‘Entegre Stratejimizin Amacı Silahlara Veda’

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

‘Entegre Stratejimizin Amacı Silahlara Veda’

‘Entegre Stratejimizin Amacı Silahlara Veda’

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, PKK’nın silah bırakması için Ankara’nın başlattığı çalışmaları Milliyet’e anlattı. Atalay, “Çok boyutlu bir çalışma yürütüyoruz. Bu entegre stratejinin hedefi silah bıraktırmaktır” dedi

Türkiye yeni bir yıla girerken Ankara’nın gündeminde PKK’ya silah bıraktırmak vardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu amaçla Abdullah Öcalan’la devletin ilgili kurumlarının görüştüğünü açıklamasından sonra gözler İmralı’daki temaslara çevrildi.

İmralı’da Öcalan ile MİT yetkilileri arasında yürütülen görüşmeler sonucunda 2013 yılında terör sorunu çözülebilir mi? PKK’ya silah bıraktırılabilir mi? Oslo deneyimini yaşamış olan Ankara, İmralı görüşmelerinden ne kadar umutlu?

Bu soruları, İçişleri Bakanlığı döneminde başlatılan açılım sürecindeki çalışmaları koordine eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay’a yönelttim. Atalay, bu konuda, “entegre bir strateji” yürüttüklerini vurguladıktan sonra şu değerlendirmeyi yaptı:

“Üstesinden gelmemiz lazım”

“İmralı da dahil olmak üzere yürüyen çalışmalar var. Her şeyden önce umutlu olmamız lazım. Bu sorunun üstesinden gelmeliyiz. Millet bizden bunu bekliyor, biz de çalışmalarımızı çok boyutlu bir şekilde sürdürüyoruz. Tabii terör eylemleri devam ettikçe, elinde silah terörist oldukça terörle mücadele de sürüyor. Bir yandan bu çalışmalarımızı sürdürürken bir yandan da teröristle mücadele eden güvenlik güçlerimizin moralini ve motivasyonunu yüksek tutmaya da devam ediyoruz.”

“Çok boyutlu entegre çalışma”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hükümetin İmralı’daki görüşmeler dışında ne tür çalışmalar yürüttüğüne ilişkin soruma da şu yanıtı verdi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşir AtalayİmralıRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir