp eve gidince makyajını silen palyaçolara benzemek: “O tiplerden gına geldi. Neyseniz o olmanız gerek” diyorlar.

Bursa’da geçen çocukluk yıllarında kesişen hayatları ve 20 yılı geçen dostlukları başarılarının sırrı. Maceraları Eser Yenenler’in sünnet olduğu gün İbrahim Büyükak’ın mahalleye taşınmasıyla başlıyor. Sonra hayatlarına Oğuzhan Koç giriyor. Ardından İstanbul’un yolunu tutup Eser Yenenler’in BKM’de açtığı kapıdan tek tek giriyorlar.

Bu gece Star’da ikinci sezonu başlayacak ‘3+1’isimli televizyon programlarının da mimarı bu arkadaşlıkları. Siyasetçilerle siyaset dışı geyikler yaptıkları bir programın da hayaliyle yanıp tutuşuyorlar.

GELENEKSEL VE DİJİTAL MİZAHIN ORTASINDA BİR NESİL**


 Levent Kırca ve Ferhan Şensoy’dan bu yana mizah nasıl bir evrim geçirdi?

ESER YENENLER Saydığın isimlerden sonra Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Beyaz ve Okan Bayülgen dönemi başladı. Çıta çok yükseldi. Stand-up işini de Cem Yılmaz öyle bir yere taşıdı ki kimse kolay kolay sahneye çıkamaz oldu. Bir nesil içine kapandı. Şimdiyse durum farklı.

Ne değişti?

OĞUZHAN KOÇ Mizah internette dönmeye başladı. Geleneksel ve dijital mizahın tam ortasında duran bir nesil yetişti. Biz de tam bu döneme denk geldik.

**Durumu nasıl çözdünüz?


E.Y Doğallıkla. Yoksa herkesi deliler gibi güldürüyoruz gibi bir iddiamız yok.

**Türkiye’de yaşanan siyasi süreç mizahı nasıl etkiledi?


İBRAHİM BÜYÜKAK Hayatta her şey çok ciddi. Oysa mizah her zaman ortamı yumuşatmaya yarıyor. Gezi Park’ı sürecinde de böyle oldu. Zaten mizahın en parladığı dönem toplumun krizde olduğu dönemdir. Göreceksiniz bu sene sinemalarda komedi filmi patlaması yaşanacak.

Haziran ayında yaşanan Gezi olayları sırasında programınıza ara vermediniz. Bunu eleştirenler de oldu. Neden devam ettiniz?

E.Y Biz de o duyarlılığı yaşadık. Ama mesleğimizdeki birincil görevimiz insanları mutlu etmek. Ben bir bankacı olsam “bugün çok şey yaşandı işe gitmem” diyemem. Bu da böyle bir şey. Programımızda o dönemde orantısız gücü temsil eden bir tişört giymiş ve olayları kendi bakış açımızla içine mizah katarak yorumlamıştık. Çünkü biz hayata böyle bakıyoruz. Televizyonda bizi izleyenlerin gerilip provoke olmasını istemiyoruz. Mizah ve sağduyuyla da bir şekilde her şeyin çözüleceğine inanıyoruz.

BAŞBAKAN BİZİ GÖRSE BİZE DE “TOMBİŞİM” DER

Şahan Gökbakar geçen hafta Başbakan’ın kendisine ‘Tombişim’ dediğini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın sizin için böyle bir benzetmesi oldu mu?

İ.B Valla hiç karşılaşmadık. Ama bize baktığında fark etmişsindir tombişiz. Herhalde bizi de görse mutlaka “Tombişim” derdi. Mesela ben Eser’i her gördüğümde sürekli “tombişim” diye severim.

**“Yakışıklı adam jön olur. Çirkin adam güldürür” diye bir algı var. Doğru mu?


 İ.B Yakışıklılık azaldıkça hayatta çaba artıyor. Bak bana, fiziğimden dolayı içlerinde en çok çabalayan benim.Bir de benim tipim bir garip. Tıpkı, Yetenek Sizsiniz’de birinci olan Köpek Max gibi. Ne yapsam insanlar şaşırıyor.

E.Y Biz insanların bakışlarını görselimizden alıp zekamıza yöneltiyoruz. “Sen yüzüme, mememe, göbeğime takılma bak ben seni güldürürüm” noktasına olayı getiriyoruz. Ama Oğuzhan’a bak adam yakışıklı hiç o kafada değil.

**Oğuzhan’ın bu ‘yakışıklılık’ durumu aranızda sorun yaratmıyor mu?


İ.B Onun bu güzelliği 10 para etmez bizdeki bu tipsizlik olmasa.

O.K Arkadaşlar hakaret etmeyelim. Ben yakışıklılığımın dozajının farkındayım. Açıkçası bu yüzden bu ikilinin yanında takılıp parlıyorum.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBursaCem YılmazİstanbulLevent KırcaMuhteşem YüzyılOkan BayülgenStar tvYılmaz Erdoğanşahan
Görüş Bildir