Yıllar Önce Yapılmasına Rağmen Sırrı Yeni Çözülmüş Birbirinden Gizemli 8 Eser

-
Abone ol

Nerdeyse her sanat eseri arkasında bir gizem bırakır. Biz de onları çözelim dedik...

1. Francisco Goya'nın 'Giyinik Maya' tablosundaki kadın aslında çıplak.

Francisco Goya’nın 'Giyinik Maya' ve 'Çıplak Maya' eseri, 1795, 1800

Aslında iki versiyonu olan bu tablonun ilk hali 'Çıplak Maya'. Tablo, batı sanatının en eski eserlerinden biri olma özelliğini taşısa da aslında bilinenin aksine mitolojiyle alakalı değil. Goya; 1808 yılında, İspanyol engizisyonu tarafından, yaptığı tablo yüzünden ahlaksızlıkla suçlandı. İkinci eser olan 'Giyinik Maya' ise İspanyol bakan Manuel Godoy'a ait. Birçok insan bilmese de, özel bir mekanizma kullanılarak 'Giyinik Maya', 'Çıplak Maya'ya dönüşebiliyor.

2. Degas bir kadının portresini bir başkasıyla değiştirmiş...

Edgar Degas'ın 'Bir Kadının Portresi', 1896

Fransız ressam Edgar Degas'ın tablosunun altında gizli bir portre bulan bilim insanları; resmin altındaki gizli portreyi X-ray cihazları yardımıyla ortaya çıkardı ve bu kadının, Degas'ın diğer eserlerinde de sıkça kullandığı Emma Dobigny olduğu bu şekilde ortaya çıkartılmış oldu.

3. Shishkin'in 'Morning in a Pine Forest' eserindeki ayılar aslında tabloya ait değil.

Shishkin’nin ve Savitsky’nin 'Morning in a Pine Forest' tablosu, 1889

Bütün hayatını doğayı resmetmek üzerine kurmuş olsa da istediği gibi ayıları çizemeyen Shishkin, başka bir ressamdan yardım istemiş. Ayıları Savitsky çizmiş olsa da tabloyu satın alan Tretyakov; eserin üzerindeki ismini sildiği için, herkes tarafından sadece Shishkin'e ait olduğu düşünülmüş.

4. Da Vinci'nin bu üç tablosu aslında bir triptik olmalı!

Leonardo da Vinci’den Mona Lisa, 1503, ‘Virgin of the Rocks’, 1483, ve ‘The Virgin and Child with Saint Anne’, 1513

Bazı uzmanlar bu tabloların aslında tek bir resmin farklı açıları olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca bazı insanlar da bu üç tablodaki manzaraların Dünya’dan değil de Ay’dan alındığını iddia ediyor. Bunun büyük olasılıkla nedeni, bu üç sanatçının da jeoloji ile ilgilenmesi olabilir.

5. Caravaggio’nun ‘The Lute Player’ tablosundaki karakterin aslında bir kadın olduğu düşünülüyordu…

Caravaggio’nun The Lute Player tablosu, 1595, 1596

Üç farklı versiyonu bulunan tablonun ilki Hermitage’ da, ikincisi Metropolitan Sanat Müzesi’nde ve üçüncüsü ise aslında ilkinin bir kopyası olduğundan İngiltere’de Badminton Evi’nde. Bazı uzmanlar, bu eseri ‘Caravaggio’nun Müzisyenleri’ olarak da bilinen başka bir eser ile eşleştiriyorlar.  ‘The Lute Player’ın anatomik yapısı ve mimiklerinden kaynaklı olarak kadın olduğu düşünülüyordu. Ama son zamanlarda, araştırmacılar bu karakterin erkek olduğu konusunda ortak karara vardı.  Ressamın arkadaşı olan Mario Minniti, onun için poz vermiş. Aslında 16. yüzyılı düşündüğümüzde de müzikle ilgilenen kişilerin sadece erkeklerden oluştuğu ve tablodaki kişinin de erkek olduğu sonucuna varıyoruz.

6. Van Gogh aerodinamiğin sırrını da çözmüş!

Van Gogh’un 'Yıldızlı Gece' tablosu, 1889

‘Yıldızlı Gece’ sadece Van Gogh’un en iyi tablolarından biri olmanın dışında batı sanatının da en önemli eseri olma özelliği taşıyor. Yapılan son çalışmalar, bu tablonun sadece yıldızlı bir gece olmadığını gösterir nitelikte. Van Gogh’un sadece sanatsal anlamda değil aynı zamanda matematiksel olarak eşsiz bir eser yarattığını söylemek mümkün. Bunun nedeni ise resminde doğanın belki de en karmaşık yapılarından olan ‘turbulence concept’ yani türbülansı kullanması.

7. Alma Tadema’nın garip ama bir o kadar da efsanevi tablosu

Lourens Alma Tadema’nın 'The Flood at Bisbos' tablosu, 1421

Bu resmi anlamak her ne kadar zor olsa da aslında bir Hollanda efsanesini anlatıyor. 1421 Kasım ayının sonralarında, Hollanda'da bir sel meydana gelmiş. Kaynaklara göre ise, 2-10 ölü olan bu felaketten sonra ortaya çıkan efsane de tam olarak bu noktada başlıyor.

Selden sonra insanlar tahribatın ne kadar olduğunu anlamak ve hayatını kaybedenlerle yaralıları tespit etmek için dışarıya bakıyorlarmış. Suyun içinde yüzen bir bebek beşiği bulmuşlar. Beşik karaya yaklaştıkça, beşiğin üstünde deliye dönmüş gibi bir yerden bir yere atlayan kedi de görmüşler. Kedi bunu beşik ve içindeki bebek batmasın diye yapıyormuş...

8. Repin'in bu detayları eklerken nedenleri vardı!

Ilya Repin’nin 'Reply of the Zaporozhian Cossacks' tablosu, 1891

Tablolarındaki titizliğiyle ünlü olan Ilya Repin, işlerindeki her detayın aslında bir nedeni vardır ve bu tabloyu yapmak tam 13 yıl sürmüş! Detaylara bakarak saatler harcayabilirsiniz. Örneğin sizce yazmanın solunda oturan Kazak neden çıplak? Tabloyu biraz daha yakından incelediğinizde, önündeki kart destesini göreceksinizdir. O, aslında bir kart oyuncusu ve o dönemlerde insanlar dürüst olduklarını göstermek için kıyafetlerini çıkartıp, kendilerini 'bütün çıplaklığıyla' gösterirlermiş.

Peki sizin fark edip başkalarının fark etmediğini düşündüğünüz böyle detaylar var mı? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir