Victor Jara'nın Katilleri İçin 39 Yıl Sonra Yakalama Kararı

 > -

Victor Jara'nın Katilleri İçin 39 Yıl Sonra Yakalama Kararı

Victor Jara'nın Katilleri İçin 39 Yıl Sonra Yakalama Kararı

Şili'deki Pinochet darbesinin ardından işkence edilerek öldürülen sanatçı Victor Jara'nın katilleri hakkında 39 yıl sonra yakalama kararı çıkartıldı.

Şili hükümetinin ABD'li yetkililerden iade başvurusunda bulunduğu ve yasal işlemlerin sürdüğü Nunez dışındaki tüm kişilerin tutuklandığı açıklandı.

11 Eylül 1973 tarihinde Şili'de gerçekleştirilen ABD destekli faşist darbenin ardından Santiago Stadyumu'nda işkence edilerek öldürülen ünlü sanatçı Victor Jara'nın katilleri hakkında 39 yıl sonra yakalama emri çıkartıldı.

Hakkında uluslararası yakalama emri çıkartılanlardan bir tanesi, yurtdışında yaşayan emekli üsteğmen Pedro Barrientos Nunez. Nunez'in, "ölüm mangaları"nın liderlerinden olduğu iddia ediliyor. Üsteğmen, daha önce Jara'nın katledilmesi olayına karışmadığını savunmuştu.

Yargıç Miguel Vasquez'in cinayetle suçladığı diğer 6 kişi arasında emekli Albay Hugo Sanchez Marmonti de yer alıyor.

Şili Komünist Partisi üyesi olan Victor Jara, 11 Eylül darbesinin ardından Santiago Stadyumu'na götürülmüş ve ağır işkencelerden geçirilerek el parmaklarının kemikleri kırılmıştı. 5 günlük işkencenin ardından Jara 16 Eylül günü kurşuna dizilmiş, cesedi başkentin bir sokağında üzerinde 44 kurşun yarası ile bulunmuştu.

(soL - Dış Haberler)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir