Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ülke Var, Ülke Gibi: Dünyanın En Yüksek Yaşam Standartlarına Sahip 19 Ülkesi

-

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Social Progress Imperative, dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerini açıkladı. İskandinav ülkeleri şaşırtmayarak başı çekerken, oldukça yüksek nüfusa sahip ülkeler de üst sıralarda kendine yer bulmayı başardı. Bu da gayri safi yurtiçi hasılanın listenin oluşumunda o kadar da önemli olmadığının altını çiziyor. 

Liste üç kıstas üzerinde şekillenmiş. Bunlar temel ihtiyaçlar (sağlık, barınma vs.), refah seviyesi (eğitim, erişilebilirlik, yaşam beklentisi) ve fırsatlar (kişisel haklar, seçme özgürlüğü ve hoşgörü). Bunların doğrultusunda her ülke, 100 üzerinden puanlanmış.

19. Amerika Birleşik Devletleri - 84.62 puan

ABD bu listede yer bularak bir kesimi, son sırada yer bularak bir başka kesimi şaşırtmayı başardı. Ne de olsa büyük bir ekonomi, aynı büyüklükte sosyal imkanlar anlamına gelmiyor.

18. Fransa - 84.79 puan

Listede kendine yer bulabilse de Fransa, hoşgörü, kapsayıcılık ve fırsat eşitliği başlıklarında sınıfta kalmış.

17. İspanya - 85.88 puan

İspanya, sosyal hizmetler konusunda çok iyi bir sicile sahip olsa da, genç nüfusun yüksek işsizlik oranı kafaları karıştırmayı başarıyor.

16. Belçika - 86.19 puan

Avrupa Birliği'nin başkenti, küçük sayılabilecek bir ülke olarak vatandaşlarına iyi sayılabilecek oranlarla yetmeyi başarıyor.

15. Almanya - 86.42 puan

Almanya beklediğinizden daha alt sıralarda kendine yer bulmuş olabilir. Ama geçtiğimiz aylarda 1 milyondan fazla mülteci akımına sahne olması ve ek olarak Avrupa'nın en kalabalık nüfusuna sahip olması göz önünde bulundurulmalı.

14. Japonya - 86.54 puan

Japonya, son yıllarda yaptığı atılımlarda refahını üst seviyelere taşımayı başardı. Özellikle kadınların işgücü haline gelmesi önemli bir hamleydi. Çok az göç alıyor olması da bir başka artısı.

13. Avusturya - 86.60 puan

Avrupa'nın kültürel başkenti, dünyanın en büyük 14. ekonomisine sahip.

12. İrlanda - 87.94 puan

İrlanda, pasaportuna sahip olmak için en çok can atılan ülkelerden biri. Yüksek refah oranı ve teknoloji devlerinin en az kendileri kadar dev yatırımlarını bu ülkeye yapması güzel bir geleceğe işaret ediyor.

11. Yeni Zelanda - 88.45 puan

Yeni Zelanda özellikle iş imkanları konusunda zirve ülkelerden. Düşük nüfusları sağolsun, istihdam sıkıntısı dahi yaşıyorlar!

10. İzlanda - 88.45 puan

Kendi yağında kavrulan İzlanda, düşük nüfusu ve kapalı sayılabilecek yapısıyla en müreffeh ülkelerden.

9. Birleşik Krallık - 88.58 puan

Eğitim ve sağlık alanlarında neredeyse tam puan alan Birleşik Krallık, listenin iddialı ülkelerinden.

8. Hollanda - 88.65 puan

Hollanda, dünyanın en yüksek hoşgörü oranına sahip ülkelerinden biri. Kişisel hak ve özgürlük konusunda zirve yaparak ilk 10'da kendine yer bulmayı başarmış.

7. Norveç - 88.70 puan

Avrupa'nın yalnız kurdu Norveç, sağlık ve beslenme konularında neredeyse tam puan alarak, müreffeh bir İskandinav ülkesi olmanın hakkını vermeyi başarıyor.

6. İsveç - 88.80 puan

Beslenme ve kişisel haklar konusunda tam puan alan İsveç, bir başka İskandinav ülkesi olarak zirveyi zorluyor.

5. İsviçre - 88.87 puan

İsviçre, dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olsa da, vatandaşlarına sağlık, beslenme ve bilgiye erişilebilirlik konusunda üstün hizmetler sağlıyor.

4. Avustralya - 89.13 puan

Avustralya'nın pek çok dünya vatandaşı için cennet gibi görülmesinin bir sebebi var. Kanguru diyarı, eğitim, iş imkanları, yüksek kişisel hak ve özgürlükler gibi kıstaslarla zirveyi zorluyor.

3. Danimarka - 89.39 puan

Danimarka, gelir eşitliği konusunda bir dünya markası. Diğer kıstaslardaki yüksek başarısını da hesaba katarsak, ilk üçte kendine yer bulmasına şaşırmamak gerekiyor.

2. Kanada - 89.49 puan

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ikinci ülkesi olmasına rağmen yalnızca 35 milyonluk bir nüfusu olan Kanada, sağlık, eğitim gibi alanlarda tam puan alarak ön plana çıkıyor ve ikinci sıraya kuruluyor.

1. Finlandiya - 90.09

Ne İskandinav ülkeleriymiş! Finlandiya, zirveye kurularak bunu bir kez daha ispat ediyor. Ülke, neredeyse bütün kıstaslarda tam puana yakın sonuçlar vermeyi başarmış. Finlandiya herkes için ideal ülke, tabii kalın bir montunuz varsa!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-korkut

Ya Güney Kore ?

mavi201

iskandinav ülkerinin bu kadar iyi sıralarda olmasının sebebi nufüs. hepsini toplasan bir istanbul etmez.

burakcorleone

sadece nüfus mu? lütfen saçmalama amk

dreamscomealive

Aynı zamanda da kafa yapısı. "Üç çocuk yapın" diyen başkanları yok.

mavi201

Max M, iskandinav ülkeleri yaşlı ülkelerdir. Başkanları 3 çocuk yapın demiyor ancak gün boyunca çocuk yapmayı özendiren kamu spotları yayınlanıyor.

jmiryo

İsviçre yi tek geçerim olmadı Monaco ( gerçek:Etiyopya ) :(((

Gizli Kullanıcı

Biz ne zaman olcaz la burada.

kutupmaymunu

bu gidişle olamicaz

Gizli Kullanıcı

2023 is coming

burakcorleone

:))

elturcountaco

Avrupa bizi kıskanıyorr

Görüş Bildir