Nijerya'da Üniversite Katliamına Soruşturma

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yerleşke Baskınında 26 Kişi Öldürüldü

Yerleşke Baskınında 26 Kişi Öldürüldü

Nijerya'da Federal Teknik Üniversitesi'nin Mubi kentindeki yerleşkesine giren silahlı kişiler çoğunluğu öğrenci çok sayıda kişiyi katletti.

Polis, ilk belirlemelere göre 26 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Silahlı kişilerin kimliği belirsizliğini koruyor.

Bazı görgü tanıkları, olayın ayrıntılarının belirsiz olduğu sıralarda yaptıkları açıklamalarda, üzerlerinde askeri üniformalar olan bir grubun yerleşkeye girdiğini gördüklerini söyledi.

BBC Nijerya mubabiri Will Ross, şüphe oklarının kısmen şeriatçı silahlı Boko Haram grubuna çevrildiği bir ortamda, böyle olmakla birlikte, katliamın öğrenci grupları arasındaki çekişmeden de kaynaklanmış olabileceğini; geçmişte ölümle sonuçlanan gerginlikler yaşandığını; ama yine de bu çapta bir olay olmadığına dikkat çekiyor.

Şeriat düzeni kurmak istediğini söyleyen grup, ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde 2009 yılında etkili olmaya başlamasından bu yana yaklaşık bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Şu ana gelen haberlere göre, Boko Haram, olayın sorumluluğunu üstlendiği yönünde bir açıklama yapmadı.

Bu son ölümler, yetkililerin Mubi kentinin bulunduğu eyalette geçen hafta gruba karşı düzenlediği operasyonda çok sayıda kişiyi gözaltına almasını izliyor.

Şehirdeki yetkililer, ölümle saldırı sonrasında şehir genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mubi'nin bulunduğu Adamava eyaleti emniyet müdürlüğü sözcüsü Muhammed İbrahim, olay yerini ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, inceleme ve araştırmaların sürdüğünü söyledi.

İbrahim, olayın arkasında ne olduğunu henüz bilmediklerini ama "saldırganların içerden bilgi sahip olduklarının anlaşıldığını, nitekim lojman ve yurt bölgesine girdiklerinde "Öldürdükleri bazı kişileri isimleriyle çağırdıklarını" söyledi.

Polis sözcüsü, ölenlerden ikisinin güvenlik görevlisi olduğunu; bir diğerinin de lojmandaki yaşlıca biri olduğunu belirtti.

Lojmanda kalanlardan biri, adının açıklanmaması koşuluyla BBC Hausa Servisi'ne yaptığı açıklamada, öğrencilerin odalarından çıkarıldığını ve isimlerini söylemelerinin istendiğini anlattı.

Lojman sakini, BBC'ye açıklamasında, bazılarının daha sonra kurşunlandığını bazılarının da bıçaklandığını; bedenlerinin binanın önüne bırakıldığını söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Nijerya'da Üniversite Katliamına Soruşturma

Nijerya'da Üniversite Katliamına Soruşturma

Nijeryalı yetkililer dün bir üniversite yurdunda en az 26 kişinin katledilmesinin sebeplerini araştırıyor.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Mubi kentinin polis kaynaklarına göre katiller, kurbanlardan çoğunu isimleriyle arayıp bulduktan sonra öldürmüş.

BBC 'nin Hausa Servisi'ne adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bir kişi de kapı kapı dolaşan saldırganların öğrencileri odalarından çıkardığını ve isimlerini sorduğunu anlattı.

Bu görgü tanığı bazılarının daha sonra kurşunlandığını bazılarının da bıçaklandığını, bedenlerinin de binanın önüne sıra sıra dizildiğini söyledi.

Saldırganların kimliği henüz bilinmiyor.

Saldırının kentte İslamcı Boko Haram örgütüyle ilişkisi olduğundan kuşkulanılan onlarca kişinin tutuklanmasından birkaç gün sonraya rastlaması, şüpheleri bu örgüt üzerine çevirdi.

Ancak ölenler arasında Hristiyanlar olduğu kadar Müslüman öğrenciler de var.

Bir diğer olasılık ise, olayın arkasında Mubi Federal Politeknik'teki öğrenci derneğinin seçimleriyle ilgili bir anlaşmazlığın olması.

BBC'nin Lagos'taki muhabiri Will Ross, öğrenci derneklerinin Nijerya'da siyasi kariyer yapmak için önemli bir basamak olduğunu söylüyor.

Ancak muhabirimiz bu seçimler ne kadar sert geçse de, öğrenciler arasındaki şiddetin asla bu boyutlara ulaşmadığına dikkat çekiyor.

Saldırının ardından Mubi'de dün yerel saatle 15:00 ile bu sabah 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Üniversite kapatıldı; bazı öğrenciler kentten kaçtı.

Bazı yerel kaynaklar ölü sayısının 40'a yakın olduğunu söylüyor. Bazı tanıklara göre de saldırganlar askeri üniforma giyiyordu.

Boko Haram örgütünün geçenlerde cep telefonu şebekesine düzenlediği saldırılar yüzünden kentten bilgi almak son derece zor.

Nijerya'da şeriat yönetimi için mücadele eden Boko Haram'dan da henüz olayla ilgili bir açıklama gelmedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Poliscep telefonuolay
Görüş Bildir