Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kurtarılan Tekniker İlk İş Sakalını Kesti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Taliban'ın Serbest Bıraktığı Mühendis Türkiye'de

Taliban'ın Serbest Bıraktığı Mühendis Türkiye'de

Afganistan'da, Taliban'ın elinde esir tutulan Türk mühendis Sertaç Dikilitaş Türkiye'ye geldi.

Afganistan'da bir inşaat şirketinde tekniker olarak çalışan ve yaklaşık 2 yıl önce Taliban mensuplarınca kaçırıldığı belirtilen Sertaç Dikilitaş, MİT'in girişimleriyle kurtarıldı. Kurtarıldığı müjdesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen Dikilitaş, THY'nin TK 707 sefer sayılı uçağıyla saat 16.00'da Kabil'den İstanbul'a geldi. Burada görevliler tarafından alınan Dikilitaş, bir süre bekledikten sonra tekrar uçağa binerek Adana'ya gitti.

Haberin Tamamı İçin:

Kurtarılan Tekniker Davul-Zurna İle Karşılandı

Kurtarılan Tekniker Davul-Zurna İle Karşılandı

Afganistan'da Taliban mensuplarınca kaçırıldıktan yaklaşık 2 yıl sonra MİT'in girişimleriyle kurtarılan tekniker Sertaç Dikilitaş, Türkiye'ye geldi.

Afganistan'da bir inşaat şirketinde tekniker olarak çalışan ve Taliban mensuplarınca kaçırıldıktan yaklaşık 2 yıl sonra MİT'in girişimleriyle kurtarılan Sertaç Dikilitaş, Adana'ya geldi.

Afganistan'dan hava yoluyla İstanbul'a, oradan da Adana Havalimanı'na gelen Dikilitaş'ı, annesi Nursel, kardeşleri Aytaç, Işıl, Duygu ve Zekiye Dikilitaş ile yakınları davul-zurna eşliğinde karşıladı.

Sertaç Dikilitaş'ın görev yaptığı firma bünyesinde Irak'ta çalıştığı öğrenilen ağabeyi Cüneyt Dikilitaş da aynı uçakla Adana'ya geldi.

Aile fertleriyle kucaklaşarak hasret gideren Sertaç Dikilitaş, davul zurna eşliğinde yakınlarıyla oynadı. Çok sevinçli olduğunu belirten Dikilitaş, ''Çok yorgunum evime gitmek istiyorum'' dedi.

Dikilitaş, daha sonra merkez Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi'ndeki evine gitti.

Sertaç Dikilitaş, 9 Ocak 2011'de Afganistan vatandaşı tercüman Hasibullah Danisver ile Celalabad kentinden Kabil'e giderken, Kapisa/Tegab ilçesi Ömer Hel bölgesinde Taliban mensuplarınca kaçırılmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Kurtarılan Tekniker İlk İş Sakalını Kesti

Kurtarılan Tekniker İlk İş Sakalını Kesti

Afganistan'da bir inşaat şirketinde tekniker olarak çalışırken 9 Ocak 2011'de Taliban tarafından kaçırılan, MİT'in girişimiyle serbest bırakılarak memleketi Adana'ya dönen 29 yaşındaki Sertaç Dikilitaş, davul-zurnayla ve kurban kesilerek karşılandı.

Adana Havalimanı'nda davul-zurnayla karşılanan, ailesiyle Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi'ndeki evine gelen Dikilitaş için çift kurban kesildi. Annesinin ve kendi alnına kurbanın kanını süren Dikilitaş, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Dikilitaş, şoför arkadaşıyla Celalabad'dan Kabil'e giderken, yolunu kesen Taliban mensuplarınca kaçırıldığını belirterek, ''Çalışmak için gitmiştim. Hayatta her şey olabiliyor. Benim ve ailem için çok zordu ama Allah'a şükür kavuştuk'' dedi.

Taliban mensuplarının kendisine bazen iyi, bazen kötü davrandığını anlatan Dikilitaş, şöyle konuştu:

''Günler böyle geldi, geçti. Benim için zor olan aileme haber verememek ve alamamaktı. Taliban'ın içinde iyisi de kötüsü de var. Onlardan biriyle sohbet ederken ailemle görüşmek istediğimi belirterek yardımcı olmasını istedim. Ailemin yaşadığımı bilmesini istedim. Yalan da olsa anneme iyi olduğumu söylemek istedim. Hiç beklemediğim bir an annemle telefonda görüşmeme izin verdiler. 2 Ocak'ta annemle görüştüm. İyi olduğumu ve merak etmemesini istedim. Bırakılacağımı söylediklerinde ise önce inanmadım.

Biri bana '10 gün içinde seni azat edeceğiz, özgür olacaksın' dedi. Akşam saatlerinde yola çıkardılar. Çok heyecanlandım ve sonunda dağlarda bir süre yol katettikten sonra beni bıraktılar.''

Dikilitaş, Taliban mensuplarının kendisini Müslüman olduğu için bıraktıklarını, karşılığında fidye almadıklarını söylediğini dile getirerek, ''Güçsüz ve zayıf oldum ama hiç umudumu kaybetmedim. Aileme kavuşmamda emeği geçen başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Benim düştüğüm duruma hiç kimse düşmesin. Yurt dışında iş olursa bir daha gider miyim bilmiyorum. Zaman ne gösterir bilinmez. Şimdi sadece annemin dizinde uyumak istiyorum'' şeklinde konuştu.

AA ekibi, sakal tıraşını görüntüledi

Sertaç Dikilitaş, daha sonra annesinin kendisi için yaptığı sarma ve dolmadan yedi. Eliyle beslediği oğluna kavuştuğu için mutlu olduğunu ifade eden anne Nursel Dikilitaş, ''Allah oğlumu bana bağışladı. Oğlumla kavuşmamda emeği geçenlerden Allah razı olsun'' diye konuştu.

Dikilitaş, daha sonra evinde sakal tıraşı oldu.

AA ekibinin tıraşını görüntülediği Dikilitaş, şunları kaydetti:

''Tutulduğum günden beri kesmediğim sakalımı güçsüz ve çaresiz olduğum zamanlarda sinirden yoluyordum. Sakalımı annenim isteği üzerine Kabil'de kestirmedim. Annem, sakallarımı öptükten sonra kesmemi istemişti. Şimdi gönül rahatlığıyla sakalımı kestiriyorum.''

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAhmet DavutoğluBaşbakanIrakİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTürk Hava Yolları
Görüş Bildir