Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Kürdistan Erkekler Birliği' Kuruldu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Kürdistan Erkekler Birliği' Kuruldu

'Kürdistan Erkekler Birliği' Kuruldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde, erkekleri maruz kaldıkları şiddetten korumak amacıyla "Kürdistan Erkekler Birliği" kuruldu.

SÜLEYMANİYE - Zorunlu veya erken evlilik, eğitim hakkından mahrum bırakılma, çalışma izni verilmemesi ve şiddet uygulanması gibi kadınlara yönelik ihlal olaylarıyla gündeme gelen IKBY'de kadın hakları , 21 Eylül'de yapılacak seçimler öncesi başlıca gündem maddeleri arasında yer alırken, Süleymaniye kentinde ise erkekleri şiddetten korumak amacıyla " Kürdistan Erkekler Birliği" kuruldu.

Birliğin Sekreteri Burhan Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "vatana sevgi, eşe sevgi, yeni bir yaşam ve samimi bir baba" sloganı ile hareket ettiklerini belirterek, " Ortadoğu 'da böyle bir isim ve amaçla kurulan ilk örgütüz. Toplumumuz, kadınlara yönelik ihlaller ve erkek egemenliğiyle biliniyor. Bu yüzden böyle bir örgüt kurulması ve erkeklerin haklarını koruma talebinde bulunması çok tuhaf karşılandı. Resmi makamlar, başvurumuzdan 2 yıl sonra bize birliği kurma izni verdi. En çok da kadın örgütlerinin tepkisini aldık. Hala bize düşman gözü ile bakıyorlar" dedi.

"Erkekleri hedef alan şiddetin her geçen gün daha açık bir şekilde kendini gösterdiğini" ifade eden Ali, "Örneğin 2008 yılında erkeklerin maruz kaldığı şiddet olaylarıyla ilgili 33 vaka kaydedilirken, 2012'de bu rakam 163'e yükseldi. Bu yılın ilk yarısında ise 41 vaka kaydedildi. Fiziki şiddet, eşin aldatması, psikolojik baskı, ev ve çocuğunun elinden alınması, maaşının kesilmesi veya işten çıkarılması erkeklerin maruz kaldığı şiddet türleri" şeklinde konuştu.

"Erkeklerin korunmasını hedefleyen hiçbir yasa ve çalışma olmadığını" ileri süren Ali, kadınlar ve erkekler arasındaki tüm ihtilaflı vakalarda genelikle kadınların haklı çıkarıldığını" savundu.

Erkeklerin aile içindeki rolü ve karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin eğitim faaliyetleri de yürüttüklerini belirten Ali, şöyle devam etti:

"Aile içerisinde nasıl bir tavır sergilemesi gerektiği konusunda erkekleri bilgilendirmek istiyoruz. Sadece Süleymaniye'de değil, diğer kentlerde de kurslarımız açılıyor. Kadın cinayetlerinin hiç yaşanmaması için erkekleri bilinçlendirme çalışmaları başlattık."

IKYB'de 21 Eylül'de milletvekili seçimlerinin yapılması planlanıyor. (aa)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EvlilikIrakgündemkadınlar
Görüş Bildir