PKK: 'Silahsız Çekilme Gündemimizde Yok'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Terörist Sözü PKK'yı Rahatsız Etti'

Başbakan Erdoğan'ın dün akşam Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında yaptığı ''Silah bıraksınlar, öyle gitsinler. Silahlarını ister gömsünler, ister mağarada bıraksınlar'' şeklindeki açıklamasına Kandil'den yanıt geldi. Kandil'den yapılan açıklamada PKK'nın geri çekilmesi içim yasal zemin yaratılması gerektiği öne sürüldü. Açıklamada Başbakan Erdoğan'ın 'Kürt' ifadesi kullanmadığı, sürekli 'terör' ve 'terörist' ifadelerini kullandığı iddia edildi.

Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın Diyarbakır'daki Nevroz kutlamasında yaptığı açıklamasıyla yeni bir sürecin başladığının vurgulandığı açıklamada 23 Mart'tan itibaren ateşkes ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalında yayınlanan bir programda güçlerimizin silahlarını bırakarak sınır dışına çekilecekleri yönündeki açıklamaları inanıyoruz ki, ilgili tüm taraflarca dikkatle izlenmiştir. Her şeyden önce Erdoğan’ın kullandığı dil ve üslup sanki her şey tek taraflı ve kendi inisiyatifinde gelişebilecekmiş gibi yanlış ve olumsuz bir algı yaratmaktadır. Oysa süreç tek taraflı değil, Öcalan'la devletin yaptığı görüşme ve müzakereler sonucunda karşılıklı adımların atılmasıyla ancak gelişebilecektir. Erdoğan’ın iddia ettiği tarzda bir geri çekilme durumu hareketimizin gündeminde değildir. Devlet tarafından gerekli adımların atılması, bu temelde yasal ve olumlu bir zeminin yaratılması sonucunda güçlerimizin geri çekilme durumunun gündeme gelmesi mümkün olacaktır.

'KÜRT SORUNU DEMEDEN TERÖR VE TERÖRİST DİYOR'

Erdoğan’ın Kürt sorununun ismini bile anmadan sürekli “terör“ ve “terörist“ kavramlarını kullanması Hükümetin süreç karşısındaki samimiyeti ve ciddiyeti konusunda kuşku ve soru işaretleri yaratıyor. Bu tür üslup ve yaklaşımlar barış ve çözüm sürecine hizmet etmez.

Haberin Tamamı İçin:

PKK: 'Silahsız Çekilme Gündemimizde Yok'

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında yaptığı açıklamalara PKK'dan yanıt geldi. Başbakanı'n kullandığı 'terörist' ifadesine tepki gösterilen açıklamada, ''Silah bıraksınlar, öyle gitsinler. Silahlarını ister gömsünler, ister mağarada bıraksınlar'' çağrısına ise, 'gündemimizde değil' yanıtı geldi.

Örgütün Kandil'deki merkezinden yapılan açıklamada PKK'nın geri çekilmesi için yasal zemin yaratılması isteği tekrarlanarak, Başbakan'ın özellikle 'terör' ve 'terörist' ifadelerini kullandığı ve 'Kürt sorunu' demediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalında yayınlanan bir programda güçlerimizin silahlarını bırakarak sınır dışına çekilecekleri yönündeki açıklamaları inanıyoruz ki, ilgili tüm taraflarca dikkatle izlenmiştir. Her şeyden önce Erdoğan’ın kullandığı dil ve üslup sanki her şey tek taraflı ve kendi inisiyatifinde gelişebilecekmiş gibi yanlış ve olumsuz bir algı yaratmaktadır. Oysa süreç tek taraflı değil, Öcalan'la devletin yaptığı görüşme ve müzakereler sonucunda karşılıklı adımların atılmasıyla ancak gelişebilecektir. Erdoğan’ın iddia ettiği tarzda bir geri çekilme durumu hareketimizin gündeminde değildir. Devlet tarafından gerekli adımların atılması, bu temelde yasal ve olumlu bir zeminin yaratılması sonucunda güçlerimizin geri çekilme durumunun gündeme gelmesi mümkün olacaktır.

'BAŞBAKAN KUŞKU YARATIYOR'

Erdoğan’ın Kürt sorununun ismini bile anmadan sürekli “terör“ ve “terörist“ kavramlarını kullanması Hükümetin süreç karşısındaki samimiyeti ve ciddiyeti konusunda kuşku ve soru işaretleri yaratıyor. Bu tür üslup ve yaklaşımlar barış ve çözüm sürecine hizmet etmez.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBaşbakanDiyarbakırKanal DRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir