'Almanya Herkese 1000 Euro Verip Güneye Göndersin'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Almanya Herkese 1000 Euro Verip Güneye Göndersin'

'Almanya Herkese 1000 Euro Verip Güneye Göndersin'

Kriz Kahini lakaplı ekonomist Nouriel Roubini, krizdeki ülkeler için yeni bir reçete yazdı. Roubini borç krizi çözümü için Almanya'ya vatandaşlarına 1000 euro verip, Güney Avrupa ülkelerine tatile göndermesini önerdi.

Kriz Kahini lakaplı ekonomist Nouriel Roubini bir Alman gazetesine verdiği demeçte, Avrupa’daki hükümetlerin ekonomik büyümeyi güçlendirmek için kemer sıkma ve kurtarma paketleri hazırlama ısrarından vazgeçip, vergileri indirme ve maaşları artırma seçeneklerini değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Roubini aynı zamanda Alman hükümetinin vatandaşlarına borç sıkıntısı içindeki Güney Avrupa ülkelerinde tatil yapıp, bu ülkelerin ekonomilerini güçlendirmelerine yardımcı olması için tatil teşvikleri vermesi gerektiğini de söyledi.

Diğer yandan bazı büyük Avrupa ülkelerinde mali politikalar kemer sıkmadan büyümeye kaymaya başladı. Ancak Almanya bütçeyi kontrol altında tutmak için kemer sıkma önlemleri uygulama ısrarını devam ettiriyor.

Kriz kahini Roubini Almanya’nın en ünlü gazetesi Bild’e verdiği röportaj da “Tasarruf deliliğinden bir an önce vazgeçilmeli. Hükümetlerin vergileri azaltıp, maaşları artırması gerekiyor. Avrupa’nın büyümeye ihtiyacı var”” dedi.

Roubini ek olarak, “Alman hükümeti her bir vatandaşına seyahat çeki olarak 1000 euro versin. Ancak bu çek sadece krizdeki ülkelerde yapılacak tatillerde kullanılsın. Bu şekilde bu ülkelerdeki büyümeye yardım edecektir. Bununla birlikte Güney Avrupa ülkelerinde tatil için ev satın alanlara da vergi indirimleri uygunlanmalı” diye devam etti.

Roubini bugüne kadar AB’den iki kez yardım alan Yunanistan’ı eurodan çıkarmanın para birliğinin çökmesine neden olacağını da söyledi.

Bırakınız iflas etsinler

Finans dünyasının diğer bir kıyamet alametçisi olarak gösterilen Doktor Kıyamet lakaplı ünlü yatırımcı Jim Rogers da Avrupa'da borç sorunu yaşayan ülkelerin kurtarılmasına karşı olanlardan.

Rogers, İspanya'ya verilen 100 milyar euroluk yardımın ardından, "Bu saçma. Bırakın İspanya iflas etsin. Sadece o değil hepsi iflas etsin" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiİspanyaYunanistantatilvergi
Görüş Bildir