Silahların Susması ile 'Kalekol'ların Yapımı Hızlandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Kalekol'ların Yapımı Hızlandı

'Kalekol'ların Yapımı Hızlandı

Kürt sorununun çözümü için başlatılan çözüm süreci ilerlerken, Türkiye- Irak sınır hatındaki dağların hakim noktalarında 'Kalekol' adı verilen yüksek güvenlikli karakol ve üst bölgelerinin yapımı aynı hızla sürüyor.

Irak sınırında yer alan Şırnak- Hakkari sınır hattındaki 2 bin metrelik yüksek dağların zirvesinde 149 'kalekol'un tamamlandığı ve faaliyete başladığı belirtildi. PKK'nın 23 Mart'ta eylemsizlik ilan etmesi ve silahların susması ile inşaat çalışmaları hızlanırken, yetkililer daha önce kümes gibi yerlerde güvenliği sağlamaya çalışan askerlerin artık modern yapılarda görev yapacaklarını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu'da sınır boyuna kurulan yüksek güvenlikli 'kalekol'ların yapımı, PKK'nın çözüm süreci kapsamında 23 Mart'tan itibaren eylemsizlik ilan etmesi ve silahların susması ile hız kazandı. TOKİ tarafından yapılacak olan 402 kalekol'dan 149'u tamamlanıp faaliyete girerken, diğerlerinin yapım çalışmalarına ise hızlı bir şekilde devam ediliyor. Türkiye- Irak sınır hattınnın sıfır noktasında yüksekliği 2 bin metreyi varan dağların zirvesinde yapılan kalekollar için iş makineleri zirveye çıkartılıp çalışmalar sürürken, bu yıl sonbahara kadar çoğunun bitirilip askere teslim edileceği kaydedildi. Bölgede terörle mücedele ve kaçakçılığın önlenmesi için dağların zirvelerine kurulan kalekollarda kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile sınırın güvenliğinin daha fazla kontrol altına alınacağı belirtildi.

'SÜREÇLE İLGİSİ YOK'

Yetkililer, kalekol yapımlarının hızlı bir şekilde sürdüğünü, silahların susması ile çalışmaların daha da hızlandığını belirterek şöyle dedi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HakkariIrakŞırnak
Görüş Bildir