Türkiye'yi 1980 Darbesine Sürükleyen, Ecevit'in İktidar Olmak İçin 11 Milletvekilini Transfer Ettiği Güneş Moteli Vakası

-

Takvimler 5 Haziran 1977'i işaret ediyor. O dönem yapılan seçimlerde öyle bir olay vuku buluyor ki bu olay Türk siyasi tarihinin unutulmazları arasında yer alıyor.

Haydi, yakın tarihimizde kısa bir yolculuğa çıkalım.

1977 genel seçimlerinde tablo aşağı yukarı şu şekildeydi.

Şöyle bir baktığınızda CHP'nin oyunun %41 olduğunu ve en yakın rakibinin sadece 3 puan önünde olduğunu görebiliyoruz. Bu yakın sayılara rağmen Ecevit öyle bir yöntem buldu ki CHP'nin tarihi boyunca en büyük başarısı doğdu. Bu 'başarının' altındaysa hiç tahmin edemeyeceğiniz bir olay var.

Ecevit'in genel başkanlığını yaptığı CHP, yüzde 41 oy aldı, 213 milletvekili çıkardı. Adalet Partisi yüzde 39 oy aldı, 189 milletvekili çıkardı.

2 bağımsız aday da CHP'nin yanında yer almış olsa da geçtiğimiz yıllarda da sık sık andığımız 'tek başına hükûmet' vasfına erişilemediği için 12 milletvekiline daha ihtiyaç vardı.

Bu başa baş sayılar durumu Ecevit'in güvenoyu alamamasının yolunu açtı, tahmin edildiği üzere. 22 Temmuz 1977'de güvenoyu alamayan Ecevit istifa etti.

Sonuç trajikti, genel oy çoğunluğunu almış olsa da CHP hükûmet olamamış, Süleyman Demirel başbakanlığında AP-MSP ve MHP koalisyon hükûmeti kurulmuştu.

Bülent Ecevit bu hezimetin ardından vazgeçmedi ve kendini başka garip yollara sevk etti, milletvekili aramaya başladı.

Bu arayışını yaparken bir de sloganı vardı: 'İyi kişilikli ve kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum.'

Bu çağrı Adalet Partisi milletvekillerineydi. CHP'nin tek başına hükûmet olmasını sağlayacak 11 kişi bulunduğunda pazarlıklar yapılmaya başlandı. Birkaç ay sonra, 1977 Aralık'ta Konya Milletvekili Oğuz Atalay'ın öncülüğünde 11 AP milletvekili Ecevit'in kapısını çaldı.

Milletvekilleri Florya'daki Güneş Motel'de Ecevit'le görüştü. Ecevit'in sunacakları ve vekillerin beklentileri tartışıldı.

Bakanlıklar teklif edildi, Gümrük Bakanı, Sosyal Güvenlik Bakanı gibi birçok bakanlık bu yardımcı ekipteki '11'li' için ayrılmıştı. 

Görüşmelere katılan Ahmet Karaaslan o dönem harlanan acımasız iddiaları şöyle yanıtlamıştı:

"Bu ne bir alma ne de satmaydı. Ecevit'le yaptığımız görüşmede istifa eden milletvekilleri bağımsız kalacağı ve AP'yle CHP'nin bir araya getirilmeye çalışılacağı konusunda anlaştık, ancak Demirel buna yanaşmadı. İddia edildiği gibi Güneş Motel'de kalmadık. Sadece lokantasında bir toplantı yaptık. CHP'yi desteklemekle Milliyetçi Cephe hükûmeti döneminde hazırlanan askeri darbeyi iki yıl ertelemiş olduk. Satın alınmış olsaydık istifa edemezdik."

İyiden iyiye basına yansıyan olaylar sonrası Ecevit'e büyük tepkiler yükseldi ve dürüstlüğüyle Türk siyasi hayatına imzasını atan Karaoğlan ilk kez sorgulanmaya başlandı.

Tepkiler tahmin edilenden daha fazla gürültü yaratıyordu. Yine de sözler tutuldu.

11 milletvekili görüşme ardından bağımsız oldu ve AP-MSP ve MHP koalisyonu otomatikman düştü.

Ecevit, 11 AP milletvekilini söz verdiği gibi bakan yaparak hükûmeti kurdu. Tahmin edildiği gibi böyle demokrasi-dışı bir yöntemle doğan hükûmetin ömrü de kısa oldu zira AP milletvekilleri farklı isteklerle gündeme geliyorlardı.

Ecevit'in hükûmeti sadece 22 ay hayatta kalabildi. Felaketleri de beraberinde getirerek.

Bu 22 aylık dönemde Kahramanmaraş olayları oldu, ardından sıkıyönetim ilan edildi ve bugün bile dillere pelesenk olan 'o zamanlar her şey karneyle alınıyordu' krizi yaşandı. Bu gerilim çok uzun sürmedi ve 12 Eylül darbesi gerçekleşti.

Türk siyasi tarihinde bir felaket olarak anılan bu olay hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yakın tarihimizle ilgili bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Göklerin Kızı Sabiha Gökçen'in Atatürk'ün İç Burkan Duygusal Vedasıyla Dersim Harekâtı'na Katılma Hikayesi - onedio.com
Göklerin Kızı Sabiha Gökçen'in Atatürk'ün İç Burkan Duygusal Vedasıyla Dersim Harekâtı'na Katılma Hikayesi - onedio.com
Atatürk’ün İçinde Sinema, Hastane Hatta Müzik Grubu Olan, Dünya Çapında Örnek Alınan Sosyal Fabrika Projesi - onedio.com
Atatürk’ün İçinde Sinema, Hastane Hatta Müzik Grubu Olan, Dünya Çapında Örnek Alınan Sosyal Fabrika Projesi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
farkedmez

Siyasetimiz hiç temiz olmamış yani

gultekin-cilgin

"Türkiye'yi 1980 Darbesine Sürükleyen, Ecevit" başlığına uygun içerik yumurtlamak için çok mu çabaladın yoksa sipariş mi aldın?

muhalif-kursad-zafer

İçeriği hazırlayan geri zekâlı başlıkla birlikte iki-üç yerde Ecevit'in Türkiye'yi 1980 darbesine götürdüğünü yazıyor ısrarla; ama Ahmet Karaaslan'ın ağzından kendi yazdığı "Milliyetçi Cephe döneminde hazırlanan darbeyi böylece geciktirdik." cümlesini okumaktan bile âciz ya da gerçekleri iddiasına göre çarpıtacak kadar şerefsiz.. Açık ve net söylüyorum; yargıya taşınası derecede provokatif bir içerik, başınızı ağrıtır..

erdal-koc2

Tarih bilmeyen tarihçi dolmuş ortalık... Şu yazıyı yazanın yaşı kaç merak ediyorum

berk-onat

Yapacağınız içeriğe sizin

Görüş Bildir