Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de Bal Üretimi Geçen Yıla Göre Yüzde 25 Azaldı

0PAYLAŞIM

Türkiye'de Bal Üretimi Geçen Yıla Göre Yüzde 25 Azaldı

İSTANBUL Anadolu Ajansı - HİKMET FARUK BAŞER - Türkiye'de hava şartları ve arı popülasyonun eksilmesi neticeyi bal yapımı düşerken, harcayıcı bu sene balı zamlı maliyetten satın alacak. Özellikle koronavirüs sebebiyle dünyada bala olan arz çoğalışıyla da 2019 seneyi mahsulleri tamamen tükendi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, arıcılığın Türkiye için ehemmiyetli bir sektör olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bal yapımında dünyada Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirten Şahin, TÜİK sayılarına göre Türkiye'de senelik 110 bin ton bal üretildiğini bildirdi.

Şahin, yeni tip koronavirüs Kovid-19 yarıyılında arıcılara tanınan ödünle bal yapımında bu sene aksama yaşanmadığını altını çizerek, "Ülkemizde Trakya ile Konya'da ayçiçeği, Adana ile Şanlıurfa'da narenciye, ayçiçeği ve pamuk, Ege'de çam, Doğu Anadolu'da yayla, Batı Karadeniz'de de kestane balı yapımı yapıyoruz." dedi.

Türkiye'de bu sene hava koşullarının bal imalini negatif etkilediğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"Haziran ve temmuzda balanssız hava şartları, abuhavasal farklılıklar, zaman zaman don hadiseyi, havanın ısınması, gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı bazı şehirlerimizdeki bal yapımının evvelki senelere oranla eksiltti. Türkiye'de bu sene bal yapımı geçen seneye göre yüzde 25 eksildi. Yayla ballarında eksilme yaşandı. Çam balı ise bu yıl hiç olmadı. Ayrıca bu yıl çamda balı üreten basra haşereyi temmuz ile ağustos ayında fazla sıcak ve kuraklık nedenine can verdi. Bu sene bu haşereden yararlanamadık. Ayrıca bu yıl arıda popülasyon da düştü."

  • "Bu sene bal maliyetleri çoğalacak"

Bu sene bal maliyetlerinin çoğalabileceğine işaret eden Şahin, bunun başlıca sebebinin yapımının eksilmesi olduğunu anlattı.

Şahin, koronavirüs sebebiyle dünyada arı mahsullerine de büyük arz olduğunu aktararak, "Dünyada 2019 senesinden hiçbir arı mahsulü kalmadı. İnsanların bal ve bal mahsullerine arzı arkasıydı. Bu gidişat bal ve bal mahsullerinin maliyetlerini artırdı. Ayrıca bu sene üreticilerin maliyetleri de çoğalmış vaziyette." dedi.

Balın genellikle sıhhat için harcandığını vurgulayan Şahin, şunları kaydoldu:

"Bu sebeple harcanan balın sıhhatli olması gerekiyor. Sahte balın insan sıhhat acısından hasarı var. İnsanların doğru balı harcaması gerekiyor. Türkiye'de sıhhatli ve doğru bal yapımı için kontratlı yapım modellerini kurularak üretilen balın kayıt altına alınması gerekiyor. Balımızı kayıt altına aldığımızda sahte ile glikozlu balın önüne geçmiş oluruz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir