Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Çoluk Çocuk Banyoya Saklandık"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Çoluk Çocuk Banyoya Saklandık"

"Çoluk Çocuk Banyoya Saklandık"

Bursa'da yol kavgası yüzünden bir kişinin öldürülmesinin ardından Roman mahallelerine linç girişimi gerçekleşti. İşyerleri ve evler hasar gördü. Bir buçuk ay önce de yine Bursa'da Romanlara linç girişimi olmuştu.

Cumartesi gecesi İznik İlçesi'nde, yol verme tartışması yüzünden çıkan kavgada Zeki Dursun hayatını kaybetti. Kavgaya karışan Roman baba oğul N.D ve M.D. gözaltına alındı.

Dursun'un yakınlarıyla birlikte dün kalabalık bir grup Romanların dağınık şekilde yaşadığı Yeni, Mahmut Çelebi, Selçuklu, Yeşilçam mahallesine saldırdı.

Gece yaşanan baskını evleri taşlanan Şenol Turan olayı şöyle anlattı:

"Yatsı namazından sonra 10:30 gibi mahalleye 600- 700 kişilik grup baskın yaptı. Ellerinde silah, sopa, satır vardı. 5-6 evi , üç tane kahveyi paramparça yapmışlar.

"Her evi taşladılar. Kapılarımıza dayandılar. Sizi öldüreceğiz dediler. Çoluk, çocuk banyolarda saklandık. Gece 3'e kadar devam etti. İznik emniyetini aradım, gelin kurtarın bizi dedim. Akşamdan beri bıktım, bu kaçıncı telefon dedi. Polis sözde kendisini gösterdi, müdahale etti. Ama yetersizdi.

"6 sene evvel de yine böyle kişisel bir kavgadan sonra mahalleyi basmışlardı ancak bu seferki çok korkunçtu. Etnik milliyetçi bir grup var, Romanları katletme politikası var. Emniyet de politikacılar da seyirci kalıyorlar. Hepimiz öldürülen çocuğa üzüldük. Sorumlular zaten gözaltında bizimle neden uğraşıyorsunuz. Gürcüler ve Lazlar birleşti ve bizi istemiyor."

Ali Ardıç da olayı şöyle anlattı:

"Yaşanan kavga münferit bir olaydı, Romanlardan da birisi ölebilirdi. O zaman ne olacaktı? Bütün evlere saldırdılar. Yerle bir ettiler. Üç kahveyi talan ettiler, arabaları yakmaya kalktılar. Demirci dükkanı mahvoldu. Mağduruz. Devletin önlemi de yetersiz.

"Yakacağız sizi, yok edeceğiz dediler, En az 500 kişiydiler. Camınız kırıldı. Tavanlar taş dolu. Biz çocukları sakladık, kapıları kilitledik. Polis olmasa herhalde tamamen mahvolmuştuk.

"Biz yıllardır birlikte yaşıyoruz. Çoluk çocuk aynı okula gidiyor, aynı kahveye gidiyoruz. Olayı yapan kişi belli cezasını alacak. Bunu topluma mal etmek neden? Nerede Roman açılımı?"

Olaylar sırasında grubun içinde yer alan bir kişi de sırtından silahla yaralandı. Olay yerinde inceleme yapan İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, kalabalığı belediye çay bahçesinde toplayarak itidal çağrısı yaptı.

Suçluların mutlaka cezalandırılacağını kaydeden Karameşe, "Haklıyken haksız duruma düşmeyin hiç kimsenin fevri hareket etmemesi gerekir. Suçlular bulunup adalet karşısına çıkarılacaktır" dedi.

Hatırlanacağı gibi, Bursa'da bir buçuk ay önce de Osmangazi ilçesine bağlı Güneştepe ve Yunuseli mahallelerinde "at psiliği" nedeniyle çıkan kavga sonrasında Romanlara linç girişimi oldu. Birçok at arabası yakıldı, evler taşlandı. Savcı hazırladığı iddianamede yedisi tutuklu sanık hakkında “yakarak mala zarar vermekten” 12 yıl hapis istedi. Ayrıca linç girişiminin ertesi günü beş Romanın evi belediye ekiplerince "kaçak" olduğu gerekçesiyle yıkıldı. (NV)

  • Fotoğraflar: İznikrehber.com
Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaPolisçayolay
Görüş Bildir