Ünlü Yazar George Orwell'in Kendi Anlatımıyla İspanya İç Savaşından Elde Ettiği 10 Tecrübe

373PAYLAŞIM

Orwell'in İspanya İç Savaşına katıldığı sıralarda cephede nöbet sırasında vurulmasını ve o anda yaşadıklarını burada anlatmıştık. Bu sefer de yine Orwell'in kendi anılarından, savaşa dair dikkat çeken bazı tecrübelerini sizlerle paylaşacağız.

Alıntıları yaptığımız kitabın künyesi: George Orwell-Katalonya'ya Selam, Çev. Jülide Ergüder, bgst yayınları, İstanbul 2016

10. İngiltere'den gelen biri için Barselona'nın görünümü şaşırtıcıydı. İşçi sınıfının iktidarda olduğu bir şehri ilk kez görüyordum.

Hemen hemen bütün kiliseler kundaklanmış, içindeki tasvirler de yakılmıştı. Hiç özel otomobil yoktu, çünkü hepsine el konmuştu.

9. O tarihte milis kolu denen şey olağanüstü düzensiz görünüşlü bir güruhtu. Disiplin denen bir şey yoktu.

Acemi askerlerin çoğu, Barselona'nın arka sokaklarından gelmiş on beş on altı yaşında delikanlılardı. Hepsi devrimci şevkle doluydu, ama savaşın neyin nesi olduğu konusunda tamamen cahildiler. Milislerin çoğu hayatları boyunca ellerine hiç silah almamışlardı ve öyle zannediyorum ki pek azı nişangâhın ne işe yaradığından haberdardı.

8. İspanyolların cömertliği alelade anlamıyla kimi zaman adeta mahcup edici olabiliyordu. Adamdan bir sigara isteseniz bütün paketi almanız için sizi sıkboğaz ederdi.

İspanya'da yemekten tutun da savaşa kadar hiçbir şey kararlaştırılan saatinde gerçekleşmez. Mesela normalde sekizde hareket etmesi gereken bir tren, dokuzla on arasında herhangi bir zaman kalkabilir. Fakat ihtimal ki haftada bir de, makinistin aklına öyle estiği için, yedide kalkar.

7. Subay ve astsubay ayrımı vardı ama olağan anlamında askeri rütbe hiç yoktu.

Ne miğferimiz ne süngümüz vardı, tabancamız da pek azdı. Beş ya da on kişiye bir el bombası düşüyordu. Hiç haritamız ya da krokimiz yoktu. Dürbün, işaret fişeği, tel kesicisi, silah tamir takımlarından hiçbiri yoktu. Tüfek yağı bile yoktu. Tüfeğinizi zeytinyağı ile temizliyordunuz.

6. Hiçbir şey bir İspanyol'u ateşli silahların tehlikeli olduğuna inandıramaz.

Bir seferinde birkaç makineli tüfekçinin silahlarını bana doğrultmuş şekilde fotoğrafını çekiyordum. Yarı şaka yollu ''Ateş etmeyin ha'' dedim. Hemen akabinde korkunç bir gürleme oldu ve bir kurşun yağmuru yakından yüzümü sıyırıp geçti. Bu savaşta elinden geldiğince herkes herkesi ıskalıyordu.

5. Ortada hiçbir neden yokken, bir adam caddenin aşağısındaki evinden tüfeğini doğrultarak bana ateş etti.

www.smashinglists.com

Adam yalnız 90 metre ötede olmasına rağmen, kurşun öyle açıktan geçti ki nöbet tuttuğum evin damına bile isabet etmedi. Her zaman olduğu gibi İspanyolların nişancılıktaki ustalığı hayatımı kurtarmıştı. Bu binadan bana pek çok kereler ateş edildi.

4. İspanya'da olduğum sürece hiç haç çıkaran birini görmedim. Hiç olmazsa Katalonya ve Aragon'da, halkın gözünde kilise bir dolandırıcılık şebekesiydi.

Siyasi bilince sahip kişiler, Franco'ya karşı yürütülen mücadeleden çok, anarşistler ile komünistler arasında süren öldürücü boğuşmanın bilincindeydiler.

3. Yayımlanan gazete haberlerinin hemen hepsi savaştan uzaktaki gazeteciler tarafından uydurulmuştu.

Yalnızca yanlış haber vermekle kalmayıp okuyucuları maksatlı olarak da yanlış yönlendiriyorlardı.

2. İspanya ile ilgili çok kötü anılarım var ama İspanyollara ilişkin kötü anılarım çok az.

Bir İspanyol'a gerçekten öfkelendiğim bir iki olayı hatırlıyorum. Her birinde de geriye baktığımda haksız olanın kendim olduğunu görüyorum. Hiç kuşkusuz çok cömert, soylu insanlardı.

1. İçinde çok etkisiz rol aldığım bu savaş bende hayli kötü anılar bıraktı.

Bilinçli veya bilinçsiz olarak herkes taraf tutarak yazar. Benim taraf tutuşuma, yaptığım maddi hatalara ve olayların yalnız bir köşesini görmüş olmamdan doğan kaçınılmaz saptırmaya dikkat edin. İspanyol Savaşının bu dönemine ait herhangi bir kitap okuduğunuz zaman da yine aynı şeylere dikkat edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
douyilmaz

Dünyanın en büyük yazarıdır. Hiçbir insan bu kadar karmaşık, bu kadar olaylı, bir o kadar da sürükleyici-akıcı bir şey yazamaz. Ustadır, büyüktür. Saygılar efenim.

gzm-ynklr

en sevdiğim yazarlardan birisi.

yamaken

George Orwell okumayan her insan biraz eksiktir.

tonguefu

ccc Orwell Reyiz ccc

yasin-fidan1

adam solcu cephesinde savaşmış bir solcu hatta ingiltereden ispanyaya gelip savaşa katılmış ne adamın yanına ccc koyuyorsun

tonguefu

tey tey tey.

issizvedat

Hayatımı değiştiren, beni bambaşka bir insan yapan, her zaman en sevdiğim yazarlar arasında ilk sırada olan büyük usta.. Saygıyla eğiliyorum önünde.

Görüş Bildir