Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Gençler Suriye'ye Çatışmaya Götürülüyor"

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Gençler Suriye'ye Çatışmaya Götürülüyor"

"Gençler Suriye'ye Çatışmaya Götürülüyor"

BDP'li Tan, Diyarbakır ve Bingöl'den bazı gençlerin Suriye'ye çatışmaya götürüldüklerine yönelik iddialar olduğunu, bunların araştırılması gerektiğini söyledi.

BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Suriye politikasıyla ilgili ciddi endişeler olduğunu belirterek, uzun süreden beri değişik ülkelerden gelen çete ve silahlı güçlerin Ceylanpınar üzerinden Suriye'nin Serekaniye ve Rasülayn kasabasına geçtikleri, orada eylemlere karıştıkları, silah, cephane ve mühimmat desteğini Türkiye'den aldıklarına yönelik ciddi iddialar olduğunu söyledi.

Diyarbakır'ın Hani ilçesinden 9-10 gencin bu çatışmalara götürüldüğü bilgisini aldıklarını kaydeden Tan, bunlardan 4-5'inin hafta içinde izinli olarak Hani'ye döndükleri, Suriye'de öldürülen birinin cenazesinin getirildiği, Bingöl'den 60'a yakın gencin de götürüldüğüne dair söylentiler olduğunu anlattı:

"Giden gençlerin kimliğini gizli tuttuğu ve sahte kimlikle gittiği söyleniyor. Hükümete çağrıda bulunuyoruz; böyle bir şey söz konusu mudur, değil midir? Bu olayların aslı nedir? Özellikle de Zazaca konuşan gençler üzerine ciddi bir çalışma söz konusudur. Bu gençler dini inançlarından, kısmen de kendilerine tanınan maddi imkanlarından dolayı bir şekilde devşirilip götürülmektedir.

Hani'deki bir gencin ölümü ve Bingöl'de 5 gencin orada hayatını kaybettiği noktasında ailelerine ulaşan bilgiler, bu söylentileri ayyuka çıkarmış durumdadır. Doğrudur, yanlıştır, azdır, çoktur, ne kadar varsa bilgi verilmeli. Konunun ciddi şekilde tartışılmasını ve konuşulmasını istiyoruz."

"3. HEYETLE İLGİLİ BİLGİMİZ YOK"

Tan, bir soru üzerine, İmralı'ya gidecek üçüncü heyet ile ilgili şu ana kadar kendilerine intikal eden bilgi olmadığını söyledi. Öcalan'ın 21 Mart'ta görüntülü ve sesli mesaj yayınlayacağına ilişkin bilgi olup olmadığı sorusuna ise Tan'ın yanıtı ''İnanın biz de sizlerden duyuyoruz. Birçok mevzu hakkında bir bilgimiz yok. Zaten böyle bir şey yalanlandı. Bunun ötesinde de bizim bilgimiz yok'' oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBingölDiyarbakırİmralıSuriye
Görüş Bildir